Ходим иш тартиби ёки графигига ёхуд меҳнат шартномаси шартларига мувофиқ ўз меҳнат вазифаларини бажариши лозим бўлган вақт иш вақти ҳисобланади.
Ногиронлиги бўлган шахсларни тунги вақтдаги ишларга, шунингдек иш вақтидан ташқари ишларга ва дам олиш кунларидаги ишларга жалб қилишга уларнинг розилиги билангина, башарти улар учун бундай ишлар тиббий тавсияларда тақиқланмаган бўлса, йўл қўйилади.
Ҳомиладор аёлларни ва 14 ёшга тўлмаган боласи (16 ёшга тўлмаган ногиронлиги бўлган боласи) бор аёлларни уларнинг розилигисиз тунги ишларга, иш вақтидан ташқари ишларга, дам олиш кунларидаги ишларга жалб қилишга ва хизмат сафарига юборишга йўл қўйилмайди. Шу билан бирга ҳомиладор аёлларни ва 3 ёшга тўлмаган боласи бор аёлларни тунги ишларга жалб қилишга бундай иш она ва боланинг соғлиғи учун хавф туғдирмаслигини тасдиқловчи тиббий хулоса бўлган тақдирдагина йўл қўйилади.
Иш вақти давомийлигининг нормал муддати
• Ходим учун иш вақтининг нормал муддати ҳафтасига 40 соатдан ортиқ бўлиши мумкин эмас.
• Олти кунлик иш ҳафтасида ҳар кунги ишнинг муддати 7 соатдан, беш кунлик иш ҳафтасида эса 8 соатдан ортиб кетмаслиги лозим.
Иш вақтининг қисқартирилган муддати (ҳафтасига 36 соатдан ошмайдиган) меҳнатга тўланадиган ҳақни камайтирмасдан белгиланади:
• 18 ёшга тўлмаган ходимларга
• 16 ёшдан 18 ёшгача бўлган ходимларга 1 ҳафтада 36 соатдан ошмайдиган муддатга);
• 15 ёшдан 16 ёшгача бўлган ходимларга 1 ҳафтада 24 соатдан ошмайдиган муддатга;
• ўқишдан бўш вақтларида ишлаётган ўқувчиларнинг ўқув йили давомидаги иш вақти муддати юқорида назарда тутилган тегишли ёшдаги шахслар учун назарда тутилган иш вақти энг кўп муддатининг ярмидан ортиб кетиши мумкин эмас.
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган ходимларга;
• ноқулай меҳнат шароитларидаги ишларда банд бўлган ходимлар;
• алоҳида тусга эга бўлган ишлардаги ходимлар;
• 3 ёшга тўлмаган болалари бор бюджет ҳисобидан таъминланадиган ташкилотларда ишлаётган аёллар.
Тўлиқсиз иш вақти
• Ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишувга биноан ишга қабул қилиш чоғида ҳам, кейинчалик ҳам тўлиқсиз иш куни ёки тўлиқсиз иш ҳафтаси белгилаб қўйилиши мумкин.
• Тўлиқсиз иш вақти шарти билан ишлаш ходимнинг йиллик асосий меҳнат таътилининг муддатини, меҳнат стажини ҳисоблашни ҳамда бошқа меҳнат ҳуқуқларини бирон бир тарзда чеклашга асос бўлмайди ва ишланган вақтга мутаносиб равишда ҳақ тўланади.
Иш ҳафтасининг тури ва иш вақти режими корхонада ички меҳнат тартиби қоидалари, бошқа локал норматив ҳужжатлар билан, бу ҳужжатлар бўлмаганда эса, — ходим билан иш берувчининг келишувига биноан белгиланади.
Иш вақтидан ташқари иш
• Иш вақтидан ташқари ишлар ходимнинг розилиги билан қўлланиши мумкин.
• Иш сменасининг муддати 12 соатдан иборат бўлганда, шунингдек меҳнат шароити ўта оғир ва ўта зарарли ишларда иш вақтидан ташқари ишларга йўл қўйилмайди.
• Иш вақтидан ташқари ишнинг муддати ҳар бир ходим учун сурункасига икки кун давомида 4 соатдан (меҳнат шароити оғир ва зарарли ишларда — бир кунда 2 соатдан) ва йилига 120 соатдан ортиқ бўлмаслиги лозим
Байрам (ишланмайдиган) кунлари арафасида кундалик иш (смена) муддати барча ходимлар учун камида 1 соатга қисқартирилади.
Тунги вақтдаги ишнинг муддати
• Соат 22-00 дан то соат 6-00 гача бўлган вақт тунги вақт деб ҳисобланади.
• Тунги иш вақти муддати ҳар бир иш куни учун 1 соатга қисқартирилади.
Дам олиш, тунги ва ишдан ташқари ишларга жалб қилишда қўйилган чекловлар
• ногиронлиги бўлган шахсларни жалб қилиш уларнинг розилиги билангина, башарти улар учун бундай ишлар тиббий тавсияларда тақиқланмаган бўлсайўл қўйилади;
• ҳомиладор аёлларни ва 14 ёшга тўлмаган боласи (16 ёшга тўлмаган ногирон боласи) бор аёлларни уларнинг розилигисиз жалб қилишга йўл қўйилмайди. Шу билан бирга ҳомиладор аёлларни ва 3 ёшга тўлмаган боласи бор аёлларни тунги ишларга жалб қилишга бундай иш она ва боланинг соғлиғи учун хавф туғдирмаслигини тасдиқловчи тиббий хулоса бўлган тақдирдагина йўл қўйилади;

Рабочим временем считается время, в течение которого работник в соответствии с распорядком или графиком работы либо условиями трудового договора должен выполнять свои трудовые обязанности.
Нормальная продолжительность рабочего времени:
• Нормальная продолжительность рабочего времени для работника не может превышать 40 часов в неделю.
• При шестидневной рабочей неделе продолжительность ежедневной работы не может превышать 7 часов, а при пятидневной рабочей неделе - 8 часов.
Сокращенная продолжительность рабочего времени (не более 36 часов в неделю) без уменьшения оплаты труда устанавливается:
• работникам, не достигшим 18 лет;
• от 16 до 18 лет не более 36 часов в неделю;
• от 15 до 16 лет ­не более 24 часов в неделю;
• учащихся, работающих в течение учебного года в свободное от учебы время, не может превышать половины максимальной продолжительности рабочего времени, предусмотренной выше для лиц соответствующего возраста.
• работникам с инвалидностью I и II групп;
• работникам, занятым на работах с неблагоприятными условиями труда согласно Переченю;
• работникам, имеющим особый характер работы согласно Перечню;
• женщинам, имеющим детей в возрасте до 3 лет и работающим в учреждениях и организациях, финансируемых за счет бюджета.
Неполное рабочее время:
• Неполный рабочий день или неполная рабочая неделя по соглашению между работником и работодателем может устанавливаться как при приеме на работу, так и впоследствии.
• Работа на условиях неполного рабочего времени не влечет для работника каких-либо ограничений продолжительности ежегодного основного отпуска, исчисления трудового стажа и других трудовых прав и оплачивается по отработанному времени.
• Неполный рабочий день или неполная рабочая неделя устанавливается для следующих категорий:
• беременные женщины;
• женщины, имеющие ребенка в возрасте до 14 лет (ребенка с инвалидностью до 16 лет), в том числе находящегося на ее попечении;
• лица, осуществляющих уход за больным членом семьи в соответствии с медицинским заключением.
Вид рабочей недели и режим рабочего времени устанавливаются на предприятии правилами внутреннего трудового распорядка, иными локальными нормативными актами, а при их отсутствии - по соглашению между работником и работодателем.
Сверхурочная работа:
• Сверхурочные работы могут применяться с согласия работника.
• При продолжительности рабочей смены 12 часов, а также на работах с особо тяжелыми и особо вредными условиями труда сверхурочные работы не допускаются.
• Продолжительность сверхурочной работы не должна превышать для каждого работника 4 часов в течение 2 дней подряд (на работах с вредными и тяжелыми условиями труда - 2 часов в день) и 120 часов в год.
Рабочее время накануне праздничных (нерабочих) дней уменьшается не менее чем на 1 час.
Продолжительность работы в ночное время:
• Ночным считается время с 22:00 до 06:00 часов.
• Работа в ночное время сокращается на 1 час каждый рабочий день.
Запрещено привлекать к работе в ночное время, сверхурочно и в выходные дни:
• лиц с инвалидностью (только с их согласия, при условии, что такие работы не запрещены им медицинскими рекомендациями);
• беременных женщин и женщин, имеющих детей в возрасте до 14 лет (детей с инвалидностью - до 16 лет), без их согласия. При этом привлечение к ночным работам беременных женщин и женщин, имеющих детей до 3 лет, допускается при наличии медицинского заключения, подтверждающего, что такая работа не угрожает здоровью матери и ребенка;