O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 11-moddasi davlat hokimiyatining qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud hokimiyatiga bo‘linish printsipini joriy etdi.
Sudning vazifalari — O‘zbekiston Respublikasida sud O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi va boshqa qonunlarida, inson huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro hujjatlarda e’lon qilingan fuqarolarning huquq va erkinliklarini, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarning huquqlari hamda qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini sud yo‘li bilan himoya qilishga da’vat etilgan. Sudning faoliyati qonun ustuvorligini, ijtimoiy adolatni, fuqarolar tinchligi va totuvligini ta’minlashga qaratilgandir.
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyat hujjatlarining Konstitutsiyaga muvofiqligi to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqish bo‘yicha doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi sud hokimiyati organidir.
Sud hokimiyatining mustaqilligi kafolatlari
- O‘zbekiston Respublikasida sud hokimiyati qonun chiqaruvchi va ijro etuvchi hokimiyatlardan, siyosiy partiyalardan, boshqa jamoat birlashmalaridan mustaqil holda ish yuritadi.
- Sudьyalar mustaqildirlar, faqat qonunga bo‘ysunadilar. Sudьyalarning odil sudlovni amalga oshirish borasidagi faoliyatiga biron-bir tarzda aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi va bunday aralashish qonunga muvofiq javobgarlikka sabab bo‘ladi.
- Sudьyalarning daxlsizligi qonun bilan kafolatlanadi.
- Sudьyalar senator, davlat hokimiyati vakillik organlarining deputati bo‘lishi mumkin emas.
- Sudьyalar siyosiy partiyalarning a’zosi bo‘lishi, siyosiy harakatlarda ishtirok etishi, shuningdek ilmiy va pedagogik faoliyatdan tashqari haq to‘lanadigan boshqa biron-bir faoliyat turlari bilan shug‘ullanishi mumkin emas.
- Sudьya vakolat muddati tugagunga qadar sudьyalik vazifasidan qonunda ko‘rsatilgan asoslar bo‘lgandagina ozod etilishi mumkin.
Konstitutsiyaviy sudning mustaqilligi
- Konstitutsiyaviy sud hamda uning sudьyalari o‘z faoliyatida mustaqildir va faqat O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga bo‘ysunadi.
- Konstitutsiyaviy sudning sudьyalari hujjat qabul qilar ekan, amaliy maqsadga muvofiqlik mulohazalari, siyosiy moyilligidan va boshqa tashqi ta’sirlardan xoli bo‘lgan o‘z huquqiy nuqtai nazarini ifodalaydi.
- Konstitutsiyaviy sudning faoliyatiga aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi va bunday aralashish qonunga muvofiq javobgarlikka sabab bo‘ladi.

Согласно статье 11 Конститутции Республики Узбекистан, система государственной власти Республики Узбекистан основывается на принципе разделения властей на законодательную, исполнительную и судебную.
Задачи суда: Суд в Республике Узбекистан призван осуществлять судебную защиту прав и свобод граждан, провозглашенных Конституцией и другими законами Республики Узбекистан, международными актами о правах человека, прав и охраняемых законом интересов предприятий, учреждений и организаций.
Деятельность суда направлена на обеспечение верховенства закона, социальной справедливости, гражданского мира и согласия.
Конституционный суд Республики Узбекистан является постоянно действующим органом судебной власти по рассмотрению дел о конституционности актов законодательной и исполнительной власти.
Гарантии независимости судебной власти
- Судьи независимы, подчиняются только закону. Какое-либо вмешательство в деятельность судей по отправлению правосудия недопустимо и влечет ответственность по закону.
- Неприкосновенность судей гарантируется законом.
- Судьи не могут быть сенаторами, депутатами представительных органов государственной власти.
- Судьи не могут состоять членами политических партий, участвовать в политических движениях, а также заниматься какими-либо другими видами оплачиваемой деятельности, кроме научной и педагогической.
- До истечения срока полномочий судья может быть освобожден от должности лишь по основаниям, указанным в законе.
Независимость Конституционного суда
- Конституционный суд и его судьи в своей деятельности независимы и подчиняются только Конституции Республики Узбекистан.
- Судьи Конституционного суда, принимая решения, выражают свою правовую позицию, свободную от соображений практической целесообразности, политических склонностей и других посторонних воздействий.
- Вмешательство в деятельность Конституционного суда не допускается и влечет за собой ответственность в соответствии с законом.
Независимость судей обеспечивается
- установленным законом порядком их избрания, назначения и освобождения;
- их неприкосновенностью;
- строгой процедурой осуществления правосудия;
- тайной совещания судей при вынесении решений и запрещением требовать ее разглашения;
- ответственностью за неуважение к суду или вмешательство в разрешение конкретных дел, нарушение неприкосновенности судей;
- предоставлением судье за счет государства материального и социального обеспечения, соответствующего его высокому статусу.