Gender-huquqiy ekspertiza — normativ-huquqiy hujjatlarni hamda ularning loyihalarini xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlarini ta’minlash printsiplariga muvofiqligi yuzasidan tahlil qilish.
• Jins bo‘yicha bevosita kamsitish — jamiyat hayoti va faoliyatining barcha sohalarida xotin-qizlar va erkaklarning huquqlari hamda erkinliklarini tan olmaslikka qaratilgan har qanday tarzda farqlash, istisno etish yoki cheklash, shu jumladan oilaviy holati, homiladorligi, oilaviy majburiyatlari tufayli kamsitish, shuningdek, shahvoniy shilqimlik qilish, teng mehnat va malaka uchun har xil haq to‘lash.
Gender-huquqiy ekspertizasining vazifalari
• gender sohasidagi normativ-huquqiy tartibga solish bilan bog‘liq hamda qabul qilinadigan qarorlarning asosliligini va ishonchliligini ta’minlovchi ob’ektiv faktlarni belgilash;
• normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari qabul qilinishining yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan oqibatlarini inson huquqlari va gender tenglikka rioya etish, shuningdek, amalda qo‘llash mexanizmlarini kafolatlash va ta’minlash nuqtai nazaridan tahlil qilish va baholash;

Гендерно-правовая экспертиза - анализ нормативно-правовых документов и их проектов на соответствие принципам обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин.
• Прямая гендерная дискриминация - это любая дискриминация, в виде исключения или ограничения, направленная на непризнание прав и свобод женщин и мужчин во всех сферах жизни и деятельности общества, включая дискриминацию по признаку семейного положения, беременности, семейных обязательств, а также сексуальные домогательства, выплаты разной заработной платы за равную работу и квалификацию.
Задачи гендерно-правовой экспертизы
• выявление объективных фактов, связанных с нормативной базой в сфере гендера и обеспечение обоснованности и надежности решений;
• анализ и оценка возможных последствий принятия законопроектов с точки зрения соблюдения прав человека и гендерного равенства, а также гарантий и механизмов обеспечения соблюдения;
• предотвращение (предупреждение) негативного воздействия нормативно-правовых актов и положений их проектов на принципы гендерного равенства;