Bola tug‘ilganda bir yo‘la beriladigan nafaqa (suyunchi puli) bazaviy hisoblash miqdorining 2 baravarini tashkil etadi.
Mazkur nafaqa:
- ishlayotgan ayollarga – ish joyidan;
- ta’lim olayotgan ayollarga – o‘qish joyidan;
- o‘qimaydigan va ishlamaydigan ayollarga – eri ishlaydigan yoki o‘qiydigan joyidan;
- o‘qimaydigan va ishlamaydigan ota-onalarga – Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan to‘lanadi.
- Davlat xizmatlari Davlat xizmatlari markazlari yoki O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali bola tug‘ilgan kundan boshlab 6 oy muddat ichida murojaat qilingan taqdirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan ko‘rsatiladi va nafaqa puli nafaqa etkazib berish (topshirish) yuklangan tashkilot tomonidan to‘lanadi.
Nafaqani olish uchun FHDYo bo‘limi tomonidan berilgan bolaning tug‘ilganlik haqidagi ma’lumotnomasini topshirishi lozim. Mazkur ma’lumotnoma FHDYo bo‘limi tomonidan tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma bilan birga taqdim etiladi. Nafaqa olinishi uchun ma’lumotnoma nafaqani to‘lovchi organga 6 oy ichida topshirilishi kerak. Ushbu muddat o‘tgandan keyin nafaqa to‘lanmaydi. FHDYo bo‘limlari haqida ma’lumot olish uchun havolaga o‘ting.
- Agar ma’lumotnoma yo‘qotib qo‘yilsa, ish, o‘qish joyidan nafaqa olinmaganligi to‘g‘risidagi ma’lumotnomaga asosan FHDYo bo‘limidan takroran ma’lumotnoma olish lozim bo‘ladi.
- O‘lik bola tug‘ilgan xollarda nafaqa to‘lanmaydi.
2024-yil 1 apreldan boshlab farzand tug‘ilganda beriladigan bir martalik nafaqa puli:
- birinchi farzandi uchun — barcha ayollarga;
- ikkinchi farzandi uchun — farzand tug‘ilgan paytda «Ijtimoiy himoya yagona reestri» axborot tizimiga kiritilgan oilaning a’zosi bo‘lgan ayollarga rasmiylashtiriladi.

Выплата единовременного пособия при рождении ребенка составляет двухкратный размер базовой расчетной величины.
Данное пособие выдается:
- работающим женщинам – по месту работы;
- обучающимся женщинам – по месту учебы;
- не работающим и не обучающимся женщинам – по месту работы и по месту учебы отца;
- не работающим и не обучающимся родителям – Национальным агентством социальной защиты;
- при подаче заявления через Центр государственных услуг или ЕПИГУ в течение 6 месяцев со дня рождения пенсия предоставляется Национальным агентством социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Для получения единовременного пособия предоставляется справка о рождении, выданная органами ЗАГС. Данная справка предоставляется вместе со свидетельством о рождении ребенка, выданным органами ЗАГС. Для получения пособия нужно обратиться не позднее 6 месяцев со дня рождения ребенка. По истечении этого срока пособие не выплачивается. Органы ЗАГСа.
- В случае утери справки пособие может быть получено по дубликату справки о рождении, выданному органами ЗАГС при предъявлении справки с места работы (учебы) отца о том, что это пособие он не получал.
- В случаях рождения ребенка мертвым пособие не выплачивается.
С 1 апреля 2024 года в Узбекистане единовременное пособие (суюнчи пули) будет выдаваться всем женщинам только при рождении первого ребёнка.
При рождении второго ребёнка пособие будет выдаваться только тем, кто включён в Единый реестр социальной защиты. За третьего и других детей пособия не предусмотрены.