Shahar yo‘lovchilar transportidan (taksidan tashqari) bepul foydalanish huquqi
• 1941-1945-yillardagi urush nogironlari va urushning I guruh nogironligi bo‘lgan shaxsga hamrohlik qiluvchi shaxs;
• 1941-1945-yillardagi urush davrida front ortida fidokorona mehnati va benuqson harbiy xizmati uchun orden va medallar bilan taqdirlangan shaxslar;
• Afg‘oniston Respublikasida va boshqa mamlakatlarning hududidagi jangovar harakatlarda qatnashgan sobiq baynalminalchi jangchilar jumlasidan bo‘lmish fuqarolar;
• haqiqiy muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan harbiy xizmatchilar va kontrakt bo‘yicha oddiy askarlar hamda serjantlar tarkibidagi harbiy xizmatchilar;
• Chernobilь AES halokati oqibatida nurlanish kasalligiga chalingan va uni boshdan kechirgan shaxslar;
• ko‘zi ojiz nogironligi bo‘lgan shaxslar va ularga hamrohlik qiluvchi shaxs.
Quyidagilarni tashish bepul amalga oshiriladi
• 7 yoshgacha bo‘lgan bolalarni;
• hajmi 60 sm x 40 sm x 20 sm va og‘irligi 20 kilogrammdan ortiq bo‘lmagan qo‘l yukini va musiqa asbobini;
• 150 santimetrgacha uzunlikdagi buyumlarni;
• qafasga solingan mayda hayvonlar va parrandalarni;
• aravachani (bolalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va boshqalarning aravachalarini);
• mayda bog‘dorchilik inventarini;
• bolalar chanalarini.
O‘lchami ko‘rsatilgan eng katta hajmlarning hatto bittasidan ortiq bo‘lgan bagaj belgilangan parametrlarga nomuvofiq hisoblanadi hamda uni tashish uchun qo‘shimcha to‘lov undirilishi mumkin.

Бесплатно пользоваться городским пассажирским транспортом (кроме такси) могут:
• лица с инвалидностью войны 1941-1945 годов и лицо, сопровождающее в поездках лица с инвалидностью войны I группы;
• лица, награжденные орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы войны 1941-1945 годов;
• граждане из числа бывших военнослужащих-интернационалистов, принимавших участие в боевых действиях в Республике Афганистан и на территории других стран;
• военнослужащие действительной срочной военной службы и военнослужащие по контракту рядового и сержантского составов;
• лица, заболевшие и перенесшие лучевую болезнь, вызванную последствиями аварии на Чернобыльской АЭС;
• лица с инвалидностью-слепые и лицо, сопровождающее в поездках лица с инвалидностью-слепого.
Перевозка нижеперечисленных осуществляется бесплатно:
• детей в возрасте до 7 лет;
• ручной клади (упакованные для перевозки вещи) и музыкальных инструментов размером до 60 см х 40 см х 20 см и весом не более 20 кг;
• длинномерных предметов до 150 см;
• мелких животных и птиц в клетках;
• детской, инвалидной другой специальной коляски;
• мелкого садового инвентаря;
• детских санок.
Если габариты превышают хотя бы один из этих показателей, то он считается не соответствующим установленным параметрам, и за его перевозку может взиматься дополнительная плата.