O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining pasporti – O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini tasdiqlovchi hujjat hisoblanadi.
16 yoshga to‘lgan O‘zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari pasportga (ID-karta) ega bo‘lishlari kerak.
- O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining pasporti ichki ishlar organlari tomonidan beriladi.
- O‘zbekiston Respublikasining xorijda doimiy yashaydigan fuqarolariga, shuningdek Qonunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini olgan shaxslarga O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi pasporti O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatiya vakolatxonasi yoki konsullik muassasasi tomonidan beriladi.

Паспорт гражданина Республики Узбекистан является основным документом, удостоверяющим гражданство Республики Узбекистан и личность его владельца.
Паспорт (ID-карта) гражданина Республики Узбекистан обязаны иметь все граждане Республики Узбекистан, достигшие 16 лет.
- Паспорт гражданина Республики Узбекистан выдается органами внутренних дел Республики Узбекистан.
- Гражданам Республики Узбекистан, постоянно проживающим за границей, а также лицам, приобретшим гражданство Республики Узбекистан в соответствии с Законом, паспорта гражданина Республики Узбекистан выдаются дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом.