• urush nogironlari va ishtirokchilari, shuningdek ularga tenglashtirilgan va doirasi qonun hujjatlarida belgilanadigan shaxslar;
• bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar;
• bolaligidan nogironligi bo‘lgan shaxs, doimiy parvarishni talab etadigan farzandi bilan birga yashab, uni tarbiyalayotgan ota yoki ona.
• Ushbu soliq imtiyozlari tegishli hujjatlar taqdim etilgan taqdirda qo‘llaniladi.
Qat’iy belgilangan soliq stavkasi to‘lovchisi I yoki II guruh nogironligi bo‘lgan shaxs hisoblanganida faoliyat turidan va uni amalga oshirish joyidan qat’i nazar, oyiga qat’iy belgilangan miqdordagi soliqning 50 foizini, biroq BHMning 50 foizidan ko‘p bo‘lmagan miqdorda to‘laydi.
• Urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek doirasi qonun hujjatlari bilan belgilanadigan ularga tenglashtirilgan shaxslar mulkida bo‘lgan mol-mulk soliq solishdan ozod etiladi.
• I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar mulkida bo‘lgan mol-mulk 60 kvadrat metr doirasida soliq solishdan ozod qilinadi. Mazkur imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
• Urush nogironlari va qatnashchilari, shuningdek doirasi qonun hujjatlari bilan belgilanadigan ularga tenglashtirilgan shaxslar hamda I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar er solig‘idan ozod etiladi. Mazkur imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-mehnat ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.

Освобождаются от налогообложения на доходы частично (по доходам в размере 1,41-кратной минимального размера оплаты труда за каждый месяц, в котором получены эти доходы).
Освобождаются
• лица с инвалидностью и участники войны, а также приравненные к ним лица, круг которых устанавливается законодательством;
• лица с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп;
• один из родителей, воспитывающий проживающего с ним лицо с инвалидностью с детства, в связи с требованиями по постоянному уходу.
Данная льгота предоставляется на основании соответствующего удостоверения о праве на льготы.
Налоговая ставка для налогоплательщика являющегося лицом с инвалидностью I или II группы, независимо от вида деятельности и места его осуществления, налог уплачивается в фиксированном размере в размере 50 процентов от установленной суммы, но не более 50 процентов БРВ в месяц.
• От налогообложения освобождается имущество, находящееся в собственности лица с инвалидностью и участников войны, а также приравненных к ним лиц, круг которых устанавливается законодательством.
• От налогообложения освобождается имущество в пределах 60 кв.м, находящееся в собственности лица с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.
• От земельного налога освобождаются лица с инвалидностью и участники войны, а также приравненные к ним лица, круг которых устанавливается законодательством, также лица с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.