- rangli qog‘ozlar to‘plami;
Qishki kiyim bilan ta’minlashKam ta’minlangan oilalardan bo‘lgan o‘quvchilar bepul qishki kiyim bosh to‘plami bilan ta’minlanishi shart.
Qishki kiyim-bosh to‘plamiga quyidagilar kiradi:
- palьto yoki kurtka;
- etik;
- telpak;
- qo‘lqop.
Kam ta’minlangan oilalardan bo‘lgan o‘quvchilarni aniqlash maktab rahbarlari va ota-onalar qo‘mitasi tomonidan amalga oshiriladi.
O‘quvchilarga kiyim-bosh va poyabzallar berish sentyabrь oyida amalga oshirilishi kerak.
Ota-onalar qo‘mitasi va maktab pedagogika kengashi majlisi bayonnomasidan ko‘chirma kiyim-bosh berish huquqiga asos hisoblanadi, unga muvofiq son va so‘m ifodasida buyumlar ro‘yxati ko‘rsatilgan holda o‘quvchilarning familiyalari keltirilgan vedomostь tuziladi.
Bolalarning familiyalari qarshisiga ota-onalar yoki yaqin qarindoshlar imzo chekadilar.
Darsliklar bilan ta’minlashQuyidagilar darsliklar bilan bepul ta’minlanadi:
- 1-sinf o‘quvchilari;
- maxsus maktab va maktab-internatlarining tarbiyalanuvchilari;
- ijtimoiy yordamga muxtoj bo‘lgan oilalardagi o‘quvchilar.
Kelgusi o‘quv yili uchun darsliklar to‘plami bilan bepul ta’minlanadigan ijtimoiy yordamga muhtoj oilalardagi o‘quvchilarning ro‘yxati har yili 1 sentyabrgacha fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari iltimosnomasiga va ota-onalar qo‘mitasining xulosasiga asosan shakllantiriladi.
Bepul foydalanish uchun berilgan darsliklar o‘quv yili yakunida to‘liq hajmda maktabga qaytariladi, birinchi sinf o‘quvchilariga berilgan ish daftarlari bundan mustasno.
O‘quvchini boshqa maktabga o‘tkazish to‘g‘risida buyruq chiqarilgan taqdirda, unga bepul foydalanish uchun berilgan darsliklar 3 kun ichida maktabga qaytarilishi lozim.
Bunda maktab ma’muriyati tomonidan o‘quvchi joriy o‘quv yilida darsliklar to‘plami bilan bepul ta’minlanishi lozimligi to‘g‘risida ma’lumotnoma beriladi.
O‘quvchi uni qabul qilgan maktab tomonidan mazkur ma’lumotnoma asosida darsliklar to‘plami bilan bepul ta’minlanadi.
Darsliklarni ijaraga olishDarsliklar to‘plami umumta’lim maktablarining kutubxona jamg‘armalaridan ixtiyoriylik asosida ijaraga beriladi.
Ota-onalar o‘z hohishiga ko‘ra tegishli o‘quv yilidagi darsliklar to‘plamlarini do‘konlardan sotib olishi ham mumkin.
O‘quvchilarni chet tillari bo‘yicha darsliklar bilan ta’minlash bepul amalga oshiriladi.
Ijara tizimidagi darsliklar to‘plami o‘quvchilarga maktab va o‘quvchining ota-onasi o‘rtasida tuziladigan shartnoma asosida beriladi.
Darsliklarni ijaraga olinganda to‘liq to‘plamda ijaraga olinadi, to‘liqsiz to‘plamda (faqat ayrim darsliklarni) ijaraga berishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Darsliklar to‘plami uchun ijara to‘lovi miqdori respublika bo‘yicha yagona bo‘lib, u 25-avgustgacha Xalq ta’limi vazirligi tomonidan barcha maktablariga etkaziladi, shuningdek ommaviy axborot vositalari orqali e’lon qilinadi.
Darsliklar ijarasi pulini to‘lashDarsliklar to‘plami uchun ijara to‘lovi shartnomaga asosan 30 sentyabrgacha to‘liq hajmda to‘lanadi.
O‘quvchilarning ota-onalari pul mablag‘lari vaqtinchalik yo‘qligi sababli, ijara to‘lovi muddatini uzaytirish to‘g‘risida maktabga murojaat qilishi mumkin.
Bunda ijara to‘lovi muddati direktor buyrug‘i bilan uzaytirilishi kerak.
Ijara to‘lovi muddati uzaytirilgan taqdirda, mazkur to‘lovning 50 foizi 30 sentyabrgacha, qolgan qismi esa 30 noyabrgacha to‘lanishi lozim.
Darsliklar to‘plami uchun ijara to‘lovlari umumta’lim maktabining shaxsiy g‘azna hisobvarag‘iga naqd pul yoki naqd pulsiz shaklda to‘lanadi.
Darsliklar ijara asosida foydalanadigan o‘quvchilarga ijara to‘lovi to‘langandan, ijara to‘lovini to‘lash muddati uzaytirilgan hollarda, uning yarmi to‘langandan keyin taqdim etiladi.
Bunda ijara to‘lovi to‘langanligini tasdiqlovchi to‘lov hujjati nusxasining maktab kutubxonachisiga taqdim etilishi darsliklar to‘plamini berish uchun asos bo‘ladi.
Darsliklardan bepul foydalanadigan o‘quvchilarga 10 sentyabrgacha darsliklar beriladi.
Ijaraga olingan darsliklarni qaytarishO‘quvchini boshqa maktabga o‘tkazish to‘g‘risida buyruq chiqarilgan taqdirda, unga ijara asosida foydalanish uchun berilgan darsliklar 3 kun ichida maktabga to‘liq to‘plamda qaytarilishi lozim.
Bunda to‘langan ijara to‘lovi qaytarilmaydi va o‘quvchiga maktabi tomonidan darsliklar to‘plamidan foydalanish uchun ijara to‘lovi to‘langanligi to‘g‘risida ma’lumotnoma va tegishli to‘lov hujjatining nusxasi beriladi.
O‘quvchi uni qabul qilgan maktab tomonidan mazkur ma’lumotnoma va to‘lov hujjatining nusxasi asosida darsliklar to‘plami bilan bepul ta’minlanadi.
Ma’lumotnoma yo‘qolgan taqdirda, uning dublikati beriladi.
Darsliklar ijaraga yoki bepul foydalanilayotganidan qat’i nazar, ular yo‘qolgan yoki foydalanishga yaroqsiz holatga kelib qolgan taqdirda, o‘quvchining ota-onasi zararni quyidagi miqdorlarda to‘laydi:

- пальто или куртка;
Определение списка школьников из малообеспеченных семей осуществляется руководителями школ совместно с родительским комитетом.
Выдача школьникам одежды и обуви должна производиться в сентябре.
Основанием на право выдачи одежды является выписка из протокола заседания родительского комитета и педагогического совета школы, согласно которой составляются пофамильные ведомости учащихся с указанием перечня вещей в количественном и суммарном выражении.
Напротив фамилии детей расписываются родители или близкие родственники.
Обеспечение учебниками:Следующие категории учащихся обеспечиваются учебниками бесплатно:
- ученики первых классов;
- ученики специализированных школ и школ-интернатов;
- ученики из семей, нуждающихся в социальной помощи.
При этом список учеников из семей, нуждающихся в социальной помощи, обеспечиваемый бесплатным комплектом учебников, утверждается педагогическим советом общеобразовательной школы на основании ходатайства органов самоуправления граждан и заключения родительского комитета до 1 сентября.
Учебники, выданные для бесплатного пользования, возвращаются в школу в полном объеме в конце учебного года, за исключением рабочих тетрадей, выданных первоклассникам.
В случае издания приказа о переводе ученика в другую школу, учебники, выданные ему для бесплатного пользования, должны быть возвращены в школу в течение трех дней.
При этом администрацией школы выдается справка о том, что школьник в текущем учебном году должен быть обеспечен бесплатным комплектом учебников.
Школьник будет бесплатно обеспечен копмлектом учебников на основе данной справки принимающей его школой.
Аренда учебников:Комплект учебников сдается в аренду на добровольной основе из библиотечных фондов общеобразовательных школ.
Родители также могут по своему желанию приобрести в магазинах комплекты учебников соответствующего учебного года.
Обеспечение учеников учебниками по иностранным языкам осуществляется бесплатно.
Комплект учебников по системе аренды выдается ученикам на основании договора, заключаемого между школой и родителями учеников.
Учебники арендуются в полном комплекте, аренда в неполном комплекте (только некоторые учебники) не допускается.
Размер арендной платы за комплект учебников является единым по республике, который до 25 августа доводится Министерством народного образования до всех школ, а также объявляется через средства массовой информации.
Оплата арендной платы:Арендная плата за комплект учебников выплачивается в полном объеме до 30 сентября на основании договора.
Родители учеников могут обратиться в школу о продлении срока аренды из-за временного отсутствия денежных средств.
При этом срок аренды должен быть продлен по приказу директора школы.
В случае продления срока аренды, 50 процентов от этого платежа должно быть выплачено до 30 сентября, а оставшаяся часть - до 30 ноября.
Арендные платежи за комплект учебников оплачиваются наличными или безналичной формой на лицевой счет общеобразовательной школы.
Учебники предоставляются ученикам, использующим их на арендной основе, после оплаты арендной платы, в случае продления срока оплаты арендной платы, после уплаты ее половины.
В данном случае предоставление копии платежного документа, подтверждающего уплату арендной платы, школьному библиотекарю станет основанием для выдачи комплекта учебников.
Ученикам, пользующимся учебниками бесплатно, учебники выдаются до 10 сентября.
Возврат арендованных учебников:В случае издания приказа о переводе ученика в другую школу, учебники, выданные ему для использования на арендной основе, должны быть возвращены в школу в полном комплекте в течение трех дней.
При этом уплаченная арендная плата возврату не подлежит, а ученику выдается справка об уплате арендной платы за пользование учебниками школы и копия соответствующего платежного документа.
Школьник бесплатно обеспечивается комплектом учебников принимающей его школой на основании копии данной справки и платежного документа.
В случае утери справки выдается ее дубликат.
Независимо от того, находятся ли учебники в аренде или используются бесплатно, в случае их утраты или непригодности к использованию, родители ученика возмещают ущерб аналогичным учебником или оплачивают его стоимость, указанную в первичных документах (счете-фактуре, накладной), в следующих размерах: