Oilaviy poliklinika va qishloq vrachlik punkti o‘ziga biriktirilgan mahalla, qishloq, daha va boshqa joylardagi aholiga tibbiy xizmat ko‘rsatadigan sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘inlari bo‘lib hisoblanadi.
Umumiy amaliyot shifokorining majburiyatlari:
- aholiga eng ko‘p uchraydigan kasalliklarni profilaktika qilish va davolash bo‘yicha alohida bemorlar hamda butun oila darajasida tibbiy xizmatlar ko‘rsatish;
- bemorlarni o‘z vaqtida ixtisoslashtirilgan tibbiy muassasalarga maslahat va kasalxonaga yotqizish uchun yuborish;
- xizmat ko‘rsatiladigan hudud aholisiga standartlar va mavjud jihozlarga muvofiq kasalxonaga qadar shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish;
- xizmat ko‘rsatiladigan aholi o‘rtasida shikastlanishlar, nogironliklar, o‘limning oldini olish bo‘yicha choralarni ko‘rish;
- sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish (to‘g‘ri ovqatlanishni, chekish va spirtli ichimliklarni iste’mol qilishga qarshi kurashish, jismoniy tarbiya va sport bilan shug‘ullanishni tavsiya qilish);
- sanitariya-epidemioligiya qarshi tadbirlarni tashkil etish va o‘tkazish (profilaktik emlashlar, biriktirilgan hududlar va xonadonlarning sanitariya holatini umumiy monitoring qilish, yuqumli kasalliklar o‘choqlarida kuzatuv tadbirlarini o‘tkazish, xizmat ko‘rsatiladigan hududda epidemik vaziyatni tahlil qilish, biriktirilgan aholini epidemiologik xavfli holatlar to‘g‘risida ogohlantirish) va boshqalar.

Семейная поликлиника и сельский врачебный пункт являются первичными звеньями здравоохранения, которые оказывают медицинские услуги населению прикрепленных за ними махалли, села, квартала и др.
Обязанностями врача общей практики являются:
• оказание прикрепленному населению медицинских услуг по охране их здоровья, профилактике и лечению наиболее часто встречающихся заболеваний, как на уровне отдельных пациентов, так и всей семьи;
• своевременное направление на консультацию и госпитализацию пациентов в специализированные медицинские учреждения;
• оказание до- госпитальной экстренной медицинской помощи населению обслуживаемой территории в соответствии со стандартами и имеющимся оснащением;
• проведение мероприятий по профилактике травматизма, инвалидности, смертности среди обслуживаемого населения;
• пропаганда здорового образа жизни (рекомендация рационального питания, борьбы с курением, злоупотреблением алкоголя, занятий физической культуры и спортом);
• организация и проведение комплекса санитарно-противоэпидемических мероприятий (профилактические прививки, общий контроль санитарного состояния прикрепленной территории и домохозяйств, проведение обсервационных мероприятий в очагах инфекционных заболеваний, анализ эпидемической ситуации на обслуживаемой территории, предупреждение прикрепленного населения об эпидемиологически опасных ситуациях) и другое.