Mahallalarda ijtimoiy muammolarni aniqlash va hal etish ishlarini kompleks tashkil etish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholiga «oilabay» yondashuv tizimini joriy etish, ko‘rsatilayotgan ijtimoiy xizmatlarning soni va sifatini oshirish, bunga javobgar bo‘lgan vazirlik va idoralarning mas’uliyatini kuchaytirish hamda xotin-qizlarni kasbga o‘qitish tizimini yanada jadallashtirish maqsadida 2022-yil 1-iyuldan boshlab quyidagilarni nazarda tutuvchi Mahallalarda kompleks yondashuv asosida ijtimoiy xizmatlarni tashkil etish tizimi bosqichma-bosqich joriy qilinsin.
Bo‘nga ko‘ra:
a) mahallalardagi xotin-qizlar faollariga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatilgan:
- har bir xonadon ahvolini o‘rganib, oilalardagi haqiqiy holat va ijtimoiy xizmatlarga bo‘lgan ehtiyojni aniqlash;
- ijtimoiy yordamga muhtoj har bir oilani individual ijtimoiy himoya qilish rejasini ishlab chiqish;
- aholi murojaatlari asosida va ijtimoiy himoya rejasining ijrosini o‘rganish jarayonida ijtimoiy xizmatlarning o‘z vaqtida va sifatli ko‘rsatilishini doimiy nazorat qilib borish;
- murakkab va yuqori texnologik tibbiy amaliyotlarga, nogironligi bo‘lgan shaxslarning protez-ortopediya buyumlariga va shu kabi boshqa ijtimoiy xizmatlarga oilalarning ehtiyoji bo‘yicha tavsiyalar va buyurtmalar berish;
- ijtimoiy himoyaga mas’ul barcha idoralar tomonidan ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatilishi ustidan monitoring olib borish;
b) Mahallalarda kompleks yondashuv tizimi asosida ijtimoiy xizmatlarni joriy qilishni muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika shtabi (keyingi o‘rinlarda — Muvofiqlashtirish shtabi) 1-ilovaga muvofiq tashkil etilsin va unga ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash borasida quyidagi vazifalar yuklatilgan:
- oilalardagi ijtimoiy muammolarni hal etishda kompleks yondashuv tizimini yo‘lga qo‘yish;
- oilalardagi ijtimoiy muammolarni aniqlash uchun xotin-qizlar faoli bilan hamkorlik qilish;
- oilalarni iqtisodiy nochor ahvoldan chiqarish va mehnat orqali barqaror daromad manbai bilan ta’minlash choralarini ko‘rish;
- sog‘lom hayot tarzini targ‘ib qilish hamda tibbiy yordamga muhtoj oilalarga o‘z vaqtida sifatli tibbiy ko‘mak ko‘rsatilishini tashkillashtirish;
- yuridik ko‘mak ko‘rsatish va huquqbuzarliklarning oldini olish choralarini ko‘rish.
Muvofiqlashtirish shtabining ishchi organi etib Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi belgilandi.
2022-yil 1 noyabrga qadar:
a) mahallalardagi xotin-qizlar faollari tomonidan har ikki haftada Hududiy shtablarga quyidagi ma’lumotlar kiritib boriladi:
- mahallalarda xonadonlar ahvoli, oilalardagi haqiqiy holat asosida ularning ijtimoiy xizmatlarga bo‘lgan ehtiyoji;
- mahallalardagi oilalarni o‘rganish natijalari bo‘yicha ularga aniq ijtimoiy xizmat ko‘rsatish bo‘yicha ma’lumotlar;
- murakkab va yuqori texnologik operatsiyalarga, nogironligi bo‘lgan shaxslarning protez-ortopediya buyumlariga va shu kabi boshqa ijtimoiy xizmatlarga oilalarning ehtiyoji bo‘yicha tavsiyalar va buyurtmalar;
- mahallalarda xonadonlar ahvolini kuzatib borish hamda aholi murojaatlari asosida ularga ijtimoiy xizmat ko‘rsatilishining o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi bo‘yicha ma’lumot;
b) Hududiy shtablar mahallalardagi xotin-qizlar faollaridan kelib tushgan ma’lumotlarni o‘z hududi kesimida umumlashtirgan holda 2 kun muddatda ularni Muvofiqlashtirish shtabiga yuboradi;
v) Muvofiqlashtirish shtabi kelib tushgan ma’lumotlar asosida 3 kun muddatda haqiqatda ijtimoiy xizmatga ehtiyojmand bo‘lgan oilalarga Hududiy shtab a’zosining mas’ul xodimi tomonidan manzilli ijtimoiy xizmat ko‘rsatilishini tashkillashtiradi.
