Mehnat haqining miqdori ish beruvchi va xodimning o‘zaro kelishuvi bo‘yicha belgilanadi.
• Mehnat haqi shakli va tizimlari, mukofotlar, qo‘shimcha to‘lovlar, ustamalar, rag‘batlantirish tarzidagi to‘lovlar jamoa shartnomalarida, shuningdek ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib qabul qilinadigan boshqa lokal hujjatlarda belgilanadi. Mehnatga haq, qoida tariqasida, pul shaklida to‘lanadi. Mehnat haqini natura shaklida to‘lash taqiqlanadi (istisno sifatida qishloq xo‘jaligi vakillari xodimlarga mehnat haqini o‘zlari etishtirgan va qayta ishlangan mahsulotlar bilan (natura) to‘lashi mumkin).
• Xodimlarga ish haqi ular ishlayotgan joyda to‘lanadi.
• Ish haqini taqiqlangan shakllarda to‘laganlik uchun mansabdor shaxslarga ma’muriy jarima belgilangan.
Ortiqcha to‘langan ish haqini qaytarish
• Ish haqi hisob-kitobdagi xato natijasida ortiqcha to‘langan bo‘lsagina xodim tomonidan qaytariladi. Ish beruvchi tomonidan ixtiyoriy ravishda to‘langan ortiqcha to‘lovlar qaytarilmaydi.
Mehnatga haq to‘lash muddatlari
• Mehnatga haq to‘lash muddatlari har yarim oyda bir martadan kam bo‘lishi mumkin emas. Qoida tariqasida har oyning 15 sanasida avans to‘lovi, keyingi oyning 5 sanasigacha oylik maosh beriladi.
Mehnat haqi shartlarini o‘zgartirish
• Mehnatga haq to‘lash shartlari xodimning roziligi bilan yoki roziligisiz o‘zgartirilishi mumkin.
• Mehnatga haq to‘lashning shartlarini xodim uchun noqulay tomonga o‘zgartirishga uning roziligi bilan amalga oshiriladi.
Quyidagi hollarda xodimning roziligisiz mehnatga haq to‘lash shartlari o‘zgartirilishi mumkin:
• texnologiyada, ishlab chiqarish va mehnatni tashkil etishning o‘zgarishi natijasida avvalgi shartlarini saqlab qolish mumkin bo‘lmasa;
• qonunda nazarda tutilgan boshqa hollarda yo‘l qo‘yilishi mumkin.
Bo‘lajak o‘zgartirish haqida xodim kamida 2 oy oldin ogohlantiriladi.
Mehnat haqidan ushlab qolish
Xodimning mehnat haqidan ushlab qolish uning yozma roziligi bilan yoki sudning qaroriga ko‘ra amalga oshirilishi mumkin.
Xodimning roziligisiz mehnat haqidan quyidagi hollarda ushlab qolinishi mumkin.
• belgilangan soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni undirish uchun;
• sudning qarorlari va boshqa ijro hujjatlarini ijro etish uchun;
• oldindan berilgan maqsadli pullar bo‘yicha hisob-kitob qilish hamda ortiqcha to‘langan summani qaytarib olish uchun;
• mehnat ta’tili bo‘yicha hisob-kitob qilish uchun;
• xodim tomonidan ish beruvchiga etkazilgan zararni qoplash uchun;
• intizomiy jazo tariqasida tayinlangan jarimani undirish uchun.
Tabiiy-iqlim va turmush sharoitlari noqulay bo‘lgan joylarda mehnat haqiga rayon koeffitsientlari va ustamalar belgilanadi.

Размер оплаты труда устанавливается по соглашению между работодателем и работником.
• Формы и системы оплаты труда, премии, надбавки, доплаты, поощрительные выплаты устанавливаются в коллективных договорах, и иных локальных актах, принимаемых работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом. Оплата труда производится в денежной форме. Запрещается оплата труда в натуральной форме (за исключением сельскохозяйственной продукции собственного производства по договорным ценам по письменному зявлению работника).
• Выплата заработной платы работникам прозводится в месте выполнения ими работы.
• За выплату заработной платы в запрещенных формах для должностных лиц установлен административный штраф.
Возврат излишне выплаченной заработной платы
• Заработная плата может быть удержана обратно только в случаях излишней выплаты вследствие счетных ошибок. Заработная плата, излишне выплаченная работодателем в добровольном порядке, не возвращается.
Сроки оплаты труда
• Труд оплачивается не реже одного раза в каждые полмесяца. Как правило, 15 числа каждого месяца выдается аванс, до 5 числа следующего месяца - месячная заработная плата.
• При совпадении дня оплаты с выходным или праздничным днем оплата производится накануне этого дня.
Изменение условий оплаты труда
• Условия оплаты труда могут изменяться как с согласия, так и без согласия работника.
• Изменение условий оплаты труда в сторону, неблагоприятную для работника, допускается лишь с согласия работника.
В порядке исключения такое изменение возможно без согласия работника:
• при изменении в технологии, организации производства и труда, когда прежние условия оплаты труда не могут быть сохранены;
• в других случаях, предусмотренных законом.
О предстоящем изменении работник должен быть предупрежден не позднее, чем за 2 месяца.
Удержание из оплаты труда
Удержание из оплаты труда возможно с письменного согласия работника или по решению суда.
Независимо от согласия работника производятся удержания для:
• взыскания налогов и других обязательных платежей;
• исполнения судебных решений и других исполнительных документов;
• для погашения аванса, выданного в счет заработной платы, и для возврата сумм, излишне выплаченных средств;
• за неотработанные дни отпуска;
• для возмещения вреда, причиненного работником работодателю;
• штрафа, примененного в качестве меры дисциплинарного взыскания.
В местностях с неблагоприятными природно-климатическими и бытовыми условиями дополнительно устанавливаются районные коэффициенты и надбавки к оплате труда.