• munitsipal uy-joy fondi — mahalliy davlat hokimiyati organlari ixtiyorida bo‘lgan, mahalliy budjetga tushgan soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar, shuningdek qonun hujjatlarida nazarda tutilgan asoslar bo‘yicha boshqa tushumlar hisobidan barpo etilgan uy-joy fondi;
• idoraviy uy-joy fondi — davlat korxonalari, muassasalari va tashkilotlarining to‘la xo‘jalik yuritishida yoki opyerativ boshqaruvida bo‘lgan uy-joy fondi;
• aniq maqsadli kommunal uy-joy fondi — mahalliy davlat hokimiyati organlari ixtiyorida bo‘lgan, mahalliy budjet mablag‘lari hisobidan barpo etilgan, shuningdek, xususiy, munitsipal, idoraviy uy-joy fondidan olib ularning balansiga berilgan, fuqarolarning ijtimoiy jihatdan himoyalanmagan, kam ta’minlangan toifalari uchun xususiylashtirish huquqisiz ijara shartlari asosida foydalanish uchun berilgan uy-joy fondi.
Uy-joy maydonining ijtimoiy normasi:
Uy-joy fondining ijtimoiy normasi:
• bir kishi hisobiga - 16 kv/m kam bo‘lmagan;
• kreslo-aravachada harakatlanadigan nogironlar uchun esa – 23 kv/m kam bo‘lmagan.
Er-xotindan tashqari turli jinsga mansub shaxslarni bir xonaga yoki bir xonali kvartiraga joylashtirilishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida ijtimoiy normadan ortiqcha turar joy berilishi mumkin.
Quyidagilar uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj deb hisoblanadi:
• turar joy maydoniga ega bo‘lmagan yoki yashash uchun yaroqsiz uy-joylar (baraklar, vaqtinchalik uylar, avariya holatidagi uylar, yerto‘lalar)da yashovchi fuqarolar;
• har bir oila a’zosi 16 kvadrat myetrdan, kreslo-aravachada harakatlanadigan nogironlar uchun — 23 kvadrat myetrdan kam bo‘lgan turar joy bilan ta’minlanganlar;
• yotoqxonalarda, ishlab chiqarish va xizmat xonalarida yashovchilar, bundan mavsumiy va vaqtinchalik xodimlar, shuningdek, o‘qishlari sababli yotoqxonalarga ko‘chib o‘tgan fuqarolar mustasno;
• qarindoshlik aloqalari bo‘lmagan ikki va undan ko‘p oila bo‘lib bir kvartirada yashovchilar;
• alohida kvartirada yashashga muhtoj bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan ayrim surunkali kasalliklarning og‘ir shakllariga chalinganlar;
• uy-joy ajratilayotgan aholi punktida kamida 3 yil yashayotgan va ro‘yxatda turgan fuqarolar.
Aniq maqsadli kommunal uy-joy fondidan turar joy beriladigan fuqarolar:
• 1941 - 1945-yillardagi urush faxriylari va baynalminal jangchilar;
• shartnoma bo‘yicha harbiy xizmatdan zaxiraga bo‘shatilgan yoki iste’foga chiqqan harbiy xizmatchilar;
• og‘ir turdagi surunkali kasalliklarga chalingan fuqarolar;
• 16 yoshgacha yetti nafar va undan ziyod bolalari bo‘lgan ko‘p bolali oilalar;
• chin yetim bolalarni vasiylikka olgan oilalar;
• 3 nafar va undan ziyod mehnatga layoqatsiz oila a’zolari bo‘lgan, boquvchisini yo‘qotgan oilalar;
• ishlamaydigan I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar;
• keksayib qolgan yolg‘iz pensionyerlar — yolg‘iz yashaydigan keksalar, voyaga yetmagan bolalar yoxud qamoqda va jazoni o‘tash muassasalarida, uzoq muddat davolanishda bo‘lgan shaxslar bilan birga yashaydigan o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan pensiya yoshidagi shaxslar (60 yoshga yetgan erkaklar, 55 yoshga yetgan ayollar);
• bolalikdan nogiron bo‘lib qolgan 16 yoshgacha yoki bolalikdan I va II guruh nogironi bo‘lib qolgan bolalari bo‘lgan oilalar.
Uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan fuqarolarni hisobga qo‘yish
Tashkilotlarda ishlayotgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan fuqarolarni hisobga olish ularning ish joyida yoki istagiga ko‘ra yashash joyida fuqaro tomonidan tegishli tuman (shahar) hokimi nomiga (idoraviy uy-joy fondida mazkur tashkilotning rahbari nomiga) ariza berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Ariza va zarur bo‘lgan hujjatlar joylardagi mahalliy davlat hokimiyati organlari yoki tashkilotlarning tegishli komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Fuqarolarning uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtojligi to‘g‘risidagi noto‘g‘ri ma’lumotlarni taqdim etganligi, boshqa fuqarolarning uy-joyga bo‘lgan huquqlari buzilganligi va uy-joyni taqdim etish bo‘yicha masalani hal etishda mansabdor shaxslarning noqonuniy harakatlari aniqlanganligi uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lganlar hisobiga kiritishni rad etishga asos bo‘ladi.
Fuqarolar uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lganlar hisobiga kiritish rad etilganligidan norozi bo‘lgan taqdirda tegishli mahalliy davlat hokimiyati organlari yoki tashkilotlarning yuqori turuvchi organlariga, shuningdek, sudga shikoyat qilishi mumkin.
Vaqtincha yashamagan fuqarolar turar joyining saqlanishi
Munitsipal, idoraviy kommunal uy-joy fondlaridagi uylarni ijaraga oluvchi, uning oila a’zolari yoki ijaraga oluvchi bilan doimiy yashayotgan fuqarolar vaqtincha o‘sha uyda yashamaganida turar joy 6 oy muddat davomida ularning hisobida saqlanib turadi.
Vaqtincha yashamagan fuqarolarning turar joyi quyidagi hollarda 6 oydan ortiq muddatga saqlanib turadi.
Navbatdan tashqari uy-joy quyidagilar uchun beriladi:
• uy-joyi tabiiy ofat oqibatida yashash uchun yaroqsiz holga kelgan fuqarolar;
• davlat bolalar muassasalaridan, qarindoshlaridan, vasiylardan qaytgan fuqarolar, agar qonun bo‘yicha ilgari egallab turgan uy-joy uchun huquqi saqlanib qolingan bo‘lsa, biroq ushbu uy-joyga ko‘chib kirish imkoni bo‘lmasa. Ushbu hollarda bolalar joylardagi mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan uy-joylar bilan ta’minlanadilar;
• noqonuniy javobgarlikka tortilgan va keyinchalik reabilitatsiya etilgan fuqarolar, agar ular avval egallab turgan uy-joyini qaytarib olish imkoniga ega bo‘lmasa. Reabilitatsiya qilingan fuqarolar sud hukmi ijro etilgunga qadar yashagan hududdagi mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan uy-joy bilan ta’minlanadi;
• boshqa aholi punktlaridan o‘tkazilgan yoki taklif qilingan rahbarlar va mutaxassislar, shuningdek lavozimga saylangan shaxslar, agar bu boshqa joyga ko‘chib o‘tish bilan bog‘liq bo‘lsa.
Uy-joylarni taqsimlash va taqdim etish
Uy-joy fondiga ega bo‘lgan tashkilotlar ularning kasaba uyushmasi bilan birgalikda uy-joylarni taqsimlaydi.
Fuqarolarga yashash uchun taqdim etiladigan uy-joy belgilangan sanitariya, yong‘inga qarshi va texnik talablarga javob berishi zarur.
