Ипотека кредитлари тижорат банклари томонидан қайтаришлик, тўловлилик, таъминланганлик ва муддатлилик шартларида қуйидаги мақсадлар учун берилади
• қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда келишилган якка тартибдаги ва намунавий лойиҳа асосида, қурилишнинг белгиланган нормалари ва қоидаларига риоя қилиб якка тартибда уй-жой қуриш ва реконструкция қилиш;
• якка тартибдаги уй-жойни ёки кўп квартирали уйдаги квартирани сотиб олиш.
• Ипотека кредитининг муддати ва миқдори, шунингдек, кредитдан фойдаланганлик учун фоиз ставкаси банк ва қарз олувчи ўртасидаги битим бўйича, банкнинг ички кредит сиёсатига мувофиқ белгиланади.
• Бунда, ипотека кредити ҳисобланган уй-жой қийматининг 90 фоизидан ошмайдиган миқдорда берилади.
• Ипотека кредитини олиш учун ариза берувчи уй-жой қийматинг 10 фоизи миқдорида пулга эга бўлиши керак. Ушбу маблағлар қарз олувчининг номига очиладиган депозит ҳисобварағига жойлаштирилади.
• қарз олувчининг (биргаликда қарз олувчиларнинг) паспорти асл нусхаси;
• уй-жойнинг олди-сотди шартномаси;
• қарз олувчининг (биргаликда қарз олувчиларнинг) охирги 12 ойдаги даромадлари тўғрисида маълумот.
• Ипотека кредити олиш тўғрисидаги аризани кўриб чиқиш муддати барча зарур ҳужжатлар тақдим этилган кундан эътиборан 30 иш кунидан ошмаслиги керак.
• Ипотека шартномаси банк ва қарз олувчи ўртасида тузилади.
Кредит олишда қарз олувчи қуйидаги харажатларни амалга ошириши керак
• ипотека тўғрисидаги шартномани нотариал тасдиқлаш учун давлат божи;
• гаровга қўйилган кўчмас мулкни суғурталаш билан боғлиқ харажатлар;
• мулк қийматини аниқлаш бўйича баҳоловчи ташкилот хизматлари учун тўлов.
• 2020 йил 1 майдан бошлаб 2022 йил 1 январга қадар жисмоний шахсларга хусусий пудрат ташкилотлари томонидан тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун ипотека кредитларини ажратишга рухсат берилди.
• Аҳолига ажратиладиган ипотека кредитлари муддати 20 йилгача узайтирилди.
Хусусий пудрат ташкилотлари томонидан қуриб битказилган квартираларни, шунингдек, тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун бир қарз олувчига ажратилаётган ипотека кредитларининг энг кўп миқдорлари
• қишлоқ жойларида 2 хонали квартиралар учун 174 млн сўмдан 240 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 224 млн сўмдан 320 млн сўмгача;
• шаҳарларда 2 хонали квартиралар учун 180 млн сўмдан 240 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 232 млн сўмдан 320 млн сўмгача;
• Тошкент шаҳрида 2 хонали квартиралар учун 198 млн сўмдан 264 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 255 млн сўмдан 352 млн сўмгача оширилди.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида тажриба тариқасида Молия вазирлигининг тижорат банкларига ажратган кредит ресурслари ҳисобидан мазкур қарор қабул қилингунга қадар жисмоний шахсларга қонунда белгиланган тартибда уй-жой қуриш учун ажратилган ер участкаларида якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва қайта қуриш учун кредитлар ажратишга рухсат берилди.

Ипотечные кредиты выдаются на условиях возвратности, платности, обеспеченности и срочности на следующие цели:
• возведение и реконструкцию индивидуального жилого дома с соблюдением установленных норм и правил строительства на основе индивидуального и типового проекта;
• приобретение индивидуального жилого дома или квартиры в жилом многоквартирном доме.
Размер и срок ипотечного кредита, а также процентная ставка за его пользование устанавливаются по соглашению между банком и заемщиком, в соответствии с внутренней кредитной политикой банка. При этом сумма ипотечного кредита не может превышать 90 процентов от стоимости приобретаемого жилья.
Заявитель для получения ипотечного кредита должен располагать денежными средствами в размере не менее 10 процентов от стоимости жилья. Данные денежные средства размещаются на вкладном счете, открываемом на имя заемщика.
Для получения ипотечного кредита в банк представляются следующие документы:
• оригинал паспорта заемщика (созаемщика);
• договор на покупку квартиры заключенный с подрядчиком;
• информация о доходах, полученных заемщиком (созаемщиком) за последние 12 месяцев.
• уплата государственной пошлины за нотариальное удостоверение договора об ипотеке;
• расходы, связанные со страхованием заложенного недвижимого имущества;
• оплата услуг оценочной организации по определению стоимости имущества.
С 1 мая 2020 года по 1 января 2022 года разрешено выделять физическим лицам ипотечные кредиты на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями, без условия сдачи "под ключ"
Увеличены максимальные размеры ипотечных кредитов, выделяемых одному заемщику на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями без условия "под ключ" (без проведения отделочных работ), а также квартир, строительство которых завершено:
• в сельской местности - для двухкомнатных квартир с 174 млн. до 240 млн. сум, квартир с тремя и более комнатами с 224 млн. до 320 млн. сумов;
• в городах - для двухкомнатных квартир с 180 млн. до 240 млн.сумов, квартир с тремя и более комнатами с 232 млн. до 320 млн. сумов;
• в г. Ташкенте - для двухкомнатных квартир с 198 млн. до 264 млн. сумов, квартир с тремя и более комнатами с 255 млн. до 352 млн. сумов.
Разрешено, в порядке эксперимента, выделение в Андижанской, Наманганской, Ферганской областях кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья на земельных участках, предоставленных физическим лицам за счет кредитных ресурсов, выделенных Министерством финансов коммерческим банкам под строительство жилья.