Таълим кредитлари тижорат банклари томонидан олий таълим муассасаларининг кундузги бўлимларига тўлов-контракт асосида қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган талабаларнинг ўқиши учун талабаларнинг ўзларига, уларнинг ота-оналарига ёки васийларига берилади.
- Таълим кредитлари бакалавриатга ўқишга қабул қилинган талабаларга 10 йилгача, магистратурага ўқишга қабул қилинган талабаларга 5 йилгача бўлган муддатга берилади.
Таълим кредитлари учун қуйидаги фоиз ставкалари белгиланади
- чин етимларга, «Меҳрибонлик уйлари»да тарбияланганларга ҳамда болаликдан I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлганларга – ноль фоиз ставкаси;
- талабаларнинг қолган тоифаларига — 2020 йил 1 январдан бошлаб фоиз харажатларининг бир қисмини «Yoshlar — kelajagimiz» жамғармаси маблағлари ҳисобидан компенсация қилиш механизмидан фойдаланиш имконияти билан бозор ставкалари белгиланади.
- Таълим кредитлари бўйича фоиз ставкаси Марказий банкнинг қайта молиялаш ставкаси ўзгаришига қараб ўзгариши мумкин, бу кредит шартномасида қайд этилиши керак.
- Кам таъминланган оилалардан бўлган талабалар учун кредит бўйича фоизларнинг 50 фоизи Иш билан таъминлашга кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағларидан тўланади. Бунинг учун туман Аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказларига мурожаат қилиш лозим.
- Таълим кредитлари, қоида тариқасида, қарз олувчининг (талаба, ота-она ёки васий) яшаш жойида жойлашган банк филиаллари томонидан берилади.
Таълим кредитини олиш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади
- таълим кредитини олиш учун ариза;
- талаба ва олий таълим муассасаси ўртасида тузилган тўлов-контракт асосида ўқиш ҳақидаги шартнома (контракт);
- кредитни қайтаришнинг таъминланиши тўғрисида ҳужжат (масалан, жисмоний ёки юридик шахсларнинг кафолати, мол-мулк ёки қимматли қоғозлар гарови, кредитнинг қайтарилмаслиги хавфини суғурталаш ҳақидаги суғурта полиси);
- имтиёзли таълим кредитлари олиш ҳуқуқига эга бўлган чин етимлар, «Меҳрибонлик уйлари»да тарбияланганлар, болаликдан I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлганлар, кам таъминланган оилалардан чиққанлар тегишли тасдиқловчи ҳужжатларни ҳам тақдим этишади.
Кредит бериш
- Таълим кредитлари бўйича маблағлар кредит шартномасида қайд этилган шартларда ҳар ярим йилда ўқиш учун йиллик тўловнинг тўлиқ миқдорини икки тенг қисмга бўлиш йўли билан ўтказилади. Бунда янгидан қабул қилинган талабалар учун биринчи ярим йилликда ўқиганлик учун бошланғич тўлов жорий йилнинг 1 октябригача, иккинчи ярим йиллик учун — навбатдаги календарь йилнинг 15 мартигача тўланади.
- Ўқишнинг иккинчи йилидан бошлаб кредит ҳисобига тўловлар ҳар ярим йиллик биринчи ойи (сентябрь ва март)нинг 5-кунидан кечиктирилмай тўланади.
Агар талаба ўқиш даври тугамасдан талабалар сафидан ўчирилса, таълим муассасаси раҳбарияти ректор (директор)нинг буйруғи чиққан кундан бошлаб 10 иш куни мобайнида бу ҳақда банкка хабар бериши керак, қарз олувчи эса ўз навбатида уч ой муддатда таълим кредити ва унга қўшилган фоизлар бўйича қарзларни тўлиқ қайтариши лозим.

Образовательные кредиты выдаются банками на обучение студентов – граждан Республики Узбекистан, принятых на очные отделения высших образовательных учреждений Узбекистана на платно-контрактной основе, самим студентам, их родителям или попечителям.
Образовательные кредиты лицам, принятым на обучение в бакалавриат, выдаются на срок до 10 лет, в магистратуру – на срок до 5 лет.
По образовательным кредитам устанавливаются следующие размеры процентных ставок:
- круглым сиротам, воспитанникам домов-интернатов «Мехрибонлик» и лицам с инвалидностью с детства I и II групп – нулевая процентная ставка ;
- по остальным категориям студентов — начиная с 1 января 2020 года по рыночным ставкам, с возможностью использования компенсационного механизма в части процентных расходов за счет средств фонда «Yoshlar — kelajagimiz».
Процентная ставка по кредиту и сумма процентных платежей может изменяться по мере изменения действующей ставки рефинансирования Центрального банка.
Для студентов из малообеспеченных семей уплата 50 процентов от суммы процентных платежей за кредит осуществляется из средств Государственного фонда содействия занятости. Для этого необходимо обратиться в районный центр содействия занятости населения по месту жительства.
Образовательные кредиты выдаются, как правило, филиалами банков, расположенными по месту жительства заемщика (студента, родителя или попечителя).
Для получения образовательного кредита представляются следующие документы:
- документ удостоверяющий личность;
- заявление на выдачу образовательного кредита;
- договор (контракт) об обучении на платно-контрактной основе, заключенный между студентом и образовательным учреждением;
- документ об обеспечении возвратности кредита (например, поручительство физических или юридических лиц, залог имущества или ценных бумаг, страховой полис о страховании риска непогашения кредита);
- круглые сироты, воспитанники домов-интернатов «Мехрибонлик», лица с инвалидностью с детства I и II групп, выходцы из малообеспеченных семей, имеющие право на получение льготных образовательных кредитов, представляют также соответствующие подтверждающие документы.
С порядком выдачи, погашения кредита и осуществления процентных платежей можно ознакомиться по ссылке.