Ish yuritishni tugatish to‘g‘risida sud ajrim chiqaradi.
• fuqarolik ishlari bo‘yicha sudning, iqtisodiy sudning yoki chet davlat vakolatli sudining ayni bir shaxslar o‘rtasidagi, ayni bir predmet to‘g‘risidagi va ayni bir asoslar bo‘yicha nizo yuzasidan qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qarori mavjud bo‘lsa, bundan iqtisodiy sud tomonidan chet davlat sudining hal qiluv qarorini tan olish va ijroga qaratish rad etilgan hollar mustasno;
• hakamlik sudining ayni bir shaxslar o‘rtasidagi, ayni bir predmet to‘g‘risidagi va ayni bir asoslar bo‘yicha nizo yuzasidan qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qarori mavjud bo‘lsa, bundan iqtisodiy sud hakamlik sudining hal qiluv qarorini majburiy tarzda ijroga qaratish yuzasidan ijro varaqasini berishni rad etgan hollar mustasno;
• ishda taraf hisoblangan yuridik shaxs tugatilgan bo‘lsa;
• ishda taraf hisoblangan fuqaroning o‘limidan so‘ng nizoli huquqiy munosabat huquqiy vorislikka yo‘l qo‘ymasa;
• da’vogar da’vosidan voz kechgan va sud uni qabul qilgan bo‘lsa;
• kelishuv bitimi tuzilib, u sud tomonidan tasdiqlangan bo‘lsa;
• da’vogar javobgar bilan nizoni sudgacha hal qilish (talabnoma yuborish) tartibiga rioya etmagan bo‘lsa, bunda shu toifadagi nizolar uchun qonunda yoki taraflar shartnomasida nazarda tutilgan va bunday tartibni qo‘llash imkoniyati boy berilgan bo‘lsa;
• to‘plangan materiallar yo‘qotilgan sud ishini yoki ijro ishini yuritishni tiklash uchun etarli bo‘lmasa.
Sud ajrimda ish yuritishni tugatish asoslarini ko‘rsatadi, davlat bojini byudjetdan qaytarish va sud xarajatlarini taraflar o‘rtasida taqsimlash to‘g‘risidagi masalalarni hal qiladi.
Ajrimning ko‘chirma nusxalari ishda ishtirok etuvchi shaxslarga yuboriladi.
Ish yuritishni tugatish to‘g‘risidagi ajrim ustidan shikoyat qilinishi (protest keltirilishi) mumkin.
Ish yuritish tugatilgan taqdirda ayni bir shaxslar o‘rtasidagi, ayni bir predmet to‘g‘risidagi va ayni bir asoslar bo‘yicha nizo yuzasidan sudga takroran murojaat qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.

1. дело неподведомственно суду;
2. имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям решение суда по гражданским делам, экономического суда или компетентного иностранного суда, за исключением случаев отказа экономическим судом в признании и приведении в исполнение решения иностранного суда;
3. имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям решение третейского суда, за исключением случаев, когда экономический суд отказал в выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда;
4. юридическое лицо, являющееся стороной в деле, ликвидировано;
5. после смерти гражданина, являющегося стороной в деле, спорное правоотношение не допускает правопреемства;
6. истец отказался от иска, и отказ принят судом;
7. заключено мировое соглашение и оно утверждено судом;
8. истцом не соблюден досудебный (претензионный) порядок урегулирования спора с ответчиком, когда это предусмотрено законом для данной категории споров или договором сторон, и возможность такого урегулирования утрачена;
9. недостаточно собранных материалов для восстановления утраченного судебного или исполнительного производства.
О прекращении производства по делу суд выносит определение.
• В определении суд указывает основания для прекращения производства по делу, а также разрешает вопросы о возврате государственной пошлины из бюджета в случае, и распределении между сторонами судебных расходов.
• Копии определения направляются лицам, участвующим в деле.
• Определение о прекращении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).
• В случае прекращения производства по делу повторное обращение в суд по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям не допускается.