Quyidagi holatlar mavjud bo‘lganda, oilani kam ta’minlangan deb e’tirof etish va unga tegishli ravishda bolalar nafaqasi yoki moddiy yordamni tayinlash rad etiladi
- a) ariza beruvchi oilasining har bir a’zosiga to‘g‘ri keladigan bir oylik o‘rtacha jami daromad Nizomning 7-bandida belgilangan mezondan oshganda;
- b) idoralararo elektron axborot tizimi orqali olingan ma’lumotlar bo‘yicha Ko‘chmas mulk ob’ektlariga bo‘lgan huquqlarning davlat reestrida ariza beruvchi va uning oila a’zolari egaligida jami bittadan ortiq ko‘chmas mulki yoki bir va undan ortiq noturar joy binolari mavjud bo‘lganda;
- v) ariza beruvchi yoki uning oila a’zolarida qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda o‘z nomiga rasmiylashtirilgan yoki bosh ishonchnomaga asosan quyidagilar mavjud bo‘lganda:
- ishlab chiqarilgan muddati 7 yildan oshmagan, texnik holati soz bo‘lgan engil avtotransport vositasi;
- ishlab chiqarilgan muddati 15 yildan oshmagan, texnik holati soz bo‘lgan yuk tashuvchi avtotransport vositasi, avtobus, mikroavtobus, ekskavator, traktor, kombayn, yuk tashuvchi avtotransport vositalarining tirkamalari va yarim tirkamalari, avtokran va boshqa qurilish texnikasi;
- jami ikki va undan ortiq, texnik holati soz bo‘lgan engil va yuk tashuvchi avtotransport vositalari, mikroavtobus, ekskavator, traktor, kombayn, yuk tashuvchi avtotransport vositalarining tirkamalari va yarim tirkamalari, avtokran va boshqa qurilish texnikasi;
- g) ariza beruvchi va uning oila a’zolarining tijorat banklaridagi depozit hisobvaraqlarida ariza berilgan oyda amalda bo‘lgan mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining besh baravari va undan ortiq miqdorda mablag‘lari mavjud bo‘lganda;
- d) ariza beruvchi va uning oila a’zolarida ariza berilgan oyda bozor qiymati mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining besh baravari va undan ortiq summani tashkil etuvchi qimmatli qog‘ozlar mavjud bo‘lganda;
- e) O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat xavfsizlik xizmati, Milliy gvardiya, Davlat xavfsizlik xizmati, Davlat bojxona qo‘mitasi, Mudofaa sanoati davlat qo‘mitasi hamda ularning tizimidagi tashkilotlarning xizmatchilari va xodimlari yoki ularning oila a’zolari (turmush o‘rtog‘i va bolalari), shuningdek, pensionerlari tomonidan arizalar taqdim etilganda;
- yo) Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 9-yanvardagi 11-son qarori bilan tasdiqlangan Sudьyalar va ularning oila a’zolari pensiya ta’minoti shartlari, me’yorlari hamda tartibi to‘g‘risidagi Nizomga asosan pensiyalar bilan ta’minlanganda;
- j) bolalar nafaqasi yoki moddiy yordam oluvchi va uning oila a’zosi tomonidan takroriy ariza Nizomning 12-bandida belgilangan tartibga rioya etilmagan holda taqdim etilganda. Bunda takroran taqdim etilgan ariza «Yagona reestr» ATga kiritilgandan so‘ng ariza ko‘rib chiqilmasdan, arizachiga rad javobi arizada ko‘rsatilgan elektron manzilga yoki SMS-xabar orqali mobil telefon raqamiga jo‘natiladi;
- z) oilada mehnat organlari tomonidan tayinlangan ishsizlik nafaqasini olayotgan a’zolari mavjud bo‘lganda;
- i) oilaning oxirgi 12 oy davomida ish qidirayotgan a’zosi tomonidan mehnat organlarining maqbul keladigan ishga doir takliflarini muntazam ravishda (ikki va undan ortiq marotaba) rad etilgan hollarda;
- k) rasmiy daromad manbalariga ega bo‘lmagan va oxirgi olti oy mobaynida ish izlab mehnat organlariga murojaat qilmagan hamda mehnat organlarida hisobda turmagan, o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar ro‘yxatiga kiritilmagan yoki haq to‘lanadigan jamoat ishlari ishtirokchisi hisoblanmagan mehnatga layoqatli oila a’zosi mavjud bo‘lganda.
Ushbu qoida quyidagilarga nisbatan qo‘llanilmaydi:
- «Yagona milliy mehnat tizimi» idoralararo dasturiy-apparat kompleksida hisobda turgan shaxslarga;
- bola uch yoshga to‘lguniga qadar parvarish qililayotgan onalarga (ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga);
- ta’lim muassasalarida o‘qiyotganlarga (ta’limning kechki va sirtqi shakllari bundan mustasno);
- ishlamaydigan pensionerlarga, davlat pensiyasi tayinlash uchun zarur ish stajiga ega bo‘lmagan shaxslarga va mehnatga layoqatsizlik yuzasidan nafaqa oluvchi fuqarolarga, OIV infektsiyasiga chalingan shaxslarga, I yoki II guruh va bolalikdan nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha shaxslarga;
- amalda tomorqa er va/yoki dehqon xo‘jaligini yuritish bilan band bo‘lgan oila a’zolariga;
- 18 yoshgacha bolalikdan nogironligi bo‘lgan, shu jumladan OIV infektsiyasiga chalingan shaxslarning onalariga (onasi bo‘lmagan holda otasiga), oila a’zosi hisoblangan I guruh nogironligi bo‘lgan shaxsni yoki o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan 80 yoshga to‘lgan keksalarni parvarish qilayotganlarga;
- chet elda ishlaydigan yoki chet elda tadbirkorlik va boshqa faoliyatni amalga oshiruvchi oila a’zolariga;
- oilaning «Har bir oila — tadbirkor» dasturi doirasida oilaviy tadbirkorlikda band bo‘lgan, biroq ushbu dastur bo‘yicha mikrokredit olingan sanadan boshlab ko‘pi bilan 12 oy band bo‘lgan a’zolariga;
- sudning qonuniy kuchga kirgan hukmi bo‘yicha jazoni ijro etish muassasalarida bo‘lganligi munosabati bilan oilada bo‘lmagan a’zolariga;
- oilaning chaqiriq bo‘yicha harbiy xizmatni o‘tayotgan a’zolariga;
- bolasini yolg‘iz tarbiyalayotgan yolg‘iz onalar (otalar)ga hamda nikohi bekor qilingan ayollarga;
- rasmiy daromad manbalariga ega bo‘lmagan va oxirgi bir yil mobaynida «Temir daftar» ro‘yxatida bo‘lgan oilalarga;
- tuman (shahar) aholi bandlikka ko‘maklashish markaziga ish qidiruvchi sifatida rasmiy murojaat qilgan yoki ishsiz sifatida ro‘yxatga olingan, ushbu markaz tomonidan kasbga tayyorlashga, qayta tayyorlashga yoki malaka oshirishga yuborilgan, shuningdek, o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar ro‘yxatiga kiritilgan shaxslarga;
- to‘rt va undan ortiq o‘n sakkiz yoshga to‘lmagan farzandi mavjud bo‘lgan oilaning mehnatga layoqatli har bir a’zosiga nisbatan.
Mazkur bandning faqat «k» kichik bandi asosida bolalar nafaqasi va moddiy yordam tayinlash rad etilgan oilalar «Yagona reestr» AT orqali belgilangan tartibda kam ta’minlangan deb e’tirof etiladi. Bunda oilaga bolalar nafaqasi va moddiy yordam tayinlanmaydi, lekin mazkur Nizomga 1-ilovaga muvofiq shakl bo‘yicha ma’lumotnoma taqdim etiladi.
- Kam ta’minlangan oilalarga beriladigan nafaqalar va moddiy yordam (3 yoshgacha va 18 yoshgacha bola nafaqasi)

В следующих случаях отказывают в выплате пособий и матпомощи:
- а) когда средний ежемесячный доход, соответствующий каждому члену семьи заявителя, превышает установленный критерий;
- б) если заявитель и члены его семьи имеют более 1 объекта недвижимости или несколько нежилых помещений в государственном реестре, право на недвижимое имущество согласно информации, полученной через межведомственную электронную информационную систему на имя заявителя или членов его семьи зарегистрированы в установленном законом порядке или на основании генеральной доверенности:
- в) при наличии транспортного средства со сроком службы не более 7 лет и в исправном техническом состоянии;
- грузовые автомобили, автобусы, микроавтобусы, экскаваторы, тракторы, комбайны, прицепы и полуприцепы грузовых автомобилей, кранов и другой строительной техники со сроком службы не более 15 лет;
- при наличии 2 и более автомобилей в хорошем техническом состоянии, микроавтобусы, экскаваторы, тракторы, комбайны, прицепы и полуприцепы грузовых автомобилей, краны и другая строительная техника;
- при наличии у заявителя и членов его семьи средств на депозитных счетах в коммерческих банках в размере 5 и более МРОТ в месяц подачи заявления;
- г) когда заявитель и члены его семьи имеют ценные бумаги рыночной стоимости в размере 5 или более МРОТ в месяц подачи заявления;
- д) сотрудники и служащие Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности Президента Республики Узбекистан, Национальной гвардии, Государственного таможенного комитета, Государственного Комитет по оборонной промышленности и их супруги и дети при подаче заявок;
- е) при пенсионном обеспечении судей и членов их семей в соответствии с Положением от 9 января 2019 года № 11;
- ж) при подаче повторного заявления семьей с ребенком с нарушением порядка, установленного получателем пособия по уходу за ребенком или финансовой помощью и членом его семьи. В этом случае после повторной подачи заявки в ИС «Единый реестр» без рассмотрения заявки, отказ заявителя отправляется на адрес электронной почты, указанный в заявке, или посредством SMS на номер мобильного телефона;
- з) когда есть члены семьи, получающие пособие по безработице, назначенные органами по труду;
- и) когда член семьи, ищущий работу в течение последних 12 месяцев, регулярно (два или более раза) отклоняет предложение приемлемой работы от органов по труду;
- к) если есть трудоспособный член семьи, не имеющий официальных источников дохода и не обращавшийся в отдел по трудоустройству в поисках работы в течение последних 6 месяцев и не состоящий на учете в отделе по трудоустройству, не включается в список самостоятельно работает или не является оплачиваемым участником общественных работ.
Это правило не распространяется на:
- лица, состоящие на учете в межведомственном программно-аппаратном комплексе «Единая национальная система труда»;
- матери (лица их заменяющие), которые осуществляют уход за ребенком до достижения им трехлетнего возраста;
- обучающиеся в образовательных учреждениях (кроме вечерней и заочной форм обучения);
- неработающие пенсионеры, лица, не имеющие необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии, и граждане, получающие пособие по инвалидности I или II группы, лица, живущие с ВИЧ , а также инвалиды с детства до 18 лет;
- матерям инвалидов с детства до 18 лет, в том числе ВИЧ-инфицированным (в отсутствии матери отцу), лицам, ухаживающим за инвалидами I группы, которые являются членами семьи или за пожилыми людьми старше 80 лет, нуждающимся в уходе;
- члены семьи, работающие за границей или занимающиеся бизнесом и другой деятельностью за границей;
- члены семьи, которые занимаются семейным бизнесом по программе «Каждая семья - предприниматель», но не более 12 месяцев со дня получения микрокредита по данной программе;
- лица, не являющиеся членами семьи, в связи с пребыванием в учреждениях по отбыванию наказания на основании вступившего в законную силу решения суда;
- члены семьи, проходящие службу по призыву;
- одинокие матери (отцы), воспитывающие своих детей в одиночку находящиеся в разводе;
- семьи, не имеющие официальных источников дохода и за последний год попавшие в список «Железной книги»;
- лица, официально обратившиеся в районный (городской) центр занятости ищущие работу и зарегистрированные в качестве безработных, направленные этим центром на профессиональное обучение, переподготовку или повышение квалификации, а также включенные в список самозанятых граждан;
- в отношении каждого трудоспособного члена семьи, имеющего четырех и более детей в возрасте до 18 лет.
Семьи, которым отказано в детских пособиях и материальной помощи на основании только пункта «к», признаются малообеспеченными в порядке, установленном «Единым реестром». В этом случае семье назначается не пособие на ребенка и материальная помощь, а справка по форме согласно приложению.
- Порядок получения пособия и материальной помощи малообеспеченным семьям (пособие детям до 3 и до 18 лет).