O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi - davlat tashqi auditi va moliyaviy nazoratining oliy organidir.
Hisob palatasining asosiy vazifalari:
- O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti loyihasi shakllantirilishining va uning mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish ustuvorliklariga muvofiqligining tizimli tahlilini amalga oshirish;
- qabul qilinayotgan davlat dasturlarining va hududiy dasturlarning moliyalashtirish manbalari bilan ta’minlanganligi auditini amalga oshirish;
- byudjet tizimi byudjetlariga va belgilangan tartibda tashkil etilgan boshqa jamg‘armalarga mablag‘lar tushumlarining to‘liqligini o‘rganish hamda nazorat qilish;
- byudjet tizimi byudjetlarining va belgilangan tartibda tashkil etilgan boshqa jamg‘armalarning daromadlarini ko‘paytirish zaxiralarini zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qo‘llash orqali aniqlash hamda safarbar qilish;
- byudjet tizimi byudjetlarining va belgilangan tartibda tashkil etilgan boshqa jamg‘armalarning amalga oshirilayotgan xarajatlari samaradorligi hamda qonuniyligini auditdan o‘tkazish, bu xarajatlarni barcha darajalarda qisqartirish imkoniyatlarini aniqlash;
- byudjet tizimi byudjetlari mablag‘lari va davlat tomonidan mablag‘ jalb qilish hisobidan amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalarining maqsadga muvofiqligi hamda asosliligini baholash va boshqalar.
- Hisob palatasiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod qilinadigan Hisob palatasining raisi rahbarlik qiladi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Hisob palatasi raisini lavozimga tayinlash va lavozimidan ozod qilish to‘g‘risidagi farmonlari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan tasdiqlanadi.
- Hisob palatasi raisining vakolatlari
Hisob palatasining mansabdor shaxslari xizmat majburiyatlarini bajarishda quyidagi huquqlarga ega.
Hisob palatasining vakolatlari
- davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlaridan, mahalliy davlat hokimiyati organlaridan, boshqa davlat organlaridan hamda o‘zga tashkilotlardan o‘z vakolatlariga kiruvchi masalalar bo‘yicha materiallar, ma’lumotlar va tushuntirishlarni so‘rab oladi;
- o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish uchun real vaqt rejimida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning, shu jumladan banklarning ma’lumotlar bazasidan foydalanadi;
- O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankidan davlat mablag‘larining bank hisobvaraqlaridagi hamda yagona g‘azna hisobvarag‘idagi harakati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni so‘rab oladi;
- davlat organlarini va ularning vakillarini, nodavlat auditorlik xizmatlarini va ayrim mutaxassislarni nazorat o‘tkazish uchun o‘z vakolatlari doirasida jalb etadi va boshqalar.

Счетная палата Республики Узбекистан является высшим органом государственного внешнего аудита и финансового контроля.
Основными задачами Счетной палаты являются
• осуществление системного анализа формирования проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан и его соответствия приоритетам социально-экономического развития страны;
• осуществление аудита обеспеченности принимаемых государственных и территориальных программ источниками финансирования;
• изучение и контроль полноты поступлений средств в бюджеты бюджетной системы и иные фонды, созданные в установленном порядке;
• выявление и мобилизация резервов увеличения доходов бюджетов бюджетной системы и иных фондов, созданных в установленном порядке, путем применения современных информационно-коммуникационных технологий;
• проведение аудита эффективности и законности осуществляемых расходов бюджетов бюджетной системы и иных фондов, созданных в установленном порядке, выявление возможности по их сокращению на всех уровнях;
• осуществление оценки целесообразности и обоснованности инвестиционных проектов, реализуемых за счет средств бюджетов бюджетной системы и государственных заимствований; и другие.
• Счетную палату возглавляет председатель Счетной палаты, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Узбекистан. Указы Президента Республики Узбекистан о назначении на должность и освобождении от должности председателя Счетной палаты утверждаются Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Полномочия председателя Счетной палаты.
Должностные лица Счетной палаты при исполнении служебных обязанностей имеют права.
Должностные лица Счетной палаты не вправе
• замещать иные должности в органах государственного и хозяйственного управления, в органах государственной власти на местах и других организациях;
• заниматься предпринимательской деятельностью;
• вступать в политическую партию в период осуществления ими своих полномочий.
Полномочия Счетной палаты
• запрашивает и получает от органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах, других государственных органов и иных организаций материалы, сведения и разъяснения по вопросам, входящим в ее полномочия;
• получает доступ к базе данных государственных органов и иных организаций в режиме реального времени, в том числе банков, используемых для реализации возложенных на нее задач;
• запрашивает и получает от Министерства финансов Республики Узбекистан и Центрального банка Республики Узбекистан сведения о движении государственных средств по банковским счетам и единому казначейскому счету;
• привлекает в пределах своих полномочий для проведения контроля государственные органы и их представителей, негосударственные аудиторские службы и отдельных специалистов; и другие.
Счетная палата организует свою деятельность на основе годовой программы контрольных работ, которая формируется исходя из необходимости обеспечения действенного системного контроля за вопросами, входящими в полномочия Счетной палаты. Годовая программа контрольных работ утверждается председателем Счетной палаты.