Statsionarda tibbiy yordam – bu kechayu kunduz kuzatuv ostida bo‘lish, davolanish va o‘zgalar parvarishiga muhtoj bo‘lgan bemorlarga ko‘rsatiladigan tibbiy yordam.
Statsionar tibbiy yordam tibbiy-tanlov komissiyasining xulosasi asosida ko‘rsatiladi. Statsionar tibbiy yordam ko‘rsatilishi zarurligi tasdiqlangan holda — tibbiy tanlov komissiyasi xulosasi asosida mijozga tegishli tibbiyot tashkilotiga yo‘llanma (order) beriladi.
Bemorlarni ixtisoslashtirilmagan statsionarda davolash shifoxonalar, respublika ko‘p tarmoqli klinikalar, tibbiyot yo‘nalishidagi ilmiy tekshirish institutlari va oliy ta’lim muassasalari klinikalari tomonidan amalga oshiriladi.
Bemorning yaqinlari shifoxona va poliklinikada belgilangan soatlarda to‘sqinliksiz uni ko‘rgani kelishi mumkin, agarda bemor tashrif buyurish taqiqlangan bo‘limda bo‘lmasa.
Uch yoshga to‘lmagan bolalar, shuningdek shifokorlarning xulosasiga ko‘ra qo‘shimcha qarovga muhtoj bo‘lgan katta yoshdagi kasali og‘ir bolalar statsionar shifoxonada davolanayotganida ularning otasi yoki onasiga yoxud oilaning bolani bevosita parvarishlayotgan boshqa a’zosiga davolash muassasasida uning yonida birga bo‘lishi uchun imkoniyat yaratiladi va mehnatga layoqatsizlik varaqasi beriladi.

Стационарная медицинская помощь - это медицинская помощь, оказываемая пациентам, нуждающимся в круглосуточном наблюдении, лечении и уходе.
Стационарная медицинская помощь оказывается на основании заключения врачебно-отборочной комиссии. При подтверждении необходимости получения медицинской помощи в стационарных условиях, пациенту выдается направление (ордер) в соответствующее медицинское учреждение.
Стационарное лечение больных осуществляют больницы, республиканские многопрофильные клиники, клиники, научно исследовательские институты, высшие учебные заведения.
Близкие больного беспрепятственно могут посещать его в установленные больницей и клиникой часы, если он не находится в отделении с ограниченным режимом для посещения.
При стационарном лечении детей в возрасте до трех лет, а также тяжелобольных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению врача в дополнительном уходе, одному из родителей или иному члену семьи, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться вместе с ним в лечебном учреждении и выдается листок нетрудоспособности.