Умумий ҳарбий мажбурият - фуқароларнинг Ўзбекистон Республикасини ҳимоя қилишга мажбурий ҳарбий тайёргарлигидан иборат бўлади ҳамда Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари сафини тўлдиришни ва уларнинг резервини тайёрлашни таъминлаш мақсадида жорий этилади.
Ҳарбий хизматга мажбурлар - Қуролли Кучларнинг резерви ёки захирасидаги шахслардир.
Ҳарбий хизматчилар - ҳақиқий ҳарбий хизматдаги Ўзбекистон фуқароларидир.
Умумий ҳарбий мажбурият
• фуқароларни ҳарбий хизматга тайёрлашни;
• ҳарбий хизматга чақиришни (киришни);
• чақирув ёки контракт бўйича ҳарбий хизмат ўташни;
• резервдаги хизматни;
• муқобил хизматни;
• ҳарбий рўйхатдан ўтиш қоидаларига риоя этишни;
• фавқулодда вазиятларда ёки Ўзбекистон Республикасига қарши ҳарбий тажовуз бўлган тақдирда аҳолини муҳофаза этиш тадбир-чораларини қамраб олади.
Ҳарбий хизматга мажбур бўлмаган шахслар - турли сабабларга кўра ҳарбий рўйхатга олинмаган ёки ҳарбий рўйхатдан чиқарилган, шу жумладан истеъфодаги шахслар.
Умумий ҳарбий мажбурият Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий ёки вақтинча яшаётган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга татбиқ этилмайди.

Всеобщая воинская обязанность заключается в обязательной военной подготовке граждан к защите Республики Узбекистан и устанавливается в целях обеспечения комплектования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и подготовки их резерва.
Военнообязанные - это лица, состоящие в резерве и запасе Вооруженных Сил.
Военнослужащие - это граждане Республики Узбекистан, состоящие на действительной военной службе.
Что включает в себе всеобщая воинская обязанность:
• подготовку граждан к военной службе;
• призыв (поступление) на военную службу;
• прохождение военной службы по призыву или по контракту;
• службу в резерве;
• альтернативную службу;
• соблюдение правил воинского учета;
• мероприятия по защите населения в чрезвычайных ситуациях или и случае военной агрессии против Республики Узбекистан.
Невоеннообязанные - лица, не принятые на воинский учет по различным причинам или исключенные с воинского учета, в том числе находящиеся в отставке.
Всеобщая воинская обязанность не распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно или временно проживающих на территории Республики Узбекистан.