Trenyer — trenyerlik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun ruxsatnomaga ega bo‘lgan hamda o‘quv-mashq, ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarini o‘tkazishni, shuningdek, sport natijalariga erishish uchun bellashuv faoliyatiga rahbarlikni amalga oshiruvchi jismoniy shaxs.
Trenyerlar attestatsiyadan har 5 yilda bir marta o‘tkaziladi.
• Trenyerlik faoliyati bilan shug‘ullanish yuzasidan attestatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha Respublika komissiyasi;
• O‘zbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligining Syertifikatlashtirish va kompьyutyerlashtirish markazi – ishchi organ.
Taqdim etilayotgan hujjatlar:
• pasport nusxasi;
• o‘rta maxsus, oliy yoki qayta tayyorlov kasbiy jismoniy tarbiya ma’lumoti to‘g‘risidagi diplom(lar) (agar talabgor oliy ta’lim muassasasida sirtqi, maxsus sirtqi, kechki ta’lim olayotgan bo‘lsa, u holda ta’lim muassasasidan o‘qiyotganligi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma) nusxasi;
• diplomda ko‘rsatilgan mutaxassislik yoki ixtisoslikdan tashqari boshqa yo‘nalish bo‘yicha trenyerlik foliyatini yurituvchi shaxsga esa tanlagan sport turi bo‘yicha sport fedyeratsiyalarining tavsiyasi (mavjud bo‘lsa);
• ilmiy unvoni yoki darajasini tasdiqlovchi hujjatlar nusxasi (mavjud bo‘lsa);
• ish joyi bo‘yicha tasdiqlangan mehnat daftarchasining nusxasi yoki undan ko‘chirma (mavjud bo‘lsa);
• sog‘lig‘ining holati to‘g‘risidagi tibbiyot (psixiatriya, narkologiya va fiziologiya) muassasalarining ma’lumotnomalari;
• oxirgi 5 yil ichida tayyorlagan sportchilari, ularning tuman (shahar), viloyat, respublika va xalqaro sport musobaqalarida erishgan yutuqlarini hamda o‘quv-myetodik faoliyatini tasdiqlovchi hujjatlar nusxalari;

Тренер - физическое лицо, имеющее разрешение на занятие тренерской деятельностью и ведущее тренировочные, массовые физкультурные мероприятия, а также направляющее мероприятия соревнований для достижения спортивных результатов.
Аттестация тренеров проводится 1 раз в 5 лет.
• Республиканская комиссия по аттестации на занятие тренерской деятельностью;
• Центр сертификации и компьютеризации Министерства физической культуры и спорта Республики Узбекистан – рабочий орган.
• заявление с указанием вида тренерской деятельности;
• личная анкета претендента;
• копия паспорта с пропиской;
• диплом о высшем или среднем специальном, профессиональном физкультурном образовании (при наличии);
• рекомендация спортивной федерации по выбранному виду спорта (если таковая имеется) лицу, которое занимается тренерской деятельностью в области, отличающейся от специальности или специализации, указанной в дипломе;
• копии документов, подтверждающих ученое звание или ученую степень (при наличии);
• копия или выписка из трудовой книжки, заверенные по месту работы (при наличии);
• справки медицинских учреждений о состоянии здоровья (психиатрического, наркологического и физиологического);
• копии документов, подтверждающих подготовку спортсменов за последние 5 лет, их достижения в районных (городских), областных, республиканских и международных спортивных соревнованиях, а также учебно-методической деятельности;