Ayollar daftari — ijtimoiy, iqtisodiy, huquqiy, psixologik qo‘llab-quvvatlashga, bilim va kasb o‘rganishga ehtiyoji va ishtiyoqi bo‘lgan, ishsiz xotin-qizlarning muammolarini aniqlash, bartaraf etish va nazoratini olib borish bo‘yicha ma’lumotlar bazasi.
- ijtimoiy himoyaga muhtoj ishsiz xotin-qizlar — bandligi Ta’minlanmagan, ishlash istagida bo‘lgan va daromad manbaiga ega bo‘lmagan ehtiyojmand xotin-qizlar;
- tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan ehtiyojmand xotin-qizlar — bandligi ta’minlanmagan, tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan ehtiyojmand xotin-qizlar;
- boquvchisi bo‘lmagan ehtiyojmand xotin-qizlar — boquvchisi vafot etgan, jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan, ruhiy kasallikka chalingan, I-II guruh nogironligi bo‘lgan hamda doimiy daromad manbaiga ega bo‘lmagan, bedarak yo‘qolgan (sud qaroriga asosan) ehtiyojmand xotin-qizlar, shuningdek, nikohi bekor qilingan ehtiyojmand xotin-qizlar va ehtiyojmand yolg‘iz onalar (FHDYo organlarining ma’lumotnomasi asosida);
- ijtimoiy yordamga muhtoj I va II guruh nogironligi bo‘lgan, shuningdek, tezkor tibbiy muolajaga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar — mehnatga layoqatsiz, o‘zgalar parvarishiga, shuningdek, tezkor tibbiy muolajaga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar;
- uy-joyga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar — noturar joylarda istiqomat qilayotgan, doimiy yashash uchun turar joyi bo‘lmagan, bir xonadonda (kichik hovlida) uch va undan ortiq oila yashayotgan (uy-joy maydoni belgilangan ijtimoiy normadan kam bo‘lgan), biroq o‘zining yoki birgalikda yashovchi oila a’zolarining nomida turar joy mavjud bo‘lmagan, xususiy uy-joy fondida ijara huquqi asosida istiqomat qilayotgan ehtiyojmand xotin-qizlar;
- qaramog‘ida nogironligi bo‘lgan farzandi mavjud ehtiyojmand xotin-qizlar — nogironligi bo‘lgan voyaga etmagan (I guruh nogironligi bo‘lgan farzandi yoshidan qat’iy nazar) farzandini bevosita parvarishlayotgan ehtiyojmand xotin-qizlar.
Bunda «Ayollar daftari» ro‘yxatiga kiritiladigan xotin-qizlar yuqoridagi toifalardan faqat biriga kiritilishi mumkin.
- sektorlar ishchi guruhlari va mahallalardagi xotin-qizlar faollari tomonidan mahallalarda fuqarolar yig‘inlari raislari va faollari bilan birgalikda barcha yo‘nalishdagi muammolarni har yili yanvarь oyida uyma-uy yurish orqali;
- xotin-qizlarning murojaatlari, shu jumladan, «Ayollar maslahat kengashi» va «Ayollar daftari» axborot tizimi orqali.
- «Ayollar maslahat kengashi»ga va axborot tizimi orqali murojaat qilingan holatda, anketa-so‘rovnomalar mahallalardagi xotin-qizlar faollari tomonidan to‘ldirilib, sektor ishchi guruhiga taqdim qilinadi. Sektorlar rahbarlari va tumanlar (shaharlar) oila va xotin-qizlar bo‘limlari birgalikda muammolarning haqqoniyligini o‘rganadi va har oyda o‘rganilgan va «Ayollar daftari»ga kiritilishi kerak bo‘lgan xotin-qizlar ro‘yxatini xalq deputatlari tuman (shahar) Kengashiga taqdim etadi.
O‘rganish davomida xotin-qizlarning muammolari, ehtiyojlari va qiziqishlari Nizomga ilovagasiga muvofiq anketa-so‘rovnomalar orqali aniqlanadi.
1) ijtimoiy himoyaga muhtoj ishsiz xotin-qizlar uchun:
- bandligini ta’minlash;
- zarur hollarda, sektor rahbari xulosasi asosida bir martalik moddiy yordam berish;
2) tadbirkorlik qilish istagida bo‘lgan ehtiyojmand xotin-qizlar uchun:
- tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashish;
3) boquvchisi bo‘lmagan ehtiyojmand xotin-qizlar uchun:
- bir martalik moddiy yordam berish;
- zarur hollarda, sektor rahbari xulosasi asosida og‘ir turmush sharoitidagi (uy-joyi ta’mirlashga muhtoj, biroq oilasining moddiy imkoniyati etmaydigan) xotin-qizlarning uy-joyini ta’mirlash;
4) ijtimoiy yordamga muhtoj I va II guruh nogironligi bo‘lgan, shuningdek, tezkor tibbiy muolajaga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar uchun:
- tibbiy muolajaga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar uchun zarur tibbiy yordamlar ko‘rsatish;
5) uy-joyga muhtoj ehtiyojmand xotin-qizlar uchun:
- ijara kompensatsiyasini to‘lash, ijtimoiy uylarga joylashtirish, uy-joy bilan ta’minlash;
6) qaramog‘ida nogironligi bo‘lgan farzandi mavjud ehtiyojmand xotin-qizlar uchun:
- zarur hollarda, sektor rahbari xulosasi asosida tomorqadan va dehqonchilikdan daromad manbai sifatida foydalanish uchun ko‘maklashish.