«Ijtimoiy himoya yagona reestri» axborot tizimi negizida «Mahallada ijtimoiy xizmat» avtomatlashtirilgan maxsus elektron modulini 2022-yilning 1-avgustiga qadar ishlab chiqsin va uning ishga tushirilishini ta’minlasin.
«Mahallada ijtimoiy xizmat» moduli:
- mahallalarda oilalarga ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatishni axborot-kommunikatsion texnologiyalar asosida amalga oshirish bo‘yicha maxsus elektron dasturiy ta’minot hisoblanadi;
- foydalanuvchisi Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi hisoblanadi;
- «Ijtimoiy himoya yagona reestri» axborot tizimining tarkibiy qismi bo‘lib, uning funktsional imkoniyatlarini kengaytirish, takomillashtirish hamda texnik qo‘llab-quvvatlash Moliya vazirligi tomonidan amalga oshiriladi;
- mahallalarda davlat ijtimoiy xizmatini yoki yordamini ko‘rsatishda davlat organlari va tashkilotlarining idoralararo elektron hamkorligini amalga oshirishga xizmat qiladi.
- 2022-yil 1-avgustdan boshlab, dastlab Surxondaryo viloyatining mahallalarida «Mahallada ijtimoiy xizmat» moduli orqali ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish tizimi joriy etiladi.
- 2022-yil 1 noyabrdan boshlab, respublikaning boshqa barcha mahallalarida «Mahallada ijtimoiy xizmat» moduli orqali ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish tizimi to‘liq joriy etiladi.
Mahallalarda xotin-qizlar faollari orqali «Mahallada ijtimoiy xizmat» modulini joriy etishning quyidagi 3 bosqichini nazarda tutuvchi tartib belgilandi:
- a) birinchi bosqichda — «Mahallada ijtimoiy xizmat» moduli doirasida mahallalarda ijtimoiy xizmatlarga muhtoj bo‘lgan oilalarning ehtiyojmandlik darajasi avtomatlashtirilgan tarzda ob’ektiv qaror qabul qilish orqali baholanadi.
- Bunda, oilalarning ma’lum bir turdagi davlat ijtimoiy xizmatiga bo‘lgan ehtiyoji fuqarolardan qo‘shimcha hujjatlar talab etmagan holda so‘rovnoma tarzda baholash mezonlariga muvofiq aniqlanadi;
- b) ikkinchi bosqichda — «Mahallada ijtimoiy xizmat» modulida har bir ijtimoiy xizmatga muhtoj bo‘lgan oilalar uchun individual ijtimoiy rejalar tuziladi.
- Bunda, individual ijtimoiy rejalar oilalarga kompleks yoki ma’lum bir turdagi ijtimoiy xizmat ko‘rsatilishiga qarab tuziladi;

В целях комплексной организации работ по выявлению и решению социальных проблем в махаллях, внедрению системы, основанной на подходе к нуждающемуся в социальной защите населению по принципу «оилабай», увеличению количества и повышению качества предоставляемых социальных услуг, усилению ответственности соответствующих министерств и ведомств, а также дальнейшей активизации системы обучения женщин профессиям с 1 июля 2022 года поэтапно внедрить Систему организации социальных услуг в махаллях на основе комплексного подхода.
