Паспортини йўқотиб қўйган фуқаро зудлик билан доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олинган жойидаги маълумотларни йиғиш пунктига хабар бериши лозим.
- Вақтинча хорижда бўлган фуқаролар паспортини йўқотган, паспорти яроқсиз ҳолга келган ёки унинг амал қилиш муддати тугаган ҳолларда Ўзбекистон Республикасига қайтиш гувоҳномасини олиш учун Ўзбекистон Республикасининг консуллик муассасасига мурожаат этадилар.
- Агарда паспортлари йўқолгани ҳақида ариза берган фуқаролар паспортларини топиб олсалар, паспорт эгаларининг ёзма аризаларига асосан паспорт йўқолгани ҳақидаги иш юритиш тугатилади. Агарда йўқолган паспортлар янги паспорт берилганидан кейин топилган тақдирда, фуқаролар топилган паспортларни зудлик билан ички ишлар органларига топширишлари лозим.
Паспортлар ўғирланган ҳолларда бу ҳақдаги аризалар жиноят содир этилган жойдаги ёки фуқаронинг яшаш жойидаги ҳудудий ички ишлар органларининг навбатчилик қисмлари ходимлари томонидан қабул қилинади. Бундай аризалар қабул қилинганлиги ҳақида фуқароларга маълумотномалар берилади ва улар маъмурий жавобгарликка тортилмайди.
- Фуқаро паспорт йўқолгани ҳақида ариза берилган кундан бошлаб 1 ой ичида янги паспорт белгиланган тартибда берилади.
Паспортни қасддан яроқсизлантириш ёки эҳтиёт қилиб сақламаганлиги оқибатида йўқотиб қўйиш маъмурий жавобгарликка сабаб бўлади.

Гражданин, потерявший паспорт, должен незамедлительно уведомить пункт сбора данных по месту регистрации по месту постоянного проживания.
- В случае утери или истечения срока действия паспорта граждан, временно находящихся за границей, они обращаются в консульское учреждение Республики Узбекистан для получения справки о возвращении в Республику Узбекистан.
- В случае обнаружения паспорта гражданами, обратившимися с заявлением об утере паспорта, производство по делу об утере паспорта прекращается на основании письменных заявлений владельцев паспортов. Если утерянные паспорта обнаружены после выдачи нового паспорта, граждане должны немедленно сдать найденные паспорта в органы внутреих дел.
В случае кражи паспортов заявления принимаются сотрудниками дежурных частей территориальных правоохранительных органов на месте совершения преступления или по месту жительства гражданина. Гражданам будут выданы справки о получении таких заявлений, и они не будут привлечены к административной ответственности.
- Новый паспорт выдается в установленном порядке в течение 1 месяца со дня подачи заявления об утере паспорта.
Утеря паспорта в результате умышленного признания его недействительным или небрежного хранения влечет административную ответственность.