Tovar sifatida tranzit olib o‘tilayotgan avtotransport vositalari – xorijiy davlatlarning ro‘yxatga olish idoralarida ro‘yxatdan chiqarilgan yoki ro‘yxatida bo‘lmagan boshqa xorijiy davlatga O‘zbekiston Respublikasi hududi orqali tranzit olib o‘tilayotgan avtotransport vositalari.
Xorijiy avtotransport vositalari – xorijiy davlatlarning ro‘yxatga olish idoralarida ro‘yxatda turgan va O‘zbekiston hududiga quyidagi maqsadlarda vaqtincha olib kiriladigan avtotransport vositalari:
- chet el fuqarolari va O‘zbekiston hududida doimiy yashash joyiga ega bo‘lmagan fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning shaxsiy ehtiyojlarini qondirish;

Автомобильные средства, перемещаемые транзитом в качестве товара - автотранспортные средства, снятые с учета или не состоявшие на учете в регистрационных ведомствах иностранных государств и перемещаемые транзитом в иностранное государство через территорию Республики Узбекистан.
Иностранные автотранспортные средства - автотранспортные средства, состоящие на учете в регистрационных ведомствах иностранных государств и временно ввозимые на территорию Республики Узбекистан в целях:
- удовлетворения личных потребностей иностранных граждан и лиц без гражданства, не имеющих постоянного места жительства на территории Республики Узбекистан;