Uyda yakka tartibda ta’lim olish jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan, uzoq vaqt davolanishga muhtoj va tibbiy ko‘rsatmalarga ko‘ra doimiy yoki vaqtincha umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga qatnay olmaydigan bolalar uchun tashkil etiladi.
Uyda yakka tartibda ta’lim olish uchun asos bo‘ladigan kasalliklar ro‘yxati
T/r.
Kasallikning nomlanishi va patologik holatlari
Uyda yakka tartibda ta’lim olish muddati
I. Somatik kasalliklar
Biriktiruvchi to‘qimaning tizimli shikastlanishi (tizimli qizil yugurik, dermatopoliomiozit), yoshlar revmatoid artriti va tugunchali periarteritning og‘ir turlari
6 oy
Yurak va qon aylanish tizimining tug‘ma nuqsonlari (dekompesatsiya davri, turg‘un yurak va qon aylanishi etishmovchiligining II va III darajasi)
Og‘ir darajadagi tetrada Fallo kasalligi
o‘quv yili
Tug‘ma va orttirilgan xarakterdagi o‘pka-bronx kasalliklarining II va III darajali turg‘un nafas etishmovchiligi
Astmaning og‘ir darajasi (haftada bir necha marta yoki har kuni xuruj qilganda)
Surunkali glomerulonefrit (buyrak funktsiyasi buzilishining yaqqol klinik ko‘rinishida, qaytalash davridagi tsitostatik va steiroid davo o‘tkazilgan davrida)
Surunkali pielonefrit va surunkali obstruktiv pielonefrit (buyrak funktsiyasi buzilishining yaqqol klinik ko‘rinish davri)
O‘tkir glomerulonefrit birlamchi davolashdan so‘ng remissiya davrigacha, birlamchi va ikkilamchi nefrotik sindromi steroid va tsitostatik davo o‘tkazilgan davrida
Turli organlarning xavfli o‘smalari
Mukovistsedozning og‘ir turi
Seliakiyaning og‘ir turi (asoratlar bilan kechish davri)
Nospetsifik yarali kolitning og‘ir turi (qaytalanuvchi kechishi)
Kron kasalligining og‘ir darajasi (asoratlar bilan kechish davri)
14.
Jigar tsirrozining dekompensatsiya darajasi
15.
Noma’lum etiologiyali oqsil-energetik etishmovchiligining og‘ir darajasi (vazn tanqisligi 30% va undan ortiq holatlarda)
16.
O‘tkir leykoz, aplastik kamqonliklar, irsiy gemolitik kamqonliklar
17.
Og‘ir gemorragik kriz bilan kechuvchi doimo qaytalanib turuvchi surunkali trombotsitopatiya, trombotsitopenik purpura, gemofiliya, Villibrand va Glьntsman kasalliklari
18.
Tug‘ma va orttirilgan immun tanqisligi holatlari
II. Psixonevrologik kasalliklar
Ruhiy kasalliklar(shizofreniya, psixozning zo‘raygan davri)
Og‘ir nevrozlar (nevrasteniya, psixoasteniya), nevroz holatlarining zo‘raygan davri, shu jumladan enkoprez, kunduzgi turg‘un enurez, dekompensatsiya davridagi duduqlanish
Turli etiologiyali yaqqol ko‘rinadigan entsefaloastenik holatlar (travmatik, yuqumli, somatik)
Psixopatiyalar, dekompensatsiya davridagi psixopatik holatlar
Epilepsiyaning zo‘raygan davrida
Mustaqil harakat qila olmaslikka olib kelgan tayanch-harakat a’zolarining buzilishi
Bolalar tserebral falaji va uning asoratlari (engil turi)
Bolalar autizmi (xulq-atvor buzilishlari bilan, o‘z-o‘zini boshqara olmaydigan harakatlar sindromi)
Miopatiya. Miasteniyaning tarqalgan shakli
Asab tizimining demielinlashtiruvchi kasalliklari (yaqqol namoyon bo‘lgan klinika davri)
III. Xirurgik kasalliklar
Tayanch a’zolarining falaji va toz suyaklari faoliyatining buzilishi bilan bog‘langan orqa miya churrasi
Siydik tuta olmaslik, siydik pufagining ekstrofiyasi, siydik yo‘llarining atoniyasi dekompensatsiyalangan shakli. Najas tuta olmasligi
Orqa chiqaruv yo‘llarining atreziyasi
Turli kasalliklarda oyoqlarning falaji
Surunkali tayanch-harakat a’zolari kasalligi (surunkali osteomielit suyak sili, osteoxondropatiya)
Bosh miya operatsiyasidan keyingi asoratlangan holatlar
Tayanch-harakat tizimida o‘tkazilgan operatsiyalardan keyingi reabilitativ davr
6 oydan 1 yilgacha
IV. Teri kasalliklari
Tug‘ma bullezepidermoliz
Tug‘ma ixtiozning zo‘raygan davri
Eritrodermiya psoriazining yiringli turi
Artropatik psoriazi
O‘tkir teri sil kasalligi
Uyda ta’lim berishni tashkil etish tartibi
Uyda yakka tartibda ta’lim olish uchun asos bo‘ladigan kasalliklar ro‘yxatida belgilangan kasallik (patologik holat) alomatlari bo‘lgan o‘quvchining ota-onasi o‘quvchini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish uchun xalq ta’limi bo‘limida tashkil etilgan tibbiy-maslahat komissiyasiga murojaat qiladi.
