Korruptsiyaga qarshi kurashishda faol ishtirok etish — tayyorgarlik ko‘rilayotgan, sodir etilayotgan yoki sodir etilgan korruptsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar berish yoxud korruptsiyaga oid jinoyatlarni sodir etganligi uchun qonun hujjatlariga muvofiq qidiruv e’lon qilingan shaxslarni topishda yordam ko‘rsatish.
Korruptsiyaga haqida xabar berganlik shaxslarga bir martalik pul mukofotlari:
a) korruptsiyaga oid ma’muriy huquqbuzarlik haqida berilgan xabar uchun — BHMning 3 baravari miqdorida;
b) pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulkning qiymati BHMning 30 baravarigacha bo‘lsa:
• ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan jinoyat uchun — BHMning 5 baravari miqdorida;
• uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyat uchun — BHMning 7 baravari miqdorida;
• og‘ir jinoyat uchun — BHMning 10 baravari miqdorida;
• o‘ta og‘ir jinoyat uchun — BHMning 15 baravari miqdorida;
v) pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulkning qiymati BHMning 30 baravaridan 100 baravarigacha bo‘lsa:
• ijtimoiy xavfi katta bo‘lmagan jinoyat uchun - BHMning 10 baravari miqdorida;
• uncha og‘ir bo‘lmagan jinoyat uchun — BHMning 15 baravari miqdorida;
• og‘ir jinoyat uchun — BHMning 20 baravari miqdorida;
• o‘ta og‘ir jinoyat uchun — BHMning 25 baravari miqdorida;
g) pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulkning qiymati BHMning 100 baravaridan ko‘p bo‘lsa, quyidagi foiz hisobida hisoblanadi:
• ancha miqdor uchun — pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulk qiymatining 15 foizi miqdorida;
• ko‘p yoki juda ko‘p miqdor uchun — pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulk qiymatining 10 foizