- ochiq va shaffof byudjet siyosatini amalga oshirish orqali xotin-qizlar va erkaklar o‘rtasidagi tengsizlikni kamaytirish, xotin-qizlar va erkaklarga manzilli davlat xizmatlari ko‘rsatish, ularning sifati va samaradorligini oshirish;
- xotin-qizlar va erkaklarga mo‘ljallangan resurslar hamda xizmatlarni taqsimlash bo‘yicha oldindan aniqlangan maqsadlarga ko‘ra davlat mablag‘laridan samaraliroq foydalanishni rag‘batlantirish;
- O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va mahalliy byudjet loyihalarini, ishlab chiqish jarayonida gender jihatlarni hisobga olgan holda ularni gender ekspertizasidan o‘tkazish, «Genderga yo‘naltirilgan byudjetlashtirish»ni rejalashtirish hamda uni byudjetlashtirish jarayonlariga bosqichma-bosqich joriy etish;
- Davlat byudjeti va mahalliy byudjetlardan gender tenglikka erishishni hamda xotin-qizlar va erkaklar uchun teng imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida mablag‘lar ajratilishini tahlil qilib borish;
- davlat dasturlari, tarmoq dasturlari, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturlari loyihalarini moliyalashtirishda gender jihatlarni hisobga olish;
- ilg‘or xorijiy mamlakatlar tajribasidan kelib chiqqan holda hududlar iqtisodiyotiga gender byudjetlashtirishni joriy qilishga oid indikatorlarni, shuningdek davlat xizmatchilari uchun gender byudjetlashtirish bo‘yicha o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar va tavsiyalar ishlab chiqish;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi o‘quv dasturlarini ishlab chiqishda gender byudjetlashtirish masalalarini hisobga olish;
- byudjet tizimini rejalashtirish ishlariga gender yondashuvlarni joriy etish maqsadida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlashga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqishda byudjetlar, byudjet jarayonlarining gender tahlilini o‘tkazish;
- vazirlik va idoralarning gender nuqtai nazaridan rejalashtirish hamda byudjetlashtirish bo‘yicha salohiyatini oshirish, byudjet masalalariga doir barcha normativ-huquqiy va boshqa turdagi hujjatlar loyihalarini majburiy gender ekspertizasidan o‘tkazish amaliyotini joriy etish;
- oilaviy byudjet mablag‘laridan foydalanishda xotin-qizlar hamda erkaklarning tengligi, jamiyat hayotining turli sohalaridagi xizmatlardan (ta’lim, sog‘liqni saqlash, sport, madaniy hordiq va boshqalar) teng foydalanish yuzasidan aholining iqtisodiy bilimi, huquqiy ongi va savodxonligini oshirish.

В целях развития сферы планирования и бюджетирования с учетом гендера будут приняты следующие меры:
1. сократить неравенство между женщинами и мужчинами за счет реализации открытой и прозрачной бюджетной политики, оказания адресных государственных услуг женщинам и мужчинам, повысить их качество и эффективность;
2. поощрять более эффективное использование государственных средств для заранее определенных целей по распределению ресурсов и услуг для женщин и мужчин;
3. выполнение проектов Государственного бюджета и местных бюджетов Республики Узбекистан с учетом гендерных аспектов в процессе их разработки, гендерного планирования, планирования «гендерно-ориентированного бюджетирования» и поэтапного внедрения его в бюджетный процесс;
4. проанализировать выделение средств из государственного бюджета и местных бюджетов на достижение гендерного равенства и равных возможностей для женщин и мужчин;
5. учет гендерных аспектов при финансировании проектов государственных программ, отраслевых программ, программ социально-экономического развития регионов;
6. разработка индикаторов внедрения гендерного бюджетирования в экономику регионов, а также учебных пособий и рекомендаций по гендерному бюджетированию для государственных служащих, исходя из опыта передовых зарубежных стран;
7. учет вопросов гендерного бюджетирования при разработке учебных программ Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан;
8. проведение гендерного анализа бюджетов, бюджетных процессов при разработке нормативно-правовых актов, направленных на обеспечение равных прав и возможностей женщин и мужчин в целях внедрения гендерных подходов к планированию бюджетной системы;
9. повышение потенциала министерств и ведомств в части гендерного планирования и бюджетирования, внедрение практики обязательной гендерной экспертизы всех проектов нормативных и иных видов документов по бюджетным вопросам;
10. повышение экономических знаний, правосознания и грамотности населения по вопросам равенства женщин и мужчин в использовании средств семейного бюджета, равного доступа к услугам в различных сферах жизнедеятельности (образование, здравоохранение, спорт, культурный отдых и др.).