Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablar Xalq ta’limi vazirligi va Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan mintaqadagi jismoniy va psixik rivojlanishda imkoniyati cheklangan, maxsus sharoitlarda ta’lim-tarbiya olishga muhtoj bolalarning mavjud kontingentini birgalikda o‘rganib chiqish yakunlari bo‘yicha tashkil etiladi.
Ushbu maktablarni tashkil etish tegishli hududda oxirgi 5 yilda 3 yoshdan 16 yoshgacha bolalar o‘rtasida tegishli kasalliklarning ko‘payganligini ko‘rsatadigan rasmiy statistika ma’lumotlari bilan asoslanishi kerak.
Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablar o‘quvchilar soni 250 nafardan oshmasligi kerak.
Bolalarni imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablarga yuborish xalq ta’limi boshqarmalari tomonidan, xalq ta’limi boshqarmalari huzurida tashkil etilgan psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosasiga ko‘ra, ota-onalar roziligiga ko‘ra amalga oshiriladi.
Maktab turlariImkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablar quyidagi (I—VIII) turlarga bo‘linadi:
I — kar (eshitmaydigan) bolalar uchun maktab-internatlar;
II — zaif eshitadigan va keyinchalik kar bo‘lgan bolalar uchun maktab-internatlar (1, 2-bo‘lim);
III — ko‘zi ojiz (ko‘r) bolalar uchun maktab-internatlar;
IV — zaif ko‘radigan va keyinchalik ko‘r bo‘lgan bolalar uchun maktab-internatlar;
V — nutqida og‘ir nuqsonlar bo‘lgan bolalar uchun maktab-internatlar;
VI — tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun maktab-internatlar;
VII — psixik rivojlanishi sust bo‘lgan bolalar uchun maktab-internatlar;
VIII — aqli zaif bolalar uchun (yordamchi) maktablar, maktab-internatlar.
Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablarga qabul qilishImkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktablar 7 yoshdan boshlab, tayyorlov guruhlariga esa 5—7 yoshdagilar qabul qilinadi.
Imkoniyati cheklangan bolalarning ta’lim olish huquqini ta’minlash maqsadida umumta’lim maktablari uchun belgilangan yosh me’yoridan 2 yilga oshgan bolalarni qabul qilishga ruxsat etiladi.
Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabga yo‘llangan har bir bolaga ota-onalari (chin etim bolalar va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uchun – vasiylik va homiylik organlari) tomonidan shaxsiy hujjatlar yig‘majildi rasmiylashtiriladi va taqdim etiladi.
Bolaning shaxsiy hujjatlar yig‘majildida quyidagi hujjatlar bo‘ladi1) ota-onalari yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarning arizasi;
2) psixologik-tibbiy-pedagogik komissiya xulosalarining ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasiga yo‘llangan bola bilan olib boriladigan ta’lim-tarbiyaviy va davolash-tuzatish bo‘yicha tavsiyalari aks etgan bayoni;
3) tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomaning nusxasi;
4) ta’lim olganligi to‘g‘risidagi hujjatlar;
5) o‘qish joyidan ta’limning muddati, o‘quv fanlarini o‘zlashtirishi va xulq-atvori, bolaga yakka tartibda ko‘mak berish borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlarning batafsil tahlili aks ettirilgan ma’lumotnoma va tavsifnoma;
6) bolaning yashash joyidagi shifoxona bosh vrachi tomonidan imzolangan, uning rivojlanishi tarixidan mufassal ko‘chirma:
- pediatrning bolaning umumiy rivojlanishi holati to‘g‘risidagi xulosasi;
- psixonevrologning tibbiy tashxisi va bolaning aqliy rivojlanishiga tavsifi;
- otorinolaringologning quloq, tomoq, burun va talaffuz artikulyatsiyasida ishtirok etuvchi organlarning holatiga tavsifi (eshitishda nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun — so‘zlashuv nutq va shivirlab aytilgan so‘zlarni idrok etish holati to‘g‘risidagi ma’lumotlari, audiogramma ma’lumotlari);
- oftalьmologning ko‘rish organiga tavsifi (ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun- batafsil tashxisi);
- ortoped vrachning xulosasi (tayanch-harakatlanish apparatida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun).
Qabul qilinadigan bolalar toifalari
- Eshitishda nuqsoni bo‘lgan bolalar (karlar, zaif eshituvchilar, keyinchalik kar bo‘lgan bolalar);
- Ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalar (ko‘rlar, zaif ko‘ruvchilar, keyinchalik ko‘r bo‘lgan bolalar);
- Nutqida og‘ir nuqsonlar bo‘lgan bolalar (alaliya, dislaliya, afaziya, rinolaliya, dizartriya, psixik-nutqiy rivojidagi sustlik, duduqlanish);
- Tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo‘lgan bolalar (bolalar tserebral falaji, skolioz, poliomielit, miopatiya, osteomielit, amputatsiya, bo‘y o‘sishining etishmovchiligi — pakanalik);
- Psixik rivojlanishi sust bolalar;
- Aqli zaif bolalar;
- Murakkab nuqsonli bolalar (rivojlanishida 2 ta va undan ko‘p etishmovchilik bo‘lgan bolalar).
Qabul qilinmaydigan bolalar toifalaria) aqli o‘ta zaif bolalar (imbitsil, idiotiya darajasidagi oligofreniya);
b) xulq-atvorida og‘ir buzilishlar, hissiy-irodaviy sohasida (organik) nuqsonlari bo‘lgan bolalar;
v) tayanch-harakat apparatida nuqsoni bo‘lgan, mustaqil ravishda harakatlana olmaydigan va o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsata olmaydigan bolalar;
g) ko‘r-kar-soqov bolalar;
d) tez-tez takrorlanadigan epileptik tutqanoqdan aziyat chekadigan (epileptik dementsiya, kunduzgi va tungi vaqtlarda tutqanog‘i tez-tez takrorlanadigan) bolalar;
e) markaziy asab tizimiga shikast etganligi tufayli siydik va najasini ushlab turolmaydigan bolalar.Ushbu toifadagi bolalar Sog‘liqni saqlash vazirligining tegishli muassasalariga yo‘llanadi yoki ularga yakka tartibda uyida o‘qitish tashkil etiladi.
Imkoniyati cheklangan bolalarni o‘qitish
- Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda o‘qitish va tarbiyalash jarayoni o‘quvchilarning alohida xususiyatlarini hisobga olgan holda tashkil etiladi. O‘quvchilarning bilimlari ulardagi nuqsonlarning o‘ziga xosligini hisobga olgan holda, belgilangan tartibda baholanadi.
- Ta’lim-tarbiya jarayoni umumiy o‘rta ta’limning davlat standartiga muvofiq holda belgilanadi. Ta’lim-tarbiya jarayoni o‘quv rejalari va dasturlari asosida, maxsus korrektsion tuzatish uslublaridan foydalanilgan holda olib boriladi.
- O‘qish, ixtiyoriy ravishda ijtimoiy foydali mehnat va dam olishni ilmiy asoslangan holda uyg‘unlashtirishni ta’minlovchi kun tartibi bolalarning imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda yashashini hisobga olgan holda tashkil etiladi.
- Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda o‘quvchilarning aqliy, jismoniy va ijodiy qobiliyatlarini rivojlantirish uchun turli to‘garaklar, klublar, studiyalar, sektsiyalar tashkil etiladi.
- Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda eshitishida, ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan va maktab ta’limiga etarlicha tayyorgarlikka ega bo‘lmagan bolalar uchun tegishli tayyorlov sinflari tashkil etiladi.
- Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda rivojlanishida murakkab nuqsonli (2 ta va undan ko‘p nuqsoni bor bo‘lgan) bolalar uchun maxsus tuzatuvchi (korrektsion) guruhlar (sinflar) ochilishi mumkin. Ushbu guruhlarga ta’lim oluvchilar psixologik-tibbiy-pedagogik komissiyaning xulosasi va bolaning ota-onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar roziligi bilan joylashtiriladi.
