Taraflar va ishda ishtirok etuvchi boshqa shaxslar, ishda ishtirok etishga jalb qilinmagan, ammo huquq va majburiyatlari haqidagi masala sud tomonidan hal etilgan shaxslar, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil birinchi instantsiya sudining apellyatsiya tartibida ko‘rilgan hal qiluv qarori, ajrimi, qarori hamda apellyatsiya instantsiyasi sudining ajrimi ustidan kassatsiya shikoyati berishi, bundan tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan nizolar mustasno, prokuror esa FPKda belgilangan hollarda kassatsiya protesti keltirishi mumkin.
Birinchi instantsiya sudining hal qiluv qarori, ajrimi, qarori va apellyatsiya instantsiyasi sudining ajrimi ustidan berilgan kassatsiya shikoyati (protesti) O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati tomonidan ko‘riladi.
• Kassatsiya shikoyatini (protestini) berish tartibi
Kassatsiya shikoyati (protesti) apellyatsiya instantsiyasi sudining ajrimi qabul qilingan kundan e’tiboran 1 yil ichida berilishi mumkin.
O‘tkazib yuborilgan kassatsiya shikoyati (protesti) berish muddati shikoyat (protest) berayotgan shaxsning iltimosnomasiga ko‘ra kassatsiya instantsiya sudining sudьyasi tomonidan, basharti iltimosnoma kassatsiya shikoyati (protesti) berish muddati o‘tgan kundan e’tiboran 3 oydan kechiktirmay berilgan bo‘lsa va o‘tkazib yuborilgan muddat sud tomonidan uzrli deb topilsa, tiklanishi mumkin.
O‘tkazib yuborilgan kassatsiya shikoyati (protesti) berish muddatini tiklash yoki tiklashni rad etish to‘g‘risida ajrim chiqariladi.
• Kassatsiya shikoyatining (protestining) mazmuni
• Kassatsiya shikoyatiga (protestiga) ilova qilinadigan hujjatlar
• Kassatsiya shikoyatini (protestini) qabul qilishni rad etish
Kassatsiya shikoyati (protesti) uni sud muhokamasida ko‘rib chiqish uchun tayinlash to‘g‘risidagi ajrim chiqarilgan kundan e’tiboran 1 oydan ko‘p bo‘lmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.
Alohida hollarda kassatsiya shikoyatini (protestini) ko‘rib chiqish muddatini ishni ko‘rib chiqayotgan sudlov hay’ati tomonidan ko‘pi bilan yana 1 oyga uzaytirilishi mumkin.
Sud ishni kassatsiya tartibida ko‘rayotganida birinchi instantsiya va apellyatsiya instantsiyasi sudi tomonidan moddiy huquq normalari to‘g‘ri qo‘llanilganligini va protsessual qonun talablariga rioya etilganligini ishdagi materiallar bo‘yicha tekshiradi.
Kassatsiya instantsiyasi sudi yangi dalillarni o‘rganib chiqish va yangi faktlarni aniqlash huquqiga ega emas.
• Ishni kassatsiya instantsiyasi sudida ko‘rish tartibi
Yangi ochilgan holatlar bo‘yicha hal qiluv qarorini, ajrimni yoki qarorni qayta ko‘rish to‘g‘risidagi ariza sudga kelib tushgan kundan e’tiboran bir oydan oshmagan muddatda sud majlisida, arizachini va ishda ishtirok etuvchi shaxslarni xabardor qilgan holda ko‘riladi. Biroq bu shaxslarning kelmaganligi arizani ko‘rishga to‘sqinlik qilmaydi.

На решение, определение, постановление суда первой инстанции, рассмотренное в апелляционном порядке, и определение суда апелляционной инстанции может быть подана кассационная жалоба сторонами и другими лицами, участвующими в деле, лицами, не привлеченными к участию в деле, о правах и обязанностях которых суд разрешил вопрос, а также Уполномоченным при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, за исключением споров, не связанных с предпринимательской деятельностью, а прокурором в случаях, предусмотренных ГПК РУз, может быть принесен кассационный протест.
Кассационная жалоба на решение, определение, постановление суда первой инстанции и определение суда апелляционной инстанции рассматривается Судебной коллегией по гражданским делам Верховного суда Республики Узбекистан.
Порядок подачи кассационной жалобы (протеста).
Кассационная жалоба может быть подана в течение 1 года со дня принятия определения суда апелляционной инстанции.
По ходатайству лица, подающего жалобу (протест), пропущенный срок подачи кассационной жалобы (протеста) может быть восстановлен судьей суда кассационной инстанции, если ходатайство заявлено не позднее 3-х месяцев со дня истечения срока подачи кассационной жалобы (протеста), и причины пропуска срока признаны уважительными.
О восстановлении пропущенного срока подачи кассационной жалобы (протеста) или об отказе в его восстановлении выносится определение.
- Содержание кассационной жалобы.
- Документы, прилагаемые к кассационной жалобе.
- Причины отказа в принятии кассационной жалобы.
Кассационная жалоба рассматривается в срок, не превышающий 1 месяц со дня вынесения определения о назначении для рассмотрения в судебном разбирательстве.
В исключительных случаях срок рассмотрения кассационной жалобы может быть продлен судебной коллегией, рассматривающей дело, но не более чем на 1 месяц.
При рассмотрении дела в кассационном порядке суд проверяет правильность применения норм материального права и соблюдение требований процессуального закона судом первой и апелляционной инстанций по материалам дела.
Суд кассационной инстанции не вправе исследовать новые доказательства и устанавливать новые факты.
Порядок рассмотрения дела в суде кассационной инстанции.
Заявление о пересмотре вступившего в законную силу решения, определения или постановления по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается в судебном заседании в срок, не превышающий одного месяца со дня его поступления в суд, с извещением заявителя и лиц, участвовавших в деле. Однако, их неявка не является препятствием к рассмотрению заявления.