2021-yil 1 yanvardan boshlab tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi yo‘li bilan xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlariga tenglashtiriladi va unga o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun belgilangan soliqlarni to‘lash hamda pensiya miqdorini hisoblash tartibi qo‘llaniladi.
- Chet davlatlarda murakkab moliyaviy ahvolga tushgan va shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarsiz, mablag‘larsiz qolgan fuqarolarga BHMning 2 baravarigacha miqdorda bir martalik moddiy yordam beriladi.
- Mehnat migrantlariga huquqiy yordam berish bo‘yicha onlayn platforma va Rossiya Federatsiyasi hududini doimiy xizmat bilan qamrab oladigan «Call-markaz» tashkil qilinadi.
- BHMing 10 baravarigacha miqdorida subsidiya to‘lanadi;
- tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun ajratilgan kreditlar bo‘yicha kredit foizi stavkasining Markaziy bank asosiy stavkasidan oshadigan, lekin asosiy stavkaning 1,5 baravaridan ko‘p bo‘lmagan qismi kompensatsiya qilinadi.
Xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha murojaatlarni qabul qilish imkonini beruvchi uzluksiz ishlaydigan «1282» qisqa raqamli ishonch telefonini tashkil etiladi.

С 1 января 2021 года осуществление временной трудовой миграции за рубежом путем организованной трудовой миграции приравнивается к видам деятельности (работам, услугам), которыми могут заниматься самозанятые лица, и к ним применяется порядок уплаты налогов и исчисления размера пенсии, установленного для самозанятых лиц.
- Размер единовременной материальной помощи, выплачиваемой гражданам, попавшим в зарубежных государствах в сложное финансовое положение, оставшихся без документов, подтверждающих личность и средств к существованию, составляет до 2-х размеров БРВ.
- Создается онлайн-платформа по оказанию правой помощи трудовым мигрантам и организован «Call-центр» в Российской Федерации.
- выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера БРВ;
- компенсируется часть процентной ставки кредита, превышающей основную ставку Центрального банка, но не более 1,5-кратного размера основной ставки, по кредитам, выделенным на осуществление предпринимательской деятельности.
Организуется непрерывный «телефон доверия» по короткому номеру «1282», позволяющий принимать обращения по вопросам, связанным с осуществлением временной трудовой деятельности за рубежом.