Fuqarolarni bo‘shagan uy-joy sifatida avariya holatidagi va nuragan uylar, yerto‘lalar, barak va yashash uchun mos bo‘lmagan boshqa binolarga, shuningdek buzish, kapital ta’mirlash yoki noturar uylar toifasiga kiritilishi lozim bo‘lgan turar joylarga joylashtirilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
Turar joylarni taqdim etishda er va xotindan tashqari bitta xonaga yoki bir xonali kvartiraga turli jinsdagi shaxslarni joylashtirish taqiqlanadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxslar, qariyalar, yurak-qon tomir va boshqa og‘ir kasalliklar bilan xastalangan fuqarolarga turar joy ularning istagiga ko‘ra ko‘p qavatli uylarning birinchi qavatidan yoki lift bilan jihozlangan uylardagi kvartira beriladi.
Taqdim etiladigan uy-joyning o‘lchamini belgilashda, oilada homilador ayolning borligi e’tiborga olinishi lozim.
Turar joyga ordyer berish tartibi.
Quyidagi hollarda fuqarolar davlat uy-joy fondidagi uylardan boshqa turar joy byermasdan chiqarib yuboriladi:
• ijaraga olingan turar joy o‘z maqsadi bo‘yicha foydalanilmaganda;
• turmush qoidalarini muntazam ravishda buzib boshqalarga kvartira va uyda yashash imkoniyatini byermayotganda;
• ijara haqini to‘lanmaganda (uzoq muddatda tuzilmagan shartnomalar bo‘yicha 6 oydan ortiq, qisqa muddatli shartnoma bo‘yicha esa 2 oydan ortiq).

В государственный жилищный фонд входят:
• муниципальный жилищный фонд – жилищный фонд, находящийся в ведении органов государственной власти на местах, созданный за счет налогов и других обязательных платежей в местный бюджет, а также за счет иных поступлений по основаниям, предусмотренным законодательством;
• ведомственный жилищный фонд – жилищный фонд, находящийся в полном хозяйственном ведении или оперативном управлении государственных предприятий, учреждений и организаций;
• коммунальный жилищный фонд целевого назначения – жилищный фонд, находящийся в ведении органов государственной власти на местах, созданный за счет средств местного бюджета, а также переданный на их баланс из частного, муниципального, ведомственного жилищного фонда, используемый на условиях найма для социально незащищенных, малообеспеченных категорий граждан без права приватизации.
Социальная норма жилищной площади:
• на 1 человека - не ниже 16 кв/м общей площади;
• для лиц с инвалидностью на креслах-колясках — не менее 23 кв/м.
Жилое помещение в домах муниципального, ведомственного жилищного фонда и коммунального жилищного фонда целевого назначения предоставляется с превышением социальной нормы площади жилья в целях недопущения заселения лиц разного пола, кроме супругов, в одну комнату или однокомнатную квартиру.
Лица, нуждающиеся в улучшении жилищных условий:
• граждане, не имеющие жилой площади, проживающие на частной квартире или на площади, не пригодной к жилью (бараки, времянки, аварийные дома, подвалы).
• обеспеченные жилой площадью на каждого члена семьи менее 16 кв.м общей площади на 1 человека, а для лиц с инвалидностью на креслах-колясках - не менее 23 кв.м.
• проживающие в общежитиях, производственных и служебных помещениях, за исключением сезонных и временных работников, а также граждан, поселившихся в общежитиях в связи с обучением.
• проживающие в одной квартире двумя и более семьями, не состоящими в родственных отношениях.
• страдающие тяжелыми формами некоторых хронических заболеваний, которые нуждаются в проживании в отдельной квартире.
• граждане, проживающие и прописанные в населенном пункте выделяемого жилого помещения, не менее 3 лет.
Категории граждан, имеющих право на получение жилых помещений в коммунальном жилищном фонде целевого назначения:
• ветераны войны 1941-1945 годов и воины-интернационалисты;
• офицеры и военнослужащие сверхсрочной службы, уволенные в запас или в отставку;
• граждане, страдающие тяжелыми формами заболевания по списку, утвержденному Минздравом Республики Узбекистан;
• многодетные семьи, имеющие 7 и более детей в возрасте до 16 лет;
• семьи, взявшие под опеку (попечительство) детей - круглых сирот;
• семьи, потерявшие кормильца, с тремя и более нетрудоспособными членами семьи;
• лица с инвалидностью I и II групп, неработающие;
• престарелые одинокие пенсионеры;
• лица пенсионного возраста (мужчины, достигшие 60 лет, женщины - 55 лет) и инвалиды I и II групп, нуждающиеся в постороннем уходе, проживающие в одиночестве или совместно с престарелыми и инвалидами, несовершеннолетними детьми, либо с лицами, находящимися на длительном лечении, в местах содержания под стражей и учреждениях по исполнению наказания;
• семьи, имеющие ребенка-инвалида с детства, в возрасте до 16 лет или инвалида с детства I и II групп.
Учет граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий:
Учет граждан, работающих в организациях и нуждающихся в улучшении жилищных условий, осуществляется по месту работы или по усмотрению гражданина путём подачи заявления по месту жительства на имя хокима соответствующего района (города) на имя (руководителя организации жилищного фонда).
Заявление и необходимые документы рассматриваются органами местного управления или соответствующей комиссией организации на местах.
Предоставление недостоверной информации о необходимости улучшения условий жизни граждан, а также о нарушении прав других граждан на жильё и выявление незаконных действий должностных лиц при предоставлении жилья является основанием для отказа в учете тех, кто нуждается в улучшении жилищных условий.
Граждане могут подавать жалобы в соответствующие местные органы власти или на вышестоящие организации, а также в суды, в случае отказа внесения граждан в учет для тех, кто нуждается в улучшении жилищных условий.
Сохранение жилого помещения за временно отсутствующими гражданами:
При временном отсутствии нанимателя, членов его семьи или граждан, постоянно проживающих с нанимателем, в домах муниципального, ведомственного жилищного фонда и коммунального жилищного фонда целевого назначения за ними сохраняется жилое помещение в течение 6 месяцев.
Жилое помещение сохраняется за временно отсутствующими гражданами на срок свыше 6 месяцев в случаях.
Внеочередное жилье предоставляется:
• гражданам, чей дом стал непригодным для житья в следствие стихийных бедствий;
• гражданам, которые вернулись из государственных детских учреждений, родственников или опекунов, если право на ранее занимаемое жилье сохранялось по закону, но не было возможности для переезда в этот дом. В этих случаях дети будут обеспечены жильем органами местного самоуправления.
• незаконно привлеченным к ответственности и впоследствии реабилитированным гражданам, если они не могут вернуть свое прежнее место жительства. Реабилитированные граждане до истечения срока исполнения судебного решения будут обеспечены жильем местными властями в том районе, где они жили до исполнения приговора;
• приглашенным или переведённым из других населенных пунктов руководителям и специалистам, а также лицам, избранным на должность,  связанных с переездом на другое место.
Порядок распределения жилья:
Организации, имеющие жилищные фонды, распределяют своё жильё со своими профсоюзами.
Жилье, которое предоставляется для граждан должно соответствовать указанным санитарным, пожарным и техническим требованиям.
Граждане не могут быть вселены как в жилой  дом в помещения, которые находятся в аварийных и непригодных для жизни домах, подвалах, бараках и других нежилых помещениях, а также в домах, подлежащих сносу, капитальному ремонту или использованию как нежилого помещения.
При предоставлении жилья запрещается размещение и проживание в одной комнате или однокомнатной квартире разнополых лиц, кроме супругов.
Гражданам с ограниченными возможностями, пожилым, сердечно-сосудистым и другим серьезным заболеваниям по их желанию, предоставляется возможность проживания на первом этаже многоэтажной квартиры или квартира в домах с лифтовым оборудованием.
При определении размера жилого помещения, необходимо учесть присутствие беременной женщины.
Порядок выдачи ордера на жилое помещение.
Граждане, проживающие в жилом помещении, выделенном из государственного жилищнего фонда, выселяются без предоставления другого жилого помещения, если они:
• используют жилое помещение не по назначению;
• систематически нарушают правила общежития и делают невозможным для других проживание с ними в одной квартире;
• не вносят плату за жилье (при длительном сроке найма помещения - за шесть месяцев, а при краткосрочном найме - более 2 раз).