Tibbiy-maslahat komissiyasiga o‘quvchining kasallik tarixidan ko‘chirma, kasallik bo‘yicha maxsus davolash-profilaktika muassasalarining xulosasi, zaruratga ko‘ra boshqa diagnostika tekshiruvlari natijalari taqdim etiladi.
Tibbiy ko‘rik tibbiy-maslahat komissiyasiga murojaat qilingan kundan boshlab 3 kun ichida o‘tkaziladi.
Tibbiy xulosa tibbiy ko‘rik o‘tkazilgan kunning o‘zida taqdim etiladi.
Ota-onalar farzandlarining uyda yakka tartibda ta’lim olishlarini tashkil etish to‘g‘risida ariza bilan maktab direktori nomiga murojaat qiladilar.
Arizaga quyidagi hujjatlar ilova qilinadi:
• o‘quvchining tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi nusxasi;
• o‘quvchining baholar (o‘zlashtirish) tabeli (ta’lim olgan bo‘lsa);
• o‘quvchi ota-onasining fuqarolik pasporti nusxalari;
• tibbiy-maslahat komissiyasining tibbiy xulosasi.
Maktab direktori tomonidan ariza qabul qilib olingach 10 kunda xalq ta’limi bo‘limining buyrug‘iga asosan o‘quvchiga uyda yakka tartibda ta’lim beruvchi o‘qituvchilarni biriktirish to‘g‘risida buyruq qabul qiladi.
O‘quvchida bir vaqtning o‘zida bir necha kasallik turlari uchrasa yoki unga fan o‘qituvchilaridan tashqari boshqa mutaxassislarning (logoped, psixolog, defektolog va boshqalar) yordami kerak bo‘lib, maktabda bunday mutaxassis bo‘lmasa, ushbu mutaxassislar jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan davlat ta’lim muassasalari (maktablar, maktab-internatlar) yoki boshqa ta’lim muassasalaridan o‘rindoshlik asosida jalb etiladi. Bunda ushbu mutaxassislarga o‘rindoshlik asosida ishlaganligi uchun maktab tomonidan haq to‘lanadi.
O‘quvchiga fan o‘qituvchilaridan tashqari mutaxassislarni biriktirish uchun xalq ta’limi tuman (shahar) bo‘limlari mas’ul hisoblanadi.
Ta’lim-tarbiya jarayoni
O‘quvchiga o‘quv reja asosida ta’lim-tarbiya beriladi.
Jismoniy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchilarga uyda yakka tartibda ta’lim berish maktabning o‘quv dasturi, psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchilarga uyda yakka tartibda ta’lim berish esa aqli zaif bolalar uchun ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalarining o‘quv dasturi asosida tashkil etiladi.
O‘quv rejasidagi haftalik soatlar miqdori 1-4-sinflar uchun 8 soat, 5-9-sinflar uchun 10 soatni tashkil qiladi.
Dars jadvali maktab tomonidan o‘quvchining sog‘lig‘i holatini inobatga olib, ota-onalar bilan kelishgan holda ishlab chiqiladi hamda maktab direktori tomonidan tasdiqlanadi. Dars jadvali haftasiga kamida 3 kunga moslab tuziladi.
Dars soatining davomiyligi jismoniy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchilar uchun 45 daqiqa, psixik rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan o‘quvchilar uchun 40 daqiqadan iborat bo‘ladi.
O‘quvchi og‘ir miya jarohatlari, bosh miyada bo‘lgan jarrohlik operatsiyalari, shuningdek kasalligi zo‘raygan davrda yoki o‘quvchining ta’lim olishiga to‘sqinlik qiladigan boshqa holatlarda tibbiy-maslahat komissiyasining xulosasiga asosan, unda ko‘rsatilgan muddatga o‘qishdan ozod etilishi mumkin.
Baholash va imtihon
Dars mashg‘ulotlarida o‘quvchining olgan baholari mazkur maxsus shakldagi baholash daftariga qayd etib boriladi. Baholash daftari har bir fan bo‘yicha alohida yuritiladi. O‘quvchining baholash daftariga qo‘yilgan baholar o‘quvchi ro‘yxatda turgan maktabning sinf jurnaliga ko‘chirib boriladi.
Ota-onalar tomonidan baholash daftariga o‘qituvchilar tomonidan dars mashg‘ulotlari o‘tkazilganligini tasdiqlovchi imzo qo‘yiladi. O‘quvchining baholash daftari o‘qituvchida saqlanadi va o‘quv yili oxirida boshqa hisobotlar bilan birgalikda maktab rahbariyatiga taqdim etiladi.
O‘quvchilar uchun bosqichli nazorat va yakuniy davlat attestatsiyasi maktab direktorining buyrug‘iga muvofiq tashkil etiladi. Ota-onalarning istaklari hamda o‘quvchining sog‘lig‘i holatini inobatga olib, bosqichli nazorat va yakuniy davlat attestatsiyasi o‘quvchining uyida yoki maktabda o‘tkazilishi mumkin.
Yakuniy davlat attestatsiyasini muvaffaqiyatli topshirgan o‘quvchiga ta’lim olganligi to‘g‘risida shahodatnoma beriladi.
Mazkur hujjatga o‘quv reja bo‘yicha o‘quvchi tomonidan o‘zlashtirilgan fanlar uchun baho qo‘yiladi, dars mashg‘ulotlari o‘tilmagan fanlarga baho qo‘yilmaydi hamda uning o‘rniga «ozod etilgan» degan so‘zlar yozib qo‘yiladi.

Индивидуальное обучение на дому организуется для детей с дефектами физического или психического развития, нуждающимся в длительном лечении и не посещающим постоянные или временные общеобразовательные учреждения по медицинским показаниям.
Перечень заболеваний, наличие которых дает право на обучение по основным общеобразовательным программам на дому:
Название заболевания и патологические состояния
Продолжительность индивидуального обучения на дому
I. Соматические заболевания
Системное повреждение соединительной ткани (системная красная волчанка, дерматополиомиозит), молодежный ревматоидный артрит и тяжелые формы периартерита узлов
6 месяцев
Врожденные пороки сердца и кровеносной системы (период декомпрессии, II и III степени застойной сердечной и кровообращающей недостаточности)
Заболевание тетрада Фалло в тяжелой степени
учебный год
Острая респираторная недостаточность II и III степеней легочно-бронхиальных заболеваний врожденного и приобретенного характера
Тяжелая степень астмы (при приступах несколько раз в неделю или каждый день)
Тяжелая степень болезни Крона (поздняя стадия с осложнениями)
14.
Степень декомпенсации цирроза печени
15.
Тяжелая степень белково-энергетической недостаточности неизвестной этиологии (при дефиците веса 30% и более случаев)
16.
Острый лейкоз, апластические анемии, наследственные гемолитические анемии
17.
Хроническая тромбоцитопатия, тромбоцитопеническая пурпура, гемофилия, Виллибран и болезни Глнцмана, которые постоянно повторяются при тяжелом геморрагическом кризе
18.
Врожденные и приобретенные иммунодефициты
II. Психонврологические заболевания
Психические заболевания(шизофрения, период обострения психоза)
Тяжелые неврозы (неврастения, психоастения), осложненный период неврозных состояний, в том числе энкопрез, острый энурез в течение дня, заикание в период декомпенсации
Выраженные энцефалоастические состояния различной этиологии (травматические, инфекционные, соматические)
Психопатии, психопатические состояния в период декомпенсации
В период обострения эпилепсии
Нарушение опорно-двигательного аппарата, приводящее к неспособности самостоятельно передвигаться
Детский церебральный паралич и его осложнения (легкий тип)
Детский аутизм (с поведенческими расстройствами, синдром самопроизвольного поведения)
Миопатия. Распространенная форма миастении
Демиелинизирующие заболевания нервной системы (выраженный клинический период)
III. Хирургические заболевания
Грыжа позвоночника, связанная с параличом опорно-двигательного аппарата и нарушением функционирования опорно-двигательного аппарата
Недержание мочи, экстракция мочевого пузыря, декомпенсированная форма атонии мочевыводящих путей. Недержание кала
Атрезия задних проходов
Паралич ног при различных заболеваниях
Хроническая болезнь опорно-двигательного аппарата (хронический остеомиелит костного мозга, остеохондропатия)
Осложненные состояния после операции головного мозга
Реабилитационный период после операций опорно-двигательной системы
от 6 месяцев до 1 года
IV. Кожные заболевания
Врожденный буллезэпидермолиз
Период обострения врожденного ихтиоза
Гнойный тип эритродермического псориаза
Артропатический псориаз
Острая кожная туберкулезная болезнь
Организация обучения в индивидуальном порядке:
Родители или лица, заменяющие родителей, учащегося, который имеет симптомы заболевания (патологическое состояние), указанные в перечне заболеваний, являющихся основанием для индивидуального обучения на дому, обращаются в врачебно-консультативную комиссию для проведения медицинского осмотра учащегося.
Врачебно-консультативной комиссии представляются выписка из истории болезни учащегося, заключение специальных лечебно-профилактических учреждений по заболеванию, при необходимости результаты других диагностических обследований.
Медицинский осмотр проводится в течение трех дней со дня обращения в врачебно-консультативную комиссию.
Медицинское заключение представляется в день проведения медицинского осмотра.
Родители обращаются на имя директора школы с заявлением об организации индивидуального обучения детей на дому.
К заявлению прилагаются следующие документы:
• копия свидетельства о рождении ученика;
• табель оценок (усвоения) ученика (если он получал образование);
• копии паспорта родителей ученика;
• медицинское заключение врачебно-консультативной комиссии.
После приема заявления директором школы в течение 10 дней по приказу отдела народного образования принимается приказ о прикреплении к ученику учителей, для индивидуального образования на дому.
Если у ученика одновременно возникает несколько видов заболеваний или ему необходима дополнительная помощь других специалистов (логопеда, психолога, дефектолога и т. д.), то при отсутствии в школе такого специалиста, эти специалисты могут быть привлечены с других специализированных государственных образовательных учреждений (школ, школ-интернатов) или других образовательных учреждений для детей с дефектами физического или психического развития на основании совместительства. При этом данным специалистам платят за работу по совместительству.
Районные (городские) отделы народного образования ответственны за прикрепление к ученику специалистов, в дополнение к преподавателям предметов.
Учебно-воспитательный процесс:
Обучающемуся обеспечивается обучение по учебному плану.
Индивидуальное обучение на дому учащихся с недостатками физического развития организуется на основе учебной программы школы, а индивидуальное обучение на дому учащихся с недостатками психического развития - на основе учебной программы специализированных образовательных учреждений для умственно отсталых детей.
Количество часов в неделю в учебном плане составляет 8 часов для 1-4-х классов, 10 часов для 5-9-х классов, 12 часов - для 10-11 классов.
Расписание уроков разрабатывается школой с учетом состояния здоровья учащихся, по согласованию с родителями и утверждается директором школы. Расписание занятий составляется адаптируя к не менее трех дням в неделю.
Продолжительность урока составляет 45 минут для учеников с дефектами в физическом развитии, 40 минут для учеников с дефектами в психическом развитии.
Ученик может быть освобожден от учебы на срок, указанный в заключении врачебно-консультативной комиссии, в период тяжелых травм головного мозга, хирургических операций головного мозга, а также в период обострения заболевания или же, в других случаях препятствующих обучению ученика.
Оценка и экзамен:
Оценки, полученные учениками на уроках, фиксируются в книге оценок в специальной форме. Книга оценок ведется отдельно по каждому предмету. Оценки, сделанные в оценочной книжке ученика, переводятся в классный журнал школы, в списке которого находится ученик.
В книге оценок родителями ставится подпись, подтверждающая проведение учителем занятий. Оценочная книжка ученика хранится у учителя и в конце учебного года вместе с другими отчетами представляется руководству школы.
Поэтапный контроль и итоговая государственная аттестация для учеников организуются в соответствии с приказом директора школы. С учетом пожеланий родителей и состояния здоровья учеников поэтапный контроль и итоговая государственная аттестация могут проводиться на дому или в школе.
Ученику, успешно сдавшему итоговую государственную аттестацию, выдается свидетельство об образовании.
В данный документ вносятся оценки по предметам, освоенным обучающимся по учебному плану. Предметы, которые ученик не изучал, не оцениваются и вместо оценки пишется «ozod etilgan».