Huquqbuzarlik — sodir etilganligi uchun ma’muriy yoki jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan aybli g‘ayrihuquqiy qilmish (harakat yoki harakatsizlik).
Huquqbuzarliklar profilaktikasi — huquq-tartibotni saqlash hamda mustahkamlash, huquqbuzarliklarni aniqlash, ularga barham berish, shuningdek huquqbuzarliklarning sodir etilishi sabablarini va ularga imkon berayotgan shart-sharoitlarni aniqlash, bartaraf etish maqsadida qo‘llaniladigan huquqbuzarliklar umumiy, maxsus, yakka tartibdagi va viktimologik profilaktikasining huquqiy, ijtimoiy, tashkiliy va boshqa chora-tadbirlari tizimi.
Ichki ishlar organlarining huquqbuzarliklar profilaktikasi sohasidagi vakolatlari
- huquqbuzarliklar profilaktikasiga doir davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirishda ishtirok etadi;
- huquqbuzarliklar profilaktikasiga doir dasturlarni ishlab chiqadi, tasdiqlaydi va amalga oshiradi;
- mamlakatdagi, ayrim mintaqalardagi, tumanlar va shaharlardagi kriminogen vaziyatni o‘rganadi, mavjud kuchlar va vositalardan huquqbuzarliklarning oldini olish hamda ularni bartaraf etishda foydalanilishi samaradorligi tahlilini amalga oshiradi;
- huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshiradi, shu jumladan huquqbuzarliklarning sodir etilishi sabablarini va ularga imkon berayotgan shart-sharoitlarni aniqlaydi, bartaraf etadi;
- huquqbuzarliklarning, ularni sodir etgan shaxslar va huquqbuzarliklardan jabrlanuvchilarning hisobini yuritadi, mazkur ma’lumotlarning tahlilini amalga oshiradi;
- Qonunda nazarda tutilgan shaxslarni profilaktik hisobga olishni amalga oshiradi;
- faoliyati taqiqlangan tashkilotlarga va diniy-ekstremistik yo‘nalishdagi guruhlarga aloqador bo‘lgan shaxslarni aniqlaydi, ularga nisbatan chora-tadbirlar ko‘radi;
- pasport-viza rejimiga, fuqarolar va yuridik shaxslar tomonidan fuqaroviy va xizmat qurolini hamda uning o‘q-dorilarini saqlash qoidalari hamda tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni ta’minlaydi;
- jinoyatlarni fosh etishda va tergovga, sudga kelishdan bo‘yin tovlayotgan shaxslar hamda bedarak yo‘qolgan fuqarolar qidiruvida ishtirok etadi;
- ijtimoiy reabilitatsiya qilish va ijtimoiy moslashtirish chora-tadbirlarini ko‘radi;
- huquqbuzarliklar profilaktikasini bevosita amalga oshiruvchi va unda ishtirok etuvchi boshqa organlar hamda muassasalar bilan o‘zaro hamkorlik qiladi.
- Ichki ishlar organlari qonunchilikka muvofiq boshqa vakolatlarni ham amalga oshirishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki Ishlar vazirligining zo‘ravonlikdan jabrlanganlar uchun ishonch markazi telefon raqami - 1259

Правонарушение — виновное противоправное деяние (действие или бездействие), за совершение которого предусмотрена административная или уголовная ответственность.
Профилактика правонарушений — система правовых, социальных, организационных и иных мер общей, специальной, индивидуальной и виктимологической профилактики правонарушений, применяемых в целях сохранения и укрепления правопорядка, выявления, пресечения правонарушений, а также выявления, устранения причин совершения правонарушений и условий, им способствующих.
Полномочия органов внутренних дел в области профилактики правонарушений
- участвуют в разработке и реализации государственных программ по профилактике правонарушений;
- разрабатывают, утверждают и реализуют программы по профилактике правонарушений;
- изучают криминогенную ситуацию в стране, отдельных регионах, районах и городах, осуществляют анализ эффективности использования имеющихся сил и средств в предупреждении и пресечении правонарушений;
- осуществляют профилактику правонарушений, в том числе выявляют, устраняют причины совершения правонарушений и условия, им способствующие;
- ведут учет правонарушений, лиц, их совершивших, и потерпевших от правонарушений, осуществляют анализ этих данных;
- осуществляют профилактический учет лиц, предусмотренных в статье 35 настоящего Закона;
- устанавливают лиц, причастных к деятельности запрещенных организаций и групп религиозно-экстремистской направленности, принимают к ним меры;
- обеспечивают контроль за соблюдением паспортно-визового режима, правил и порядка хранения гражданского и служебного оружия и боевых припасов к нему гражданами и юридическими лицами;
- участвуют в раскрытии преступлений и розыске лиц, уклоняющихся от следствия, суда и без вести пропавших граждан;
- принимают меры социальной реабилитации и социальной адаптации;
- взаимодействуют с другими органами и учреждениями, непосредственно осуществляющими и участвующими в профилактике правонарушений.