Mutaxassisligi bo‘yicha 5 yil ish stajiga ega xotin-qizlar tavsiyanoma asosida  o‘qishga qabul qilinadi - Bukhara News
Mutaxassisligi bo‘yicha 5 yil ish stajiga ega xotin-qizlar tavsiyanoma asosida o‘qishga qabul qilinadi
Bunda o‘qishga qabul qilish Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tavsiyanomasi asosida amalga oshiriladi.
Tavsiyanoma olish uchun talabgor quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
• o‘rta maxsus yoki professional ta’lim bo‘yicha mutaxassislikka ega bo‘lishi;
• tavsiyanoma olgunga qadar oliy ta’lim olmaganligi yoki olmayotganligi;
• o‘rta maxsus yoki professional ta’lim mutaxassisligi bo‘yicha 5 yillik mehnat stajiga ega bo‘lishi.
Tavsiyanoma berilgan kundan boshlab 3 yil davomida faqat bir marta OTMga qabul qilinishi uchun amal qiladi.
• Tavsiyanoma olish uchun talabgor doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limlariga har yili 1-maydan 1-iyungacha ariza bilan murojaat qiladi.
• Ariza va hujjatlar 7-iyungacha ko‘rib chiqiladi.
• Shunga ko‘ra, ishchi guruh xulosasi 10 iyungacha Qo‘mitaga taqdim qilinadi.
• Hujjatlar Qo‘mita tomonidan 14-iyungacha ko‘rib chiqilib, tavsiyanoma berish yoki uni rad etish to‘g‘risida buyruq chiqariladi.
• Ishchi guruh har yili 15-iyungacha tavsiyanoma talabgorlarga etkazilishini ta’minlaydi.
Tavsiyanomaga ega xotin-qizlar uchun tanlovlar umumiy tartibda davlat OTMning bakalavriatiga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari (test sinovi, kasbiy (ijodiy) imtihon) doirasida o‘tkaziladi.
Kirish imtihonlari yakuniga ko‘ra talabalikka tavsiya etilmagan, biroq to‘plash mumkin bo‘lgan eng yuqori ballning 30 foizidan kam bo‘lmagan ballni to‘plagan tavsiyanomaga ega xotin-qizlar ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya etilgan holda to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etiladi.

Женщины со стажем работы 5 лет по специальности принимаются на обучение по рекомендации
• не иметь высшего образования до получения рекомендации и не получать высшее образование на этот момент;
• иметь 5-летний стаж работы по специальности среднего специального или профессионального образования.
Рекомендация действительна для поступления в вуз только один раз в течение 3 лет с даты выдачи.
• Для того, чтобы получить рекомендацию, заявитель подает заявление в районные (городские) отделы по делам семьи и женщин по месту своего постоянного проживания или временного пребывания с 1 мая по 1 июня каждого года.
• Заявления и документы будут рассматриваться до 7 июня.
• Соответственно, заключение рабочей группы будет представлено в Комитет до 10 июня.
• Документы рассматриваются Комитетом до 14 июня и издается приказ о выдаче рекомендации или ее отклонении.
• Рабочая группа следит за тем, чтобы рекомендации предоставлялись заявителям до 15 июня каждого года.
Конкурсы для женщин с рекомендацией, как правило, проводятся в рамках вступительных испытаний (тестов, профессиональных (творческих) экзаменов) для поступления в бакалавриат государственного университета.
Женщины, имеющие рекомендацию, но не прошедшие по результатам вступительных экзаменов, но при этом набравшие не менее 30 процентов от максимально возможного количества баллов, рекомендуются к обучению на платно-контрактной основе, строго соблюдая последовательность баллов.