Xodim xizmat topshirig‘ini bajarish uchun xorijga xizmat safariga yuborilishi mumkin.
Xizmat safariga rahbarning buyrug‘i asosida yuboriladi va xizmat safarining quyidagi xarajatlari qonun hujjatlarida belgilangan tartibda qoplab beriladi:
Sutkalik xarajatlar xizmat safaridagi har bir kun uchun belgilangan me’yorlarning 100 foizi miqdorida xorijiy valyutada to‘lanadi (ayrim shaxslarga ustamalar to‘lanadi). Jo‘nab ketish hamda qaytib kelish kuni O‘zbekiston Respublikasining davlat chegarasini kesib o‘tish kuni hisoblanadi (chegara-nazorat punktlari qo‘ygan belgisi bo‘yicha aniqlanadi). Xorijda uzluksiz 60 sutkadan ortiq (61-kundan boshlab) xizmat safarida bo‘lganlarga nisbatan va boshqa shaxslar uchun sutkalik xarajatlarni qoplashning boshqacha tartibi belgilanadi.
Xorijga xizmat safarlariga yuborilganda yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha) xarajatlar xorijiy valyutada belgilangan me’yorlar asosida to‘lanadi Yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha) qo‘shimcha xarajatlar belgilangan me’yorlar asosida mehmonxonalar mavjud emasligini tasdiqlovchi ma’lumot asosida tashkilot rahbari qarori bilan qoplab beriladi Ovqatlanish va boshqa shaxsiy xizmatlar (mini-bar, kabelь televideniesi, kiyimlarni yuvdirish va dazmollatish va boshqalar) sutkalik xarajatlar hisobidan to‘lanadi va alohida qoplanmaydi.
Transport xarajatlarini qoplash tashkilot rahbarlari amalga oshiriladi: Tashkilotlar rahbarlarining o‘rinbosarlariga, Bosh konsullar – alohida xorijdagi konsullik muassasasi rahbarlariga: Boshqa barcha xizmat safariga yuboriladigan shaxslarga:
Vakillik xarajatlari vakillarning (qatnashchilarning) rasmiy qabuli (nonushta, tushlik yoki shunga o‘xshash tadbirlar)ni o‘tkazish, ularning transport ta’minoti, muzokaralar vaqtida bufet xizmatlarini ko‘rsatish, tashkilot shtatida bo‘lmagan tarjimon xizmatiga haq to‘lash bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlar boshlang‘ich hisob hujjatlari asosida qoplab beriladi. Ko‘zda tutilmagan xarajatlar uchun 1000 AQSh dollarigacha ajratiladi va Hukumat delegatsiyasi a’zolaridan biriga hisobot topshirish sharti bilan beriladi.
Transport, yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha), sutkalik, vakillik va ko‘zda tutilmagan xarajatlardan tashqari hujjatlar bilan tasdiqlangan quyidagi xarajatlar ham qoplanadi: Tasdiqlovchi hujjatlar mavjud bo‘lmagan taqdirda tegishli xizmat safari xarajatlari qoplanmaydi.

Работник может быть направлен в служебную командировку за пределы Республики Узбекистан для выполнения служебного поручения.
В служебную командировку работник направляется на основе приказа руководителя и ему возмещаются следующие командировочные расходы:
При командировках за рубеж суточные расходы выплачиваются в размере 100 процентов от установленной нормы в иностранной валюте за каждый день командировки в пределах установленных норм (отдельным лицам предусмотрены надбавки). Днем выезда и приезда является день пересечения государственной границы Республики Узбекистан (определяется по отметкам контрольно-пограничных пунктов). Для пребывающих в служебной командировке за границей непрерывно более 60 суток (начиная с 61 дня) и других лиц определен другой порядок выплаты суточных расходов;
Расходы на проживание (по найму жилого помещения) в за рубежных служебных командировках выплачиваются в иностранной валюте в пределах установленных норм. Дополнительные расходы на проживание выплачиваются решением руководителя организации на основе информации, подтверждающей отсутствия гостиниц, соответствующим требованиям утвержденных норм. Расходы на питание и другие личные услуги (мини-бар, кабельное телевидение, прачечная, гладильная и другие) оплачиваются за счет суточных расходов и отдельно не покрываются;
Покрытие транспортных расходов осуществляется руководителям организаций: Заместителям руководителей организаций, Генеральным консулам – руководителям отдельных консульских учреждений за рубежом: Остальным командируемым лицам:
Представительские расходы, связанные с проведением официального приема (завтрака, обеда или иного аналогичного мероприятия) представителей (участников), их транспортным обеспечением, буфетным обслуживанием во время переговоров, оплатой услуг переводчиков, не состоящих в штате организации, выплачиваются на основе начальных расчетных документов. На непредвиденные расходы выделяется до 1000 долларов США и выдаются под отчет одному из членов Правительственной делегации;
Помимо расходов по проезду, проживанию (найму жилого помещения), суточных, представительских и непредвиденных расходов, возмещаются следующие документально подтвержденные расходы: При отсутствии подтверждающих документов соответствующие командировочные расходы не возмещаются.