Iste’molchi - bu mahsulot, ish yoki xizmatni shaxsiy iste’mol yoki foyda olish bilan bog‘liq bo‘lmagan boshqa maqsadlarda sotib oladigan yoki buyurtma qiladigan fuqaro.
Iste’molchi quyidagi huquqlarga ega
• tovar (ish, xizmat) haqida, uni ishlab chiqaruvchi (ijrochi, sotuvchi) haqida ishonchli va to‘liq ma’lumot olish;
• tovar (ish, xizmat)ni erkin tanlashga va uning tegishli darajada sifatli bo‘lishini talab qilish;
• tovar (ish, xizmat)ning xavfsiz bo‘lishini talab qilish;
• sotuvchi (ishlab chiqaruvchi, ijrochi) tomonidan etkazilgan zararning qoplanishini talab qilish;
• buzilgan huquqlarini tiklash bo‘yicha sudga yoki vakolatli organlarga murojaat etish.
• iste’molchilarning jamoat birlashmalarini tuzish.
Ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalarga ajratilgan iste’molchilarning ayrim guruhlari uchun qonunchilik tomonidan savdo, maishiy va boshqa xizmat turlari sohasida imtiyozlar va ustunliklar berilishi mumkin.
• Iste’molchining huquqlari buzilgan taqdirda, u sudga murojaat qilishga haqlidir. Da’volar, agar qonunlarda boshqacha qoida belgilanmagan bo‘lsa, javobgar, iste’molchi joylashgan erdagi yoki zarar etkazilgan joydagi sudga taqdim etiladi.
• Iste’molchilar o‘z huquqlarining buzilishi bilan bog‘liq da’volar bo‘yicha, shuningdek, tovar (ish, xizmat)lar xavfsiz bo‘lishi ularning sifati ustidan nazoratni amalga oshiruvchi davlat organlari, iste’molchilarning jamoat birlashmalari iste’molchining (iste’molchilar nomuayyan doirasining) manfaatlarini ko‘zlab qo‘zg‘atiladigan da’volar bo‘yicha davlat boji to‘lashdan ozod qilinadilar.
Qo‘shimcha ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 145146 va 147-moddalari.

Потребитель - гражданин, приобретающий, заказывающий либо имеющий намерение приобрести или заказать товар или работу, услугу в целях личного потребления или иных целях, не связанных с извлечением прибыли.
Для отдельных групп потребителей, отнесенных к категориям нуждающихся в социальной защите, законодательством могут устанавливаться льготы и преимущества в сфере торговли, бытового и иных видов обслуживания.
- В случае нарушения прав потребителя он вправе обратиться в суд. Иски предъявляются по месту нахождения ответчика, потребителя либо по месту причинения вреда, если иное не установлено законодательными актами.
- Потребители по искам, связанным с нарушением их прав, а также государственные органы, осуществляющие контроль за безопасностью и качеством товаров (работ, услуг), общественные объединения потребителей по искам, предъявляемым в интересах потребителей (неопределенного круга потребителей), освобождаются от уплаты государственной пошлины.