Жамоа келишуви — муайян касб, тармоқ, ҳудуд ходимлари учун меҳнат шартлари, иш билан таъминлаш ва ижтимоий кафолатлар белгилаш борасидаги мажбуриятлар белгиланган норматив ҳужжатдир.
Жамоа келишувида қуйидагилар назарда тутилиши мумкин
• меҳнатга ҳақ тўлаш, меҳнат шартлари ва уни муҳофаза қилиш, меҳнат ва дам олиш тартиби;
• нархларнинг ўзгариб боришига, инфляция даражасига қараб меҳнатга ҳақ тўлашни тартибга солиш механизми;
• энг кам миқдори қонун ҳужжатларида назарда тутиладиган компенсация тарзидаги қўшимча тўловлар;
• ходимларнинг ишга жойлашишига, уларни қайта ўқитишга кўмаклашиш;
• экологик хавфсизликни таъминлаш ҳамда ходимларнинг соғлиғини муҳофаза қилиш;
• ходимлар ҳамда уларнинг оила аъзоларини ижтимоий ҳимоя қилиш;
• ногиронлиги бўлган шахслар ва ёшлар (шу жумладан ўн саккиз ёшга тўлмаганлар) учун қўшимча иш жойлари ташкил этувчи корхоналарга бериладиган имтиёзлар;
• ижтимоий шериклик ҳамда 3 тарафлама ҳамкорликни ривожлантириш, жамоа шартномаларини тузишга кўмаклашиш, меҳнат низоларининг олдини олиш, меҳнат интизомини мустаҳкамлаш тўғрисидаги қоидалар.
Жамоа келишувининг амал қилиш доираси
• Жамоа келишуви ваколатли органлари шу келишувни тузган ходимларга ва иш берувчиларга қўлланилади.
• Уч тарафлама келишув тузилган тақдирда, жамоа келишуви ижро этувчи ҳокимиятнинг тегишли органига ҳам қўлланилади.
Жамоа келишувининг амал қилиш муддати тарафлар томонидан 3 йилдан ортиқ бўлмаган муддатга белгиланади.

Коллективное соглашение - нормативный акт, содержащий обязательства по установлению условий труда, занятости и социальных гарантий для работников определенной профессии, отрасли, территории.
Коллективных соглашений могут предусматривать положения
• об оплате, условиях и охране труда, режиме труда и отдыха;
• о механизме регулирования оплаты труда, исходя из изменений цен, уровня инфляции, выполнения показателей, определенных соглашениями;
• о доплатах компенсационного характера, минимальный размер которых предусматривается законодательством;
• о содействии занятости, переобучению работников;
• об обеспечении экологической безопасности и охране здоровья работников на производстве;
• о специальных мероприятиях по социальной защите работников и членов их семей;
• о соблюдении интересов работников при приватизации государственных предприятий;
• о льготах предприятиям, создающим дополнительные рабочие места с использованием труда лиц с инвалидностью и молодежи (в том числе лиц, не достигших 18 лет);
• о развитии социального партнерства и трехстороннего сотрудничества, содействии заключению коллективных договоров, предотвращении трудовых конфликтов, об укреплении трудовой дисциплины.
Сфера действия коллективного соглашения
• Действие коллективного соглашения распространяется на работников и работодателей, представительные органы которых заключили этот договор.
• В случае заключения трехстороннего соглашения, его действие распространяется также на соответствующий орган исполнительной власти.