Bemor poliklinikaning yo‘llanmasi (order) bo‘yicha shifoxona yoki klinikaga yotqizilganda davolash va parvarishlash bepul amalga oshiriladi.
Zarurat bo‘lganda Sog‘liqni saqlash vazirligi va hududiy sog‘liqni saqlash boshqaruv organlari mijozlarning imtiyozli toifasini bepul tibbiy yordam olish uchun o‘zining idoraviy mansub tibbiyot muassasalariga yo‘naltirishi mumkin.
Agar bemorda poliklinikaning yo‘llanmasi bo‘lmasa u pullik tibbiy xizmat ko‘rsatish haqida shartnoma tuzishi mumkin.
Mijozlar qabul bo‘limi (registratura) tomonidan qabul qilinadi, ular mijozlarni ish tartibi, tibbiy yordamlar ro‘yxati, ushbu yordamni ko‘rsatish va olish shart-sharoitlari, vrach-mutaxassislar malakasi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni o‘z ichiga oluvchi bepul, tushunarli va ishonchli axborot bilan ta’minlashlari shart.

При поступлении больного в больницу или клинику по направлению (ордеру) поликлиники лечение и уход осуществляется на бесплатной основе.
При необходимости Министерство здравоохранения и территориальные органы управления здравоохранением могут направить пациентов льготного контингента на бесплатное лечение в свои подведомственные медицинские организации.
Если у больного отсутствует направление поликлиники, он может заключить договор на оказание платной медицинской услуги.
Прием пациентов осуществляется отделением приемного покоя (регистратурой) медицинского учреждения, которая обязана обеспечить пациентов бесплатной, доступной информацией о режиме работы, перечне медицинских услуг, условиях предоставления медицинской помощи, сведения о врачах и другое.