Mazkur kredit turi og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan, nogironligi bo‘lgan, kam ta’minlangan, farzand(lar)ini to‘liqsiz oilada tarbiyalayotgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj xotin-qizlarga beriladi.
• Davlat dasturi doirasida shaharlardan arzon kvartiralar va qishloq joylaridan bir qavatli uylar ipoteka krediti asosida beriladi.
• Yashash sharoitlariga yaxshilashga muhtoj ayollar uchun kvartiralarni belgilash tuman (shahar) hokimiyatlarida tashkil etilgan hududiy komissiyalar tomonidan amalga oshiriladi.
Talabgor quyidagi harakatlarni amalga oshiradi
hududiy komissiyaga ariza beradi va unga quyidagi hujjatlarni ilova qiladi;
ijobiy qaror qabul qilinganda yozma tavsiya hududiy komissiya tomonidan ariza beruvchiga ikki nusxada beriladi;
Talabgor injiniring kompaniyasining filialiga ("Qishloq qurilish invest" yoki “O‘zshahar qurilish invest”) hududiy komissiyaning tavsiyasi va ariza bilan murojaat qiladi. Injiniring kompaniya filiali arizani ko‘rib chiqish yakuni bo‘yicha talabgor bilan dastlabki kelishuvni tuzadi.
Talabgor Davlat dasturida ishtirok etayotgan bank filialiga kredit ajratish to‘g‘risida ariza bilan murojaat qiladi.
Talabgor tomonidan imtiyozli ipoteka kreditini olish uchun bankka quyidagi hujjatlar taqdim etiladi
• qarz oluvchining (birgalikda qarzdorlarning) pasport nusxasi;
• oldi sotdi shartnomasi;
• qarz oluvchining (birgalikda qarzdorlarning) ohirgi 12 oy davomidagi daromadi haqidagi ma’lumotnoma.
Arizani ko‘rib chiqish muddati 15 bank kuni hisoblanadi.
Subsidiyalar ajratish
• qishloq joylarda — birinchi 5 yil davomida ipoteka krediti bo‘yicha foiz to‘lovlari bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun — 10 foizlik punktdan oshgan qismiga;
• shaharlarda — dastlabki badalning bir qismini to‘lash bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun uy-joy hisoblangan qiymatining 10 foizi miqdorida va birinchi 5 yil davomida kredit bo‘yicha foizlarni qoplash uchun — Toshkent shahrida 12 foizlik punktdan oshgan qismiga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar shaharlarida 10 foizlik punktdan oshgan qismiga to‘lanadi.
• Subsidiyalar olish uchun arizalar Davlat xizmatlari markazlari orqali beriladi.
•  Sotib olinadigan kvartiraning qiymati uy-joyning hisoblangan qiymatidan oshib ketgan taqdirda, qiymatning qolgan qismi qarz oluvchi tomonidan o‘z mablag‘lari hisobidan to‘lanadi. Markaziy bankining qayta moliyalashtirish stavkasi pasaytirilgan taqdirda, Moliya vazirligi tomonidan ajratilgan mablag‘lar va tijorat banklarining ipoteka kreditlari bo‘yicha foizlar mutanosib ravishda kamayadi, oshirilgan taqdirda esa o‘zgarishsiz qoladi.

Данный вид кредита предоставляется женщинам, находящимся в тяжелом социальном положении, в том числе женщинам с инвалидностью, малообеспеченным матерям, воспитывающим ребенка (детей) в неполной семье и нуждающимся в улучшении жилищных условий.
В рамках Государственной программы под ипотечный кредит предоставляются доступные многоквартирные дома в городах и дома в сельских местностях.
Закрепление квартир женщинам, нуждающимся в улучшении жилищных условий, осуществляется территориальной комиссией, образуемой при хокимиятах районов (городов).
Для приобретения доступного жилья претендент, нуждающийся в улучшении жилищных условий, осуществляет следующие действия:
- претендент подает в территориальную комиссию заявление, а также следующие документы к нему по ссылке;
- при принятии положительного решения территориальной комиссией претенденту выдается рекомендация в двух экземплярах;
- претендент обращается в филиал инжиниринговой компании («Қишлоқ қурилиш инвест» или «Ўзшаҳар қурилиш инвест») по месту постоянного жительства с заявлением и рекомендацией территориальной комиссии. Филиал инжиниринговой компании по итогам рассмотрения заявления заключает предварительный договор с претендентом.
Претендент обращается в филиал банка, участвующего в Государственной программе по месту жительства с заявлением о предоставлении кредита.
В Государственной программе по обеспечению доступным жильем участвуют следующие банки:
Для получения льготного ипотечного кредита представляются следующие документы:
Ипотечные кредиты предоставляются на приобретение квартир, реализуемых на первичном рынке жилья на следующих условиях:
- в сельской местности — в размере, не превышающем 90% расчетной стоимости жилья, сроком до 20 лет и с первоначальным взносом в размере не менее 10% от стоимости приобретаемой квартиры;
- в городах — в размере, не превышающем 80% расчетной стоимости жилья, сроком до 20 лет и с первоначальным взносом в размере не менее 20% от стоимости приобретаемой квартиры.
Субсидии выплачиваются:
- в сельской местности — на компенсацию расходов, связанных с оплатой процентов по ипотечному кредиту в течение первых 5 лет, в части, превышающей 10%;
- в городах — на компенсацию расходов, связанных с оплатой части первоначального взноса в размере 10% от расчетной стоимости жилья, и процентов по кредиту в течение первых 5 лет — в части, превышающей 12% в Ташкенте, а также 10% — в городах областей и Каракалпакстана.
Заявление на получение субсидий можно подать через центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
В случае, если стоимость приобретаемой квартиры превысит ее расчетную стоимость, оставшуюся часть стоимости заемщик выплатит из собственных средств. При снижении ставки рефинансирования Центрального банка размер процентов по ипотеке банков и средств Министерства финансов соразмерно уменьшится, а в случае ее повышения - останется неизменной.