Ўзбекистон Республикасидан чиқиш учун биометрик паспорт расмийлаштириш керак.
Ўзбекистон Республикаси фуқаролари 2021 йилнинг 1 январига қадар Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларига мувофиқ, кириш визаларини расмийлаштириш талаб этилмайдиган давлатлар ҳудудига Ўзбекистон Республикаси фуқаросининг амалда қўлланилаётган 2011 йилги намунадаги биометрик паспортидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистон Республикасидан чиқиши мумкин.
Биометрик паспортни олиш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади
- белгиланган шаклдаги ариза-анкета;
- биометрик паспорт ёки ID-карта ёхуд 16 ёшга тўлмаган фуқаролар учун туғилганлик ҳақида гувоҳнома;
- илгари берилган хорижга чиқиш биометрик паспорти (мавжуд бўлган тақдирда);
- ваколатли органнинг қарори (хорижга чиқиш биометрик паспорти ашёвий далил сифатида олиб қўйилганида);
- ҳарбий гувоҳноманинг ёки чақирув участкасида қайд этилганлиги ҳақидаги гувоҳноманинг нусхаси ёхуд мудофаа ишлари бўлимининг белгиланган намунадаги маълумотномаси — ҳарбий хизматга мажбурлар учун;
- давлат божи тўланганлиги тўғрисидаги квитанция;
- ота-оналар, васийлар (ҳомийлар)нинг фуқаронинг хорижга чиқишига нотариал тасдиқланган розилиги — вояга етмаганлар учун;
- фуқарога ҳамроҳлик қилувчи шахснинг нотариал тасдиқланган мажбурияти — вояга етмаганлар учун.
Чет элга чиқиш паспорти 10 иш кунида берилади.
Биометрик паспорт қуйидаги амал қилиш муддатларига берилади
- туғилган кунидан бошлаб бир ёшгача — 2 йил муддатга;
- бир ёшдан 16 ёшгача — 5 йил муддатга;
- 16 ёшдан ошган шахсларга — 10 йил муддатга.
2018 йилнинг июнь ойидан 18 ёшдан 35 ёшгача бўлган қизлар билан суҳбат ўтказиш тартиби бекор қилинди. Улар хорижга чиқиш визасини умумий асосда олишади. Батафсил ҳаволада танишинг.

Для выезда за границу граждане Республики Узбекистан должны получить заграничные паспорта.
► Граждане Республики Узбекистан могут выезжать из Республики Узбекистан на территорию государств, для въезда в которые в соответствии с международными договорами Республики Узбекистан не требуется оформление въездной визы, с использованием действующего биометрического паспорта гражданина Республики Узбекистан образца 2011 года до 1 января 2021 года.
Для получения заграничного паспорта необходимо
- анкету-заявление в двух экземплярах;
- представить копию и оригинал биометрического паспорта или свидетельства о рождении для граждан, не достигших 16 лет;
- 2 фотокарточки размером 35 х 45 мм.
- решение уполномоченного органа в случае изъятия биометрического паспорта для выезда за границу как вещественное доказательство;
- нотариально заверенное согласие родителей, опекунов или попечителей на выезд за границу несовершеннолетнего лица;
- нотариально заверенное согласие лица, сопровождающего несовершеннолетнее лицо;
- копию военного или приписного удостоверения (для военнообязанных);
- квитанция об оплате госпошлины.
Срок получения загранпаспорта - 10 рабочих дней.
Срок действия заграничных паспортов
- 2 года - загранпаспорта, выданные детям до 1 года;
- 5 лет – загранпаспорта, выданные детям и несовершеннолетним от 1 года до 16 лет;
- 10 лет – загранпаспорта, выданные лицам от 16 лет.
Справочно: с 2018 года отменено собеседование с девушками в возрасте от 18 до 35 лет. Они получают выездную визу на общих основаниях.