Xotin-qizlar quyidagi hollarda «Ayollar daftari»dan chiqariladi: «Ayollar daftari»ga kiritilgan xotin-qizlarning individual dasturga kiritilgan masalalari to‘liq hal etilgunga qadar ularni «Ayollar daftari»dan chiqarishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Kreditlar «Ayollar daftari»ga kiritilgan va tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan xotin-qizlarning tadbirkorligini yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
Bunda kreditlar 33 million so‘mgacha miqdorda hokimlar yordamchilarining tavsiyalari asosida ajratiladi.

"Женская тетрадь" - это база данных для выявления, решения и отслеживания проблем безработных женщин, которые нуждаются в социальной, экономической, правовой, психологической поддержке, знаниях и профессиональной подготовке и заинтересованы в ней.
В каждом секторе в "Женской тетради" махалли включены следующие категории женщин старше 30 лет
- безработные женщины, нуждающиеся в социальной защите - нуждающиеся женщины, не имеющие работы, желающие работать и не имеющие источника дохода;
- нуждающиеся женщины, желающие начать собственное дело - нуждающиеся женщины, не имеющие работы и желающие начать собственное дело;
- малообеспеченные женщины, оставшиеся без кормильца - малообеспеченные женщины, потерявшие кормильца, содержащиеся в местах лишения свободы, психически больные, имеющие инвалидность I, II группы и не имеющие постоянного источника дохода, пропавшие без вести (по решению суда) , а также разведенные малообеспеченные женщины и малообеспеченные матери-одиночки (на основании справки из ЗАГС);
- женщины с инвалидностью I и II группы, нуждающиеся в социальной помощи, а также нуждающиеся в неотложной медицинской помощи - женщины- с инвалидностью, нетрудоспособные, нуждающиеся в уходе за окружающими, а также нуждающиеся в неотложной медицинской помощи;
- малообеспеченные женщины, нуждающиеся в жилье - проживающие в нежилых помещениях, без постоянного места жительства, проживающие в одной квартире (маленьком дворе) с тремя и более семьями (жилая площадь меньше установленной социальной нормы), но проживающие отдельно или совместно малообеспеченные женщины не имеющие жилого помещения на имя членов семьи и проживающие в частном жилье на условиях найма;
- малообеспеченные женщины, имеющие на попечении ребенка-инвалида, - малообеспеченные женщины, непосредственно осуществляющие уход за несовершеннолетним (независимо от возраста ребенка с инвалидностью I группы).
При этом женщины, включенные в список «Женской тетради», могут быть отнесены только к одной из вышеперечисленных категорий.
Проблемы, потребности и интересы женщин изучаются в следующих формах
- через секторальные рабочие группы и женских активисток в махаллях, совместно с председателями и активистками сходов граждан в махаллях, посредством поквартирных обходов в январе каждого года для решения всех вопросов;
- обращений женщин, в том числе через информационную систему «Аёллар маслаҳат кенгаши» и «Аёллар дафтари»;
- в ходе исследования проблемы, потребности и интересы женщин определяются с помощью анкет, заполненных посредством информационной системой «Аёллар маслаҳат кенгаши» в махаллях и представлены в рабочую группу сектора. Руководители секторов и районных (городских) семейных и женских отделов совместно изучают обоснованность проблем и вносят в районный (городской) Совет народных депутатов список женщин, которые ежемесячно изучаются и должны быть внесены в «Женскую тетрадь».
В ходе исследования проблемы, потребности и интересы женщин будут выявлены посредством анкетирования в соответствии с Приложением.
Поддержка женщин, включенных в «Женскую тетрадь», осуществляется по следующим направлениям:
1) Для безработных женщин, нуждающихся в социальной защите:
- трудоустройство;
- при необходимости единовременная материальная помощь на основании заключения заведующего сектором;
2) Для нуждающихся женщин, которые хотят начать бизнес:
- помощь в открытии бизнеса;
3) Для малообеспеченных женщин, не имеющих кормильца:
- разовая материальная помощь;
- при необходимости на основании заключения заведующего сектором произвести ремонт жилья женщин, находящихся в трудных бытовых условиях (жилье, нуждающееся в ремонте, но не имеющее средств для семьи);
4) для женщин с инвалидностью I и II группы, нуждающихся в социальной помощи, а также нуждающихся в неотложной медицинской помощи:
- оказание необходимой медицинской помощи нуждающимся женщинам, нуждающимся в лечении;
5) Для женщин, нуждающихся в жилье:
- выплата компенсации аренды, размещение в социальном жилье, предоставление жилья;
6) Для нуждающихся женщин, у которых есть ребенок с инвалидностью:
разовая материальная помощь;
- при необходимости облегчить использование земли и сельского хозяйства в качестве источника дохода на основании заключения руководителя отрасли.
Женщины исключаются из «Женской тетради» в следующих случаях
- при полном оказании практической помощи по каждой категории (на основе индивидуальной программы);
- при полном покрытии проблемы государством;
- при обнаружении случая незаконного занесения в «Женскую тетрадь»;
- выезд в другие страны на постоянное место жительства;
- при вступлении в законную силу приговора суда о лишении свободы;
- в случае смерти человека или признанным по решению суда безвести пропавшим.
Женщины, включенные в "Женскую тетрадь", не будут исключены из "Женской тетради" до полного решения вопросов, включенных в индивидуальную программу.
Основанием для исключения из книги будет решение двух или более вопросов женщин, включенных в «Женскую тетрадь».
- При переезде в другую часть страны на постоянное и временное проживание соответствующие изменения вносятся в «Женская тетрадь» не позднее 15 дней со дня регистрации на постоянное и временное проживание.
Детям из семей, включенных в «Железную тетрадь» и «Женскую тетрадь», а также молодежи, включенной в «Молодежную тетрадь», впервые вступающей в брак, выделяется беззалоговый кредит в размере до 33 миллионов сумов на строительство дополнительного жилья в своих жилых помещениях.