Avf etish bo‘yicha iltimosnomani ko‘rib chiqish tartibi qanday?
✅ «O‘zbekiston Respublikasida afv etishni amalga oshirish tartibi to‘g‘risida»gi nizomning 30-bandiga asosan avf kilish xakidagi iltimosnomani ko‘rib chiqish kelib tushgan kundan boshlab 3 oydan oshmasligi lozim.
✅ Afv etish to‘g‘risidagi iltimosnoma ijobiy ko‘rib chiqilganda, Komissiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga taklif kiritadi.
✅ Afv etish to‘g‘risidagi iltimosnoma rad etilganda, Sho‘’ba bu haqda bir kun davomida iltimosnoma bergan shaxsni xabardor qilish uchun iltimosnoma kelib tushgan organga yoki iltimosnomani mustaqil ravishda yuborgan shaxsga xabar beradi. Muassasa ma’muriyati afv etish to‘g‘risidagi iltimosnoma rad etilganligi haqidagi ma’lumotni olgandan so‘ng keyingi kundan kechiktirmasdan iltimosnoma bergan mahkumni imzo qo‘ydirgan holda xabardor qiladi.
Turmush o‘rtog‘imni mahallamizda sodir etilgan o‘g‘irlik jinoyatida gumonlab ichki ishlar xodimlari olib ketishgan edi. Qancha muddatga ushlab turishlari mumkin?

Как проходит рассмотрение заявления об амнистии?
✅ В соответствии с пунктом 30 Положения «О порядке осуществления помилования в Республике Узбекистан» рассмотрение ходатайства о помиловании не должно превышать 3 месяцев со дня его поступления.
✅ В случае положительного рассмотрения заявления о помиловании Комиссия вносит предложение Президенту Республики Узбекистан.
✅ В случае отклонения ходатайства о помиловании Сектор в течение 1 дня уведомляет заявителя или лицо, направившее заявление, о помиловании. Администрация учреждения уведомляет осужденного, подавшего ходатайство, его подписью не позднее чем на следующий день после получения информации об отклонении ходатайства о помиловании.
Мой супруг был задержан милицией с подозрением в краже. Как долго его могут продержать в милиции?
Согласно ст. 226 Уголовно-процессуального кодекса, срок задержания составляет не более 48 часов с момента доставления задержанного в орган внутренних дел или иной правоохранительный орган. При представлении необходимых и достаточных обоснований со стороны дознавателя, следователя или прокурора решением суда задержание может быть продлено дополнительно на 48 часов.