O‘zbekiston Respublikasida sog‘liqni saqlashning davlat, xususiy va boshqa tizimlari yig‘indisidan iborat yagona sog‘liqni saqlash tizimi amal qiladi.
Davlat sog‘liqni saqlash tizimining davolash-profilaktika muassasalari aholiga davlat tomonidan kafolatlangan bepul tibbiy yordam ko‘rsatadi.
Davlat tibbiy-sanitariya xizmatlarining kafolatlangan hajmi doirasida quyidagilarni o‘z ichiga oluvchi bepul tibbiy xizmat ko‘rsatilishini ta’minlaydi:
• shoshilinch, kechiktirib bo‘lmaydigan tibbiy yordam ko‘rsatish;
• sog‘liqni saqlashning birlamchi bo‘g‘inida va qator davlat davolash-profilaktika muassasalarida, avvalo, qishloq joylarda tibbiy xizmat ko‘rsatish;
• qator yuqumli kasalliklarga qarshi aholini immunlashtirish va vaktsinatsiyalash;
• ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan va atrofdagilar uchun xavf tug‘diradigan kasalliklar (sil, onkologik, ruhiy, narkologik, endokrinologik kasalliklarga chalingan bemorlar va kasb kasalliklariga chalingan shaxslar) bo‘yicha ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam;
• bolalarni tekshiruvdan o‘tkazish va davolash (pulli shifoxonalardan tashqari);
• 15-17 yoshli o‘smirlar va chaqiruv komissiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha chaqiruv yoshidagi (18-27 yoshli) shaxslarni tekshiruvdan o‘tkazish va davolash;
• tug‘ruq vaqtida yordam beradigan xizmatlarni ko‘rsatish (pulli muassasalardan tashqari);
• imtiyozli toifaga mansub bemorlar (nogironligi bo‘lgan shaxslar, urush faxriylari, to‘liq etimlar)ni davlat davolash-profilaktika muassasalarida davolash.
Barcha respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari tomonidan davlat byudjeti mablag‘lari hisobiga tibbiy yordam ko‘rsatiladigan imtiyozli toifadagi shaxslar ro‘yxati.
Qoida tariqasida, poliklinika va qishloq vrachlik punkti soat 8-00 dan 20-00 gacha ishlaydi, ammo o‘ziga kerakli shifokorni topish uchun bemor uning qabul kunlarini bilib olishi lozim.

В Республике Узбекистан действует единая система здравоохранения, которая представляет собой совокупность государственной, частной и других систем здравоохранения.
Лечебно-профилактические учреждения государственной системы здравоохранения оказывают гарантированную государством медицинскую помощь населению бесплатно.
Государство обеспечивает предоставление бесплатного медицинского обслуживания, включающего:
- оказание экстренной, неотложной медицинской помощи;
- оказание медицинских услуг в первичном звене здравоохранения и ряде государственных лечебно-профилактических учреждений, прежде всего в сельской местности;
- иммунизацию и вакцинацию населения против ряда инфекционных заболеваний;
- специализированную медицинскую помощь по социально значимым заболеваниям и заболеваниям, представляющим опасность для окружающих (туберкулез, онкологические, психиатрические, наркологические, эндокринологические больные и лица с профессиональными заболеваниями);
- обследование и лечение детей (кроме платных больниц);
- обследование и лечение подростков 15 - 17 лет и лиц призывного возраста (18 - 27 лет) по направлениям призывных комиссий;
- оказание родовспомогательных услуг (кроме платных учреждений);
- лечение льготных категорий пациентов (лиц с инвалидностью, ветеранов войны, круглых сирот) в государственных лечебно-профилактических учреждениях и др.
Перечень льготной категории лиц, медицинская помощь которым оказывается всеми республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами за счет средств государственного бюджета.
Как правило, поликлиника и сельский врачебный пункт работают с 8:00 до 20:00 часов. Чтобы попасть к нужному врачу, пациенту рекомендуется предварительно узнать часы его приема.