Tibbiyot tashkilotlarida O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobiga tibbiy yordam:
- tuman (shahar) darajasida (pullik tashkilotlar, bo‘lim va palatalar bundan mustasno) — aholining (mijozlarning) barcha toifalariga;
- viloyat (Toshkent shahri) va respublika darajalarida (pullik tashkilotlar, bo‘lim va palatalar bundan mustasno) — mijozlarning imtiyozli toifalariga ko‘rsatiladi.
Davlat tomonidan kafolatlangan tibbiy yordam hajmidan tashqari tibbiy va boshqa yordamlar qo‘shimcha hisoblanadi va mijoz tomonidan belgilangan tartibda ularning haqi to‘lanadi.
- Tibbiy yordamni rad etish yoki noto‘g‘ri tashxis qo‘yish yoxud tibbiyot tashkiloti xodimlarining harakati natijasida yuzaga kelgan murakkab vaziyatlar bilan bog‘liq qo‘shimcha xarajatlar tegishli tibbiyot tashkilotlarining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan qoplanadi.

Медицинская помощь за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан в медицинских организациях оказывается:
- на районном (городском) уровне (кроме платных организаций, отделений и палат) - всем категориям населения (пациентов);
- на областном (г. Ташкент) и республиканском уровнях (кроме платных медицинских организаций, отделений и палат) - льготным категориям пациентов.
- Медицинские и иные услуги сверх установленного государством гарантированного объема медицинской помощи являются дополнительными и оплачиваются пациентом в установленном порядке.
- Дополнительные расходы, связанные с проявившимися осложнениями от оказанной медицинской помощи или в связи с неправильно поставленным диагнозом или действием медицинских работников, покрываются за счет внебюджетных средств соответствующих медицинских организаций.