Yakka mehnat nizolari — bu ish beruvchi va xodim o‘rtasida mehnat to‘g‘risidagi qonun va boshqa normativ hujjatlarni, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan mehnat shartlarini qo‘llanish yuzasidan kelib chiqqan kelishmovchiliklardir.
Yakka mehnat nizolarini ko‘rib chiquvchi organlar
• mehnat nizolari komissiyalari tomonidan;
• tuman (shahar) sudlari tomonidan.
Quyidagi nizolar faqat sud tomonidan ko‘rib chiqiladi:
• ish joyda mehnat nizolari komissiyasi bo‘lmasa;
• nizo ishga tiklash, mehnat shartnomasini bekor qilish vaqti va asoslarini o‘zgartirish to‘g‘risida bo‘lsa;
• majburiy progul yoki kam haq to‘lanadigan ishni bajargan vaqt uchun haq to‘lashga doir bo‘lsa;
• xodim tomonidan ish beruvchiga yoki ish beruvchi tomonidan xodimga etkazilgan zararni to‘lash haqida bo‘lsa;
• ishga qabul qilishni g‘ayriqonuniy ravishda rad etishga oid bo‘lsa;
• nizo ish beruvchi va kasaba uyushmasi qo‘mitasi bilan kelishib hal etilgan masala yuzasidan kelib chiqqan bo‘lsa.
Mehnat nizolari bo‘yicha sudga murojaat qilish tartibi bilan havolada tanishing.
Mehnat nizolari komissiyalari
• Mehnat nizolari komissiyalari, ularning tarkibi va vakolat muddati ish beruvchi va kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasidagi kelishuvga asosan tashkilotda tuziladi.
• Komissiyaga kasaba uyushmasi qo‘mitasi va ish beruvchining vakillari kiritiladi.
• Mehnat nizolari komissiyasining qarori dalillar bilan isbotlangan hamda mehnat to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga va mehnat shartnomasiga asoslangan bo‘lishi kerak.
• Komissiyaning pul undirishga oid qarorida xodimga tegishli summa aniq ko‘rsatilishi lozim.
• Qaror majlis raisi va kotibi tomonidan imzolangandan kuchga kiradi.
• Komissiya qarorining nusxasi qaror qabul qilingan kundan e’tiboran uch kun ichida xodimga, ish beruvchiga va kasaba uyushmasi qo‘mitasiga topshiriladi.
Sudga murojaat qilish
Xodim shaxsan o‘zi yoki quyidagi organlar orqali mehnat nizosi bo‘yicha sudga murojaat qilish huquqiga egadirlar:
• kasaba uyushmasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi;
• mehnatning huquq bo‘yicha inspektori;
• prokuror.
Ish beruvchi ham mehnat nizolari komissiyasining qaroridan norozi bo‘lsa, shuningdek unga etkazilgan zararni qoplash haqidagi nizo bo‘yicha sudga murojaat qilishi mumkin.
Nizo bo‘yicha murojaat qilish muddati
Sudga yoki mehnat nizolari komissiyasiga murojaat etish uchun quyidagi muddatlar belgilanadi:
1. ishga tiklash nizolari bo‘yicha — xodimga tegishli buyruq nusxasi berilgan kundan boshlab 1 oy;
2. ish beruvchiga etkazilgan moddiy zararni to‘lash haqidagi nizo bo‘yicha — zarar etkazilganligi ish beruvchiga ma’lum bo‘lgan kundan boshlab 1 yil;
3. boshqa mehnat nizolari bo‘yicha — xodim o‘z huquqi buzilganligini bilgan yoki bilishi lozim bo‘lgan kundan boshlab 3 oy.
• Xodimning sog‘lig‘iga etkazilgan zararni qoplashga doir nizolar bo‘yicha sudga murojaat qilish uchun muddat belgilanmaydi.
• Mazkur muddatlar o‘tgan bo‘lsa ham xodim sudga murojaat qilishi mumkin. Sudlar tomonidan muddat o‘tganligi tufayli  arizani qabul qilishni rad etishga yo‘l qo‘yilmaydi.
• Sud muddatlar uzrli sabablarga ko‘ra o‘tkazib yuborilgan deb topgan taqdirda, bu muddatlarni tiklashi mumkin.
• Xodimlar mehnatga doir nizolar bo‘yicha sudga murojaat qilganlarida sud xarajatlarini to‘lamaydi.
Mehnat nizolariga oid qarorlar ijrosi
Quyidagilar bo‘yicha mehnat nizolarini ko‘rib chiqqan organning qarori darhol ijro etilishi shart:
• xodimni ishga tiklash;
• boshqa ishga o‘tkazilgan xodimni o‘z joyiga qaytarish;
• mehnat shartnomasini bekor qilish asoslarini o‘zgartirish;
• 3 oydan ko‘p bo‘lmagan muddat uchun ish haqini to‘lash.
Xodimni ishga tiklash yoki o‘z joyiga qaytarish haqidagi qaror ijrosi kechiktirilgan taqdirda, qarorni qabul qilgan organ tomonidan qaror ijrosi kechiktirilgan barcha vaqt uchun o‘rtacha ish haqi yoki ish haqidagi farqni to‘lash haqidagi qaror chiqariladi.
Pul undirishga doir talablarni ko‘rib chiqish
Nizo kelib chiqqan taqdirda, sud yoki yakka mehnat komissiyalari xodimning pul undirishga doir quyidagi talablarini to‘liq qondiradi:
• xodimga mehnat daftarchasini o‘z vaqtida bermaganlik oqibatida kelib chiqqan majburiy progul vaqti uchun haq to‘lash to‘g‘risidagi;
• xodimni ishga tiklash to‘g‘risidagi qarorni ish beruvchi ijro etmaganligi oqibatida kelib chiqqan majburiy progul vaqti uchun haq to‘lash to‘g‘risidagi;
• foydalanilmagan ta’til uchun kompensatsiyani to‘lash to‘g‘risidagi.
G‘ayriqonuniy ravishda ishdan bo‘shatilganligi, boshqa ishga o‘tkazilganligi oqibatida kelib chiqqan majburiy progul vaqti uchun xodimning pul undirishga doir talablari 1 yildan ortiq bo‘lmagan muddat uchun qondiriladi.

Индивидуальные трудовые споры - это разногласия между работодателем и работником по применению законодательных и иных нормативных актов о труде, условиях труда, предусмотренных трудовым договором.
Органы, рассматривающие индивидуальные трудовые споры
• комиссиями по трудовым спорам;
• районными (городскими) судами.
Трудовые споры, подлежащие непосредственному рассмотрению в судах:
• если по месту работы работника отсутствует комиссия по трудовым спорам;
• если спор был о восстановлении на работе, об изменении даты и формулировки основания прекращения трудового договора;
• об оплате за время вынужденного прогула или выполнения нижеоплачиваемой работы;
• о возмещении работником материального вреда работодателю либо работодателем вреда работнику;
• о незаконном отказе в приеме на работу;
• по вопросам, которые были предварительно решены работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом.
Чтобы ознакомиться с порядком обращения в суд по трудовым спорам, перейдите по этой ссылке.
Комиссии по трудовым спорам
• Комиссии по трудовым спорам, их состав и полномочия , а также сроки устанавливаются по соглашению между комитетом профсоюза и работодателем.
• В комиссию включаются представители комитета профсоюза и работодателя.
• Решение комиссии должно быть мотивированным и основанным на законодательных и иных нормативных актах о труде, трудовом договоре.
• В решении комиссии по денежным требованиям должна быть указана точная сумма, причитающаяся работнику.
• Решение вступает в силу с момента подписания председателем и секретарем заседания.
• Копия решения комиссии вручается работнику, работодателю и профсоюзному комитету в трехдневный срок со дня принятия решения.
Обращение в суд
Работник имеет право обратиться в суд за разрешением трудовых споров самостоятельно либо через нижеуказанные органы:
• профсоюз либо иной представительный орган работников;
• правовой инспектор труда;
• прокурор.
Работодатель вправе обратиться в суд, в случае, если не удовлетворен решением комиссии по разрешению трудовых споров, а также по спорам о возмещении причиненного ему вреда.
Срок обращения по трудовым спорам
• по спорам о восстановлении на работе - 1 месяц со дня вручения работнику копии соответствующего приказа;
• по спорам о возмещении работником материального вреда, причиненного работодателю, - 1 год со дня обнаружения работодателем причиненного вреда;
• по другим трудовым спорам - 3 месяца с того дня, как работник узнал или должен был узнать о нарушении своего права.
По спорам о возмещении вреда, причиненного здоровью работника, срок обращения в суд не устанавливается.
По истечении указанных сроков, работник также может обратиться в суд. Не допускается отказ в приеме заявления судами по причине истечения сроков.
В случае если суд найдет уважительными причины пропуска сроков, они могут быть восстановлены судом.
Работники при обращении в суд по требованиям, вытекающим из трудовых правоотношений, освобождаются от уплаты судебных расходов.
Исполнение решений по трудовым спорам
Нижеследующие решения органов по рассмотрению трудовых споров подлежат немедленному исполнению:
• о восстановлении работника на работе;
• о восстановлении на прежней работе работника, переведенного на другую работу;
• об изменении оснований прекращения трудового договора;
• о присуждении работнику заработной платы, но не свыше, чем за 3 месяца.
При задержке работодателем исполнения такого решения орган по рассмотрению трудового спора, принявший решение, выносит соответственно определение или решение о выплате работнику среднего заработка или разницы в заработке в полном размере за все время задержки.
Рассмотрение требований, касающихся денежных взысканий
При наличии спора о взыскании заработной платы суд или индивидуальными трудовыми комиссиями в полном объеме удовлетворяются следующие денежные требования работника:
• об оплате вынужденного прогула, вызванного несвоевременной выдачей работнику трудовой книжки;
• об оплате вынужденного прогула, вызванного неисполнением работодателем решения о восстановлении работника на прежней работе;
• о выплате причитающейся работнику компенсации за неиспользованный отпуск.
При рассмотрении трудовых споров об оплате работнику времени вынужденного прогула, вызванного незаконным увольнением, незаконным переводом на другую работу или незаконным отстранением от работы, денежные требования работника удовлетворяются не более чем за 1 год.