2021/2022 o‘quv yilidan boshlab pedagogika va moliya-iqtisod sohalaridagi oliy ta’lim muassasalarida “5520100 – Ijtimoiy ish (faoliyatning turli sohalari bo‘yicha)” bakalavriat ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari uchun sirtqi ta’lim shaklida kadrlar tayyorlash tizimi joriy etiladi.
Sirtqi ta’lim shakli doirasida:
• o‘qitish to‘lov-kontrakt asosida tashkil etiladi:
• kadrlar tayyorlash bo‘yicha malaka talablari, o‘quv rejalari, fan dasturlarini ishlab chiqish uchun O‘zbekiston Milliy universiteti tayanch OTM hisoblanadi;
• Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan berilgan tavsiyanomaga ega bo‘lgan hamda kirish imtihonlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlari talabalikka tavsiya etiladi;
• tasviyanoma asosida o‘qiyotgan talabalar o‘qishini boshqa bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga ko‘chirishga ruxsat berilmaydi.
Tavsiyanomalar berishning mezonlari:
• egallab turgan lavozimida so‘nggi bir yil davomida faoliyat yuritayotganligi;
• mahalla tizimida kamida 3 yillik ish stajiga ega bo‘lganligi;
• faoliyat yuritayotgan fuqarolar yig‘ini reyting ko‘rsatkichi bo‘yicha «namunali» deb topilganligi;
• viloyat, tuman (shahar) mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash boshqarmalari, bo‘limlari tomonidan ijobiy tavsiflanganligi;
• xalq deputatlari tuman (shahar) kengashlari tomonidan ish faoliyati ijobiy deb baholanganligi;
• intizomiy jazo chorasi qo‘llanilmaganligi.
Mahalla xodimlariga tavsiyanomalar berish Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi tomonidan amalga oshiriladi.

С 2021/2022 учебного года в высших учебных заведениях в сферах педагогики и финансово - экономикой будет внедрена система подготовки кадров в форме заочного обучения для органов самоуправления граждан по направлению «5520100 - Социальная работа (в различных сферах)».
В форме заочного обучения:
• Обучение проводится на платной основе:
• Базовым ВУЗом является Национальный университет Узбекистана - по подготовке кадров, разработке квалификационных требований, учебных планов, научных программ для обучения;
• по рекомендации сотрудников органов самоуправления граждан, и имеющие рекомендацию Министерства по поддержки махалли и семьи успешно сдавшие вступительные экзамены;
• студентам, обучающимся по рекомендации, не разрешается переводить учебу на другую степень бакалавра.
Критерии для выдачи рекомендаций:
• проработать на должности последний 1 год;
• иметь не менее 3-х лет опыта работы в системе махалли;
• признанным "образцовым" по показателям рейтинга деятельности схода граждан;
• положительная рекомендация со стороны областных, районных (городских) управлений, отделов по поддержке махалли и семьи;