- a) Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan quyidagi xarajatlarni qoplash uchun bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravarigacha miqdorida subsidiya to‘lanadi:
- tadbirkorlik asoslari va moliyaviy savodxonlikka o‘qish;
- kredit olishda ta’minot sifatida taqdim etiladigan sug‘urta polisi bo‘yicha to‘lovlarni amalga oshirish;
- a1) Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligining Aholini tadbirkorlikka jalb qilish jamg‘armasi hisobidan yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tgan yoki kichik korxonalar va mikrofirmalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazgan vaqtdan boshlab birinchi 3 oy davomida ijaraga olingan bino va inshootlarning ijara haqini to‘lash xarajatlarini qoplash uchun bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravarigacha miqdorida subsidiya to‘lanadi.
- b) Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun umumiy qiymati 5 milliard so‘mdan, foiz stavkasi Markaziy bank asosiy stavkasining 1,5 baravaridan oshmagan tijorat banklarining milliy valyutada ajratiladigan kredit va lizinglari bo‘yicha uning asosiy stavkadan oshgan, biroq asosiy stavkaning 30 foizidan ko‘p bo‘lmagan qismini qoplash uchun uch yil muddatgacha kompensatsiya taqdim etiladi.

- а) выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера базовой расчетной величины за счет средств Государственного фонда содействия занятости для покрытия следующих расходов:
- обучения основам предпринимательства и финансовой грамотности;
- произведения оплаты по страховому полису, выдаваемому в качестве обеспечения при получении кредита;
- а1) выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера базовой расчетной величины за счет Фонда привлечения населения к предпринимательству при Агентстве по работе махаллабай и развитию предпринимательства для покрытия расходов за арендную плату арендованных зданий и сооружений в течение первых 3 месяцев со дня регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или государственной регистрации малых предприятий и микрофирм.
- б) предоставляется компенсация за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности на срок до 3 лет для покрытия части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не превышающей 30 процентов основной ставки, кредитов и лизингов, выделяемых коммерческими банками в национальной валюте для осуществления предпринимательской деятельности, общая стоимость которых не превышает 5 миллиардов сумов, процентная ставка — не превышает 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка.