FHDYo organlari – tuman va shahar FHDYo bo‘limlari, nikoh uylari hamda Davlat xizmatlari agentligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar hududiy boshqarmalari FHDYo arxivlari.
- Fuqarolik holati dalolatnomalari tuman va shaharlarda FHDYo bo‘limlarida qayd etiladi, shaharcha, qishloq va ovullarda esa, o‘lim — fuqarolar yig‘ini raislari (oqsoqollari) tomonidan ham qayd etilishi mumkin.
- O‘zbekiston Respublikasining chet elda doimiy yoki vaqtincha yashovchi fuqarolarining fuqarolik holati dalolatnomalari konsul tomonidan O‘zbekiston Respublikasi qayd etiladi.

Органами ЗАГС являются отделы ЗАГС и дома бракосочетания хокимиятов районов (городов), ведомственные архивы ЗАГС территориальных управлений Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента Агентства государственных услуг.
• Регистрация актов гражданского состояния производится в районах и городах отделами записи актов гражданского состояния, а регистрация смерти в поселках, кишлаках и аулах может производиться также председателями (аксакалами) сходов граждан.
• Регистрация актов гражданского состояния граждан Республики Узбекистан, постоянно или временно проживающих за границей, производится консулом в соответствии с законодательством Республики Узбекистан.