- Oilaviy munosabatlar hamda bolalar tarbiyasi sohasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
- oilani mustahkamlash, oilaviy munosabatlarda barcha oila a’zolarining mas’ulligini oshirish, biron-bir shaxsning oila masalalariga o‘zboshimchalik bilan aralashishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha amaldagi mexanizmlarni takomillashtirish;
- erta nikoh, yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikoh, erta tug‘ruq, oilaviy ajralishlarning yuzaga kelish sabablari hamda shart-sharoitlarini tahlil qilish, bu borada ilmiy, amaliy hamda fundamental tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash;
- asrlar davomida shakllangan milliy qadriyatlar, ijobiy urf-odatlar va an’analar asosida oilalarni mustahkamlash, oilaviy ajralishlarning oldini olishda davlat organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari o‘rtasida ijtimoiy sheriklik munosabatlarini mustahkamlash;
- oilaviy munosabatlarda xotin-qizlar va erkaklarning o‘rni haqida jamiyatda shakllangan salbiy qarashlarni o‘zgartirish, bu borada ommaviy axborot vositalari ishtirokida targ‘ibot-tashviqot ishlarini qo‘llab-quvvatlash;
- ilg‘or xorijiy tajribani hisobga olgan holda bolalarni har tomonlama intellektual, axloqiy, estetik va jismoniy rivojlantirishda xotin-qizlar bilan bir qatorda erkaklarning mas’uliyati hamda rolini oshirish;
- oilaviy hayotga oid muammolar, psixologik-pedagogik, huquqiy va boshqa masalalar yuzasidan xotin-qizlar va erkaklar uchun maslahatlar berish tizimini yanada takomillashtirish;
- oilalarni yoshlarning axloqiy negizlarini buzishga olib keladigan, oilaviy qadriyatlarni inkor etadigan, axloqsizlikni targ‘ib qiladigan, shuningdek ota-onasiga va oilaning boshqa a’zolariga nisbatan hurmatsizlik munosabatini shakllantiradigan, jinslardan birining ustunligi g‘oyasiga asoslangan noto‘g‘ri tasavvurlardan himoya qilish;
- xotin-qizlar va erkaklarning oilaviy munosabatlardagi huquqlari, erkinliklari va majburiyatlari to‘g‘risida axborot-ma’rifiy faoliyat samaradorligini oshirish.

В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в сфере семейных отношений и воспитания детей будут приняты следующие меры:
- укрепление семьи, повышение ответственности всех членов семьи в семейных отношениях, совершенствование существующих механизмов предотвращения произвольного вмешательства в семейные дела;
- анализ причин и условий ранних браков, браков между близкими родственниками, ранних родов, семейных разводов, поддержка научных, практических и фундаментальных исследований в этой области;
- укрепление семьи на основе сложившихся веками национальных ценностей, позитивных обычаев и традиций, укрепление социального партнерства между государственными органами, органами самоуправления граждан, общественными организациями и другими институтами гражданского общества в предупреждении семейных разводов;
- изменить негативное отношение в обществе к роли женщин и мужчин в семейных отношениях, поддержать пропаганду с участием СМИ;
- повысить ответственность и роль мужчин, а также женщин в комплексном интеллектуальном, нравственном, эстетическом и физическом развитии детей с учетом передового мирового опыта;
- дальнейшее совершенствование системы консультирования женщин и мужчин по вопросам семейной жизни, психолого-педагогическим, правовым и другим вопросам;
- оградить семьи от заблуждений, основанных на представлении о превосходстве одного пола, что ведет к нарушению нравственных устоев молодежи, отрицанию семейных ценностей, пропаганде безнравственности, а также формирует неуважение к родителям и другим членам семьи;
- повысить эффективность информационно-просветительской деятельности по правам, свободам и обязанностям женщин и мужчин в семейных отношениях.