Sinflardagi bolalar soni
Ta’lim yo‘nalishi turlari va sinflardagi bolalar toifalari
Sinflarning o‘quvchilar bilan minimal to‘ldirilishi
Boshlang‘ich sinflarda bolalar soni
Yuqori sinflarda bolalar soni
1. I-II turlar:
Kar (eshitmaydigan) bolalar uchun
8
10
Zaif eshituvchilar va keyinchalik kar bo‘lgan (1, 2-bo‘limlar) bolalar uchun
12
2. III-IV turlar:
Ko‘r(ko‘zi ojiz) bolalar uchun
Zaif ko‘ruvchilar va keyinchalik ko‘r bo‘lgan bolalar uchun
3. V tur:
Nutqida og‘ir nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun
4. VI tur:
Poliomielit xastaligi oqibatlari bo‘lgan bolalar uchun
Serebral falaji oqibatlari bo‘lgan bolalar uchun
5.VII tur:
Psixik rivojlanishi sust bolalar uchun
16
6. VIII tur:
Engil darajadagi aqli zaif bolalar uchun
13
O‘rta va og‘ir darajadagi aqli zaif bolalar uchun
11
*Barcha turdagi ixtisoslashtirilgan muassasalarda ta’lim olayotgan murakkab nuqsonli (rivojlanishida 2 ta va undan ko‘p nuqson bo‘lgan) bolalar uchun
6
Belgilangan davrlar davomiyligiImkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda jismoniy yoki psixik rivojlanishida nuqson bo‘lgan bolalar sog‘lig‘i va intellektining holati haqidagi ma’lumotlar hisobga olingan holda, 9 yillik umumiy ta’lim dasturini quyida belgilangan davrlar davomida o‘zlashtirishadi.
Ta’lim yo‘nalishlari turlari va bolalar toifalari
Tayyorlov guruhlari
Boshlang‘ich sinflar
Yuqori sinflar
Jami (yil)
I-II turlar:
Kar bolalarning umumiy o‘rta ta’limi
1
1 — 5
6 — 10
Zaif eshituvchi va keyinchalik kar bo‘lgan 1-bo‘lim bolalarining umumiy o‘rta ta’limi
1 — 4
5 — 9
9
Zaif eshituvchi 2-bo‘lim bolalarining umumiy o‘rta ta’limi
III-IV turlar:
Ko‘zi ojiz bolalarning umumiy o‘rta ta’limi
5 — 10
Zaif ko‘ruvchi bolalarning umumiy o‘rta ta’limi
V tur:
Nutqida og‘ir nuqsoni bo‘lgan bolalarning umumiy o‘rta ta’limi
—
VI tur:
Tayanch-harakat apparatida nuqsonlari bo‘lgan bolalarning umumiy o‘rta ta’limi
VII tur:
Psixik rivojlanishi sust bolalarning boshlang‘ich ta’limi (tenglash sinflari)
5
VIII tur:
Aqli zaif bolalar uchun to‘liqsiz umumiy o‘rta ma’lumot
* Barcha turdagi Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda ta’lim olayotgan murakkab nuqsonli (rivojlanishida 2 ta va undan ko‘p nuqsoni bo‘lgan) bolalar toifasi uchun
Murakkab nuqsonlari bo‘lgan bolalarning (rivojlanishida 2 ta va undan ko‘p nuqsoni bo‘lgan) to‘liqsiz umumiy o‘rta ta’limi
Pedagoglarga qo‘yilgan talablarKo‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan maktabda tayyorlov va I—IV sinflarda faqat ko‘rishi sog‘lom o‘qituvchi-tiflopedagoglar dars berishi mumkin.
Ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan maktabda ko‘zi ojiz o‘qituvchilar jami pedagog xodimlar sonining nisbati 30 foizidan oshmagan va bitta fandan dars beruvchi ko‘zi ojiz o‘qituvchilar uchun 50 foizdan ko‘p bo‘lmagan tarzda belgilanadi.
Ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan bolalarga mo‘ljallangan maktabda ko‘zi ojiz o‘qituvchilar ona tili va adabiyot, xorijiy tillar, tarix va ijtimoiy fanlardan (geografiyadan tashqari), matematika va musiqadan ta’lim berishi mumkin.
Imkoniyati cheklangan bolalarga mo‘ljallangan maktabda ta’lim jarayonini psixologik jihatdan ta’minlash muassasa shtatiga kiruvchi psixolog tomonidan amalga oshiriladi.
Davolash jismoniy tarbiya mashqlari davolash jismoniy tarbiya instruktori yoki maxsus tayyorgarlikka ega bo‘lgan o‘qituvchi tomonidan o‘tkaziladi.
DavolashImkoniyati cheklangan bolalarni davolash maktabning shtatidagi tibbiyot xodimlari yoki mazkur muassasalarga biriktirilgan sog‘liqni saqlash muassasalarining tibbiyot xodimlari tomonidan amalga oshiriladi.
Tibbiy sog‘lomlashtirish protseduralari, muayyan davolash kurslari har bir bola uchun mashg‘ulotlar jadvali bilan muvofiqlashtirilgan holda individual ravishda tuziladi.
Imkoniyati cheklangan bolalarga ixtisoslashgan maktablarda har bir bolaga tibbiy karta yuritiladi, bolaning muassasada bo‘lish muddati tugagach ota-ona yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslarga undan ko‘chirma beriladi.
Imkoniyati cheklangan bolalarga ixtisoslashgan maktablarda dori-darmon va fizioterapiya yordamida davolash hamda psixoterapiya, massaj, jismoniy mashqlar, chiniqtirish ishlari olib boriladi.
Ko‘chirishIxtisoslashtirilgan ta’lim muassasasi o‘quvchilarini bir sinfdan ikkinchi sinfga o‘tkazish pedagogik kengashning qarori asosida, ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasining tibbiy va pedagog xodimlari xulosasi asosida amalga oshiriladi.
O‘quvchilarni bir ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasidan boshqa ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasasiga yoki inklyuziv (uyg‘unlashgan) sharoitda ta’lim olishi uchun umumta’lim muassasasiga o‘tkazish psixologik-tibbiy-pedagogik komissiyaning xulosasiga ko‘ra, bolaning ota-onasi yoki ular o‘rnini bosuvchi shaxslarning roziligi bilan amalga oshiriladi.

Школы, предназначенные для детей с физическими недостатками, создаются Министерством народного образования и управлениями народного образования и Министерством здравоохранения, управлениями здравоохранения по итогам совместного изучения существующего контингента детей с ограниченными возможностями в физическом и психическом развитии, нуждающихся в обучении в особых условиях.
Предложения по созданию специализированных образовательных учреждений должны быть подтверждены официальными статистическими данными органов здравоохранения за последние 5 лет, показывающими рост соответствующих заболеваний среди детей в возрасте от 3 до 16 лет в регионе, где планируется открыть специализированные образовательные учреждения.
Максимальное количество учащихся в специализированном образовательном учреждении не должно превышать 250 человек.
Направление детей в школы, предназначенные для детей с ограниченными возможностями осуществляется управлениями народного образования по заключению психолого-медико-педагогической комиссии, созданной при управлениях народного образования, с согласия родителей или лиц, заменяющих родителей.
Типы школ:Специализированные образовательные учреждения в соответствии с их специализацией подразделяются по следующим видам (I — VIII):
I — школы-интернаты для глухих (неслышащих) детей;
II — школы-интернаты для слабослышащих и позднооглохших детей (1-е, 2-е отделения);
III — школы-интернаты для незрячих (слепых) детей;
IV — школы-интернаты для слабовидящих и поздноослепших детей;
V — школы-интернаты для детей с тяжелыми нарушениями речи;
VI — школы-интернаты для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
VII — школы-интернаты для детей с задержкой психического развития;
VIII — школы, школы-интернаты (вспомогательные) для умственно отсталых детей.
Прием детей в специализированные образовательные учреждения:Прием детей в специализированные образовательные учреждения осуществляется с 7-летнего возраста, а в подготовительные группы — в возрасте 5 — 7 лет.
В целях обеспечения права на образование детей с отклонениями в физическом или психическом развитии, допускается прием детей с превышением возрастных норм, установленных для общеобразовательных школ, на два года.
На каждого ребенка, направляемого в специализированное образовательное учреждение, родителями или лицами, заменяющими родителей (для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, — органами опеки и попечительства), оформляется и представляется личное дело.
1) заявление родителей или лиц, заменяющих родителей;
2) протокол с заключением психолого-медико-педагогической комиссии с рекомендациями по организации образовательно-воспитательной и лечебно-коррекционной работы с ребенком, направленным в специализированное образовательное учреждение;
3) копия свидетельства о рождении;
4) документы об образовании;
5) справка и характеристика с места учебы с отражением данных о продолжительности обучения, успеваемости и поведении, подробный анализ принятых мер по индивидуальной помощи ребенку;
6) подробная выписка из истории развития ребенка, подписанная главным врачом поликлиники по месту жительства ребенка, с заключениями:
- педиатра об общем состоянии развития ребенка;
- психоневролога с обоснованным медицинским диагнозом и характеристикой умственного развития;
- оториноларинголога с характеристикой состояния уха, горла, носа и органов, принимающих участие в артикуляции речи (для детей с нарушениями слуха — данные о восприятии разговорной и шепотной речи, данные аудиограммы);
- офтальмолога с характеристикой органа зрения (для детей с нарушениями зрения — с развернутым диагнозом);
- врача-ортопеда (для детей с нарушением функций опорно-двигательного аппарата).
Категории детей, принимаемые в школы, предназначенные для детей с физическими недостатками:
- дети с нарушениями слуха (глухие, слабослышащие, позднооглохшие);
- дети с нарушениями зрения (слепые, слабовидящие и поздноослепшие);
- дети с тяжелыми нарушениями речи (алалия, дислалия, афазия, ринолалия, дизартрия, задержка психо-речевого развития, заикание);
- дети с нарушениями опорно-двигательного аппарата (детский церебральный паралич, сколиоз, полиомиелит, миопатия, остеомиелит, ампутация, недоразвитие роста — карлики);
- дети с задержкой психического развития;
- умственно отсталые дети;
- дети со сложными дефектами (имеющие 2 и более недостатков в развитии).
Дети, не подлежащие приему в школы:а) глубоко умственно отсталые дети (олигофрения в степени имбицильности, идиотии);
б) дети с глубокими отклонениями в поведении, нарушениями в эмоционально-волевой сфере (органического происхождения);
в) дети с глубокими нарушениями двигательной сферы, самостоятельно не передвигающиеся и не обслуживающие себя;
г) слепоглухонемые;
д) страдающие частыми эпилептическими припадками (эпилептическая дименция, с дневными и частыми ночными судорожными припадками);
е) страдающие недержанием мочи и кала вследствие органического поражения центральной нервной системы.
Дети данной категории направляются в соответствующие учреждения Министерства здравоохранения или им организуется индивидуальное обучение на дому в установленном порядке.
Обучение детей с ограниченными возможностями:Организация обучения и воспитания в специализированных образовательных учреждениях строится с учетом индивидуальных особенностей учащихся. Знания учащихся оцениваются в установленном порядке, с учетом специфики их нарушений.
Учебно-воспитательный процесс определяется в соответствии с государственным стандартом общего среднего образования. Процесс обучения и воспитания ведется по учебным планам и программам с использованием специфических коррекционных методов.
Режим дня, обеспечивающий обучение, научно обоснованную гармонизацию обучения, добровольного социально полезного труда и отдыха, составляется с учетом проживания детей в специализированном образовательном учреждении.
В специализированном образовательном учреждении создаются различные кружки, клубы, студии, секции для развития интеллектуальных, физических и творческих способностей учащихся.
В специализированных образовательных учреждениях организуются соответственно подготовительные классы для детей с ограниченным слухом, зрением и не имеющих достаточной подготовки к школьному обучению.
В специализированных образовательных учреждениях могут открываться специальные (коррекционные) группы (классы) для детей со сложными дефектами (имеющие 2 и более недостатков) в развитии. Определение учащихся в эти группы производится по заключению психолого-медико-педагогической комиссии и с согласия родителей или лиц, заменяющих родителей.
В специализированных образовательных учреждениях, с учетом данных о состоянии здоровья и интеллекта, программу 9-летнего общеобразовательного учреждения дети с физическими или психическими отклонениями в развитии усваивают за следующие периоды.
Количество детей в классе:
Виды направлений образования и категории детей в классах
Минимальная наполняемость классов
количество детей в начальных классах
количество детей в старших классах
1. I — II виды:
Для глухих (неслышащих) детей
10
Для слабослышащих и позднооглохших детей (1-го, 2-го отделений)
12
2. III — IV виды:
Для незрячих (слепых) детей
Для слабовидящих и поздноослепших детей
3. V вид:
Для детей с тяжелыми нарушениями речи
4. VI вид:
Для детей с последствиями полиомиелита
Для детей с последствиями церебрального паралича
5. VII вид:
Для детей с задержкой психического развития
16
6. VIII вид:
Для умственно отсталых детей легкой степени
13
Для умственно отсталых детей средней и тяжелой степени
* Для категории детей со сложными дефектами (дети, имеющие 2 и более недостатков в развитии) обучающихся во всех видах специализированных образовательных учреждениях
Продолжительность установленных периодов:В специализированных образовательных учреждениях, с учетом данных о состонии здоровья и интеллекта, программу 9-летнего общеобразовательного учреждения дети с физическими и психическими отклонениями в развитии усваивают за следующие периоды:
Виды направлений образования и категории детей
Подготовительные группы
Начальные классы
Старшие классы
Всего (лет)
I — II виды:
Общее среднее образование глухих детей
1 — 5
6 — 10
Общее среднее образование слабослышащих детей и позднооглохших 1-го отделения
1 — 4
5 — 9
Общее среднее образование слабослышащих детей 2-го отделения
III — IV виды:
Общее среднее образование незрячих детей
5 — 10
Общее среднее образование слабовидящих детей
V вид:
Общее среднее образование детей с тяжелыми нарушениями речи
—
VI вид:
Общее среднее образование детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата
VII вид:
Начальное образование детей с задержкой психического развития (классы выравнивания)
VIII вид:
Неполное общее среднее образование для умственно отсталых детей
* Для категории детей со сложными дефектами (дети, имеющие 2 и более недостатков в развитии), обучающихся во всех видах специализированных образовательных учреждениях
Неполное общее среднее образование детей со сложными дефектами (имеющие 2 и более недостатков в развитии)
Требования к педагогам:В специализированных образовательных учреждениях для детей с нарушениями зрения к преподаванию в подготовительных и I—IV классах допускаются только зрячие учителя-тифлопедагоги.
В образовательных учреждениях, предназначенных для детей с ограниченными возможностями, для детей с нарушениями зрения устанавливается соотношение незрячих учителей не более 30% от общего количества педагогического состава и по одному предмету соотношение незрячих учителей не более 50%.
В образовательных учреждениях, предназначенных для детей с ограниченными возможностями, для детей с нарушениями зрения незрячие учителя могут преподавать родной язык и литературу, иностранные языки, историю и социальные предметы (кроме географии), математику, музыку.
Психологическое обеспечение образовательного процесса в школе, предназначенном для детей с ограниченными возможностями осуществляет психолог, входящий в штат учреждения.
Занятия по лечебной физкультуре проводятся инструктором лечебной физкультуры или преподавателем, имеющим соответствующую подготовку.
Оздоровление:Лечебно-оздоровительные, реабилитационные, санитарно-гигиенические и профилактические мероприятия, направленные на оздоровление детей с физическими или психическими отклонениями в развитии, осуществляются в специализированном образовательном учреждении штатными медицинскими работниками или закрепленными за ним медицинскими работниками учреждений здравоохранения.
Принятие медицинских оздоровительных процедур, определенных курсом лечения, планируется для каждого ребенка индивидуально при согласовании расписания занятий.
В специализированном образовательном учреждении на каждого ребенка заводится медицинская карта, выписка из которой выдается родителям или лицам, заменяющим родителей, по окончании срока пребывания ребенка в учреждении.
В специализированных образовательных учреждениях проводятся медикаментозное и физиотерапевтическое лечения, климатолечение и закаливание, физкультура, массаж и психотерапия.
Перевод:Перевод учащихся специализированного образовательного учреждения из одного класса в другой класс осуществляется на основании решения педагогического совета по заключению медицинских и педагогических работников специализированного образовательного учреждения.
Перевод учащихся из одного специализированного образовательного учреждения в другое специализированное образовательное учреждение или в общеобразовательное учреждение для обучения в условиях инклюзивного (интегрированного) образования производится по заключению психолого-медико-педагогической комиссии, с согласия родителей или лиц, заменяющих родителей.