а) возложено на женского активиста махалли следующие дополнительные задачи:
• изучение состояния каждого домохозяйства, выявление реального положения в семьях и их потребности в социальных услугах;
• разработку индивидуального плана социальной защиты каждой семьи, нуждающейся в социальной помощи;
• осуществление постоянного контроля за своевременным и качественным оказанием социальных услуг на основе обращений населения и в процессе изучения исполнения плана социальной защиты;
• подачу рекомендаций и заявок по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных медицинских операциях, лиц с инвалидностью - в протезно-ортопедических изделиях и других подобных социальных услугах;
• проведение мониторинга за предоставлением социальных услуг всеми ведомствами, ответственными за социальную защиту;
б) создан Республиканский штаб по координации внедрения социальных услуг в махаллях на основе системы комплексного подхода согласно приложению № 1 с возложением на него следующих задач по поддержке семей, нуждающихся в социальной защите:
• налаживание системы комплексного подхода в решении социальных проблем в семьях;
• взаимодействие с женским активистом махалли для выявления социальных проблем в семьях;
• принятие мер по выведению семей из экономически неблагополучного состояния и обеспечению стабильным источником дохода посредством труда;
• пропаганду здорового образа жизни и организацию оказания своевременной качественной медицинской помощи семьям, нуждающимся в медицинской помощи;
• принятие мер по предоставлению юридической помощи и предотвращению правонарушений.
Рабочим органом Координационного штаба определен Государственный комитет семьи и женщин.
Установлено, что в срок до 1 ноября 2022 года:
а) женскими активистами махаллей каждые две недели в региональные штабы вносятся сведения:
• о потребности в социальных услугах на основе состояния домохозяйств в махаллях, реального положения в семьях;
• об оказании конкретных социальных услуг семьям в махаллях по результатам их изучения;
• о рекомендациях и заявках по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных операциях, лиц с инвалидностью — в протезно-ортопедических изделиях и других подобных социальных услугах;
• о наблюдении за состоянием домохозяйств в махаллях, а также своевременном и качественном предоставлении социальных услуг населению на основе его обращений;
б) региональные штабы обобщают поступившие от женских активистов махаллей сведения в разрезе своих территорий и в двухдневный срок направляют их в Координационный штаб;
в) Координационный штаб на основе поступивших сведений в трехдневный срок организует оказание адресной социальной услуги ответственным работником — членом Регионального штаба семьям, действительно нуждающимся в социальной услуге.
В срок до 1 августа 2022 года автоматизированного специального электронного модуля «Социальная служба в махалле» на базе информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
Определено, что модуль «Социальная служба в махалле»:
• является специальным электронным программным обеспечением по осуществлению оказания социальных услуг семьям в махаллях на основе информационно-коммуникационных технологий;
• используется Государственным комитетом семьи и женщин;
• является составной частью информационной системы «Единый реестр социальной защиты», расширение, совершенствование и техническая поддержка его функциональных возможностей осуществляются Министерством финансов;
• служит осуществлению межведомственного электронного взаимодействия государственных органов и организаций в оказании государственной социальной услуги или помощи в махаллях.
• С 1 августа 2022 года система оказания социальных услуг посредством модуля «Социальная служба в махалле» первоначально внедряется в махаллях Сурхандарьинской области.
• С 1 ноября 2022 года полностью внедряется система оказания социальных услуг посредством модуля «Социальная служба в махалле» во всех других махаллях республики.
Определен порядок, предусматривающий три этапа внедрения модуля «Социальная служба в махалле» посредством женских активистов махаллей:
• а) на первом этапе — уровень потребности семей в махаллях, нуждающихся в социальных услугах, оценивается в рамках модуля «Социальная служба в махалле» путем принятия объективного решения в автоматизированном порядке.
• При этом потребность семей в определенном виде государственной социальной услуги выявляется согласно критериям оценки в форме опроса без истребования у граждан дополнительных документов;
• б) на втором этапе — в модуле «Социальная служба в махалле» составляются индивидуальные социальные планы для каждой семьи, нуждающейся в социальной услуге.
• При этом индивидуальные социальные планы составляются в зависимости от оказания семьям комплексных или определенного вида социальной услуги;
• в) на третьем этапе — мониторинг процесса оказания социальных услуг семьям, согласно индивидуальным социальным планам, осуществляется посредством модуля «Социальная служба в махалле».