Ёш оила — эр-хотиннинг иккиси ҳам 30 ёшдан ошмаган оила ёхуд фарзанд (бола) тарбиялаб вояга етказаётган ўттиз ёшдан ошмаган ёлғиз отадан ёки ёлғиз онадан иборат бўлган оила, шу жумладан никоҳдан ажралган, бева эркак (бева аёл).
• Имтиёзли ипотека кредити уй олиш учун талабгор Ёшлар иттифоқи маказий кенгаши тавсияномасига эга бўлиши керак.
Тавсияномага эга бўлиш учун талабгор доимий рўйхатдан ўтиш жойи бўйича Ёшлар иттифоқи туман (шаҳар) кенгашига қуйидаги ҳужжатларни илова қилган ҳолда ариза топширади
• никоҳ тўғрисидаги гувоҳноманинг нусхаси, фарзанд (бола) тарбиялаб вояга етказаётган ёлғиз ота ёки ёлғиз онанинг илгари никоҳда бўлмаганлиги ёхуд никоҳдан ажралганлиги, бева эркак (бева аёл) тўғрисида ФҲДЁ органидан берилган маълумотнома;
• оиланинг таркиби тўғрисида яшаш жойидан берилган маълумотнома ва оила аъзоларининг паспортлари (туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномалар) нусхалари;
• яшаш жойи бўйича фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи томонидан берилган ёш оиланинг турар жой шароитларини яхшилашга муҳтожлиги тўғрисидаги маълумотнома;
• иш берувчининг муҳри билан тасдиқланган (тадбиркорлик субъектларидан муҳр билан тасдиқлаш талаб қилинмайди) меҳнат дафтарчаси нусхаси;
• доимий иш жойидан берилган ариза берувчининг (оила аъзоларининг) охирги 12 ойдаги даромадлари тўғрисидаги маълумотномалар ёки уларнинг яшаш жойи бўйича давлат солиқ хизмати органи томонидан тасдиқланган ариза берувчининг (оила аъзолари — эр ва хотиннинг) охирги 12 ойдаги даромадлари тўғрисидаги декларацияларнинг нусхалари;
• Давлат хизматлари маркази томонидан берилган эр-хотинда мулк ҳуқуқи билан турар жой йўқлиги тўғрисидаги маълумотнома;
• ёш оила талабларига мувофиқлигини тасдиқлайдиган ҳужжатлар.
2020 йилдан бошлаб қуриладиган уй-жойлар учун
• ипотека кредити бўйича биринчи 5 йил ниҳоясига етгандан кейинги бутун муддат учун ҳисобланадиган фоиз тўловлари ёш оилаларнинг ўз маблағлари ҳисобига амалга оширилади;
• кредитдан фойдаланишнинг биринчи 5 йили давомида ҳар йили фоиз ставкаси қатъий белгиланган 7 фоиздан Ўзбекистон Республикаси Марказий банкнинг қайта молиялаш ставкаси даражасигача босқичма-босқич ошиб борадиган ставкада белгиланади.
• Ипотека кредити бўйича биринчи 5 йил ниҳоясига етгандан кейинги бутун муддат учун ҳисобланадиган Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаштириш ставкасига тенг миқдордаги фоизларнинг 25 фоизи Ўзбекистон ёшлар иттифоқи маблағлари ҳисобига тўланади.
• сўралаётган кредит суммаси кўрсатилган ҳолда кредит олишга буюртманома;
• сотиладиган квартиранинг олди-сотдиси тўғрисидаги дастлабки шартнома, квартирага эгалик қилиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатнинг нусхасини илова қилган ҳолда;
• ариза берувчининг ва у билан бирга яшайдиган оила аъзоларининг даромадлари тўғрисида охирги 12 ой учун иш жойидан (доимий иш жойи мавжуд бўлганда) берилган маълумотномалар ёки ариза берувчининг ва унинг оила аъзоларининг охирги 12 ой учун даромадлари тўғрисидаги декларацияларнинг уларнинг яшаш жойидаги давлат солиқ органи томонидан тасдиқланган нусхалари;
• ариза берувчининг оиласи таркиби тўғрисида яшаш жойидан берилган маълумотнома;
• аризачининг паспорт нусхаси;
• Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи Марказий Кенгашининг тавсияномаси.
• Ипотека кредити олиш тўғрисидаги аризани кўриб чиқиш муддати барча зарур ҳужжатлар тақдим этилган кундан эътиборан 30 иш кунидан ошмаслиги керак.

Молодая семья - семья, в которой возраст обоих супругов не превышает 30 лет включительно, либо семьи, в которых детей (ребенка) воспитывает один родитель в возрасте не старше 30 лет, в том числе разведенный (разведенная), вдовед (вдова).
Для приобретения домов на основе ипотечного кредитования, претенденту необходимо получить рекомендацию Центрального совета Союза молодежи Узбекистана.
Заявление на получение рекомендации подается в районный (городской) совет Союза молодежи Узбекистана по месту постоянной прописки с приложением следующих документов:
• копия свидетельства о браке или о его расторжении, а также справка о том, что мать-одиночка или отец-одиночка, воспитывающий ребенка, ранее не состоял в браке, выданные ЗАГСом;
• справка с места жительства о составе семьи и копии паспортов (свидетельств о рождении) членов семьи;
• справка органа самоуправления граждан по месту жительства о несоответствии жилищных условий молодой семьи для проживания;
• копия трудовой книжки, заверенная печатью работодателя;
• справка о доходах заявителя за последние 12 месяцев (членов семьи), выданные с места постоянной работы, или копии деклараций о доходах заявителя (членов семьи — мужа и жены) за последние 12 месяцев, подтвержденные органом государственной налоговой службы по месту их жительства;
• справка территориального подразделения Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру об отсутствии у супругов жилья на праве собственности;
• документы, подтверждающие наличие прав молодой семьи на получение льготного ипотечного кредита.
Условия ипотечного кредитования для строящегося жилья с 2020 года:
• первоначальный взнос и проценты по кредиту после первых 5 лет, рассчитанные за весь последующий период, молодые семьи оплачивают за свой счет;
• в первые 5 лет использования кредита годовые проценты устанавливаются от фиксированных 7 процентов с постепенным их повышением по ставке рефинансирования Центрального банка.
По окончании первых 5 лет по ипотечному кредиту 25 процентов от начисляемых процентов, рассчитанных за весь последующий срок, уплачивает Союз молодежи.
Для получения ипотечного кредита заявителем в банк представляются следующие документы:
• заявка на получение кредита с указанием суммы запрашиваемого кредита;
• предварительный договор о купле-продаже квартиры с приложением копии документа, подтверждающего право собственности на квартиру;
• справки о доходах заявителя и совместно проживающих с ним членов семьи, выданные по месту постоянной работы за последние 12 месяцев (при наличии постоянного места работы), или копии деклараций о доходах заявителя и членов его семьи за последние 12 месяцев, подтвержденне органом государственной налоговой службы по месту их жительства;
• справка с места жительства о составе семьи;
• копия паспорта заявителя;
• рекомендация Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана.
С 1 мая 2020 года по 1 января 2022 года было разрешено выделить физическим лицам ипотечные кредиты на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями, без условия сдачи "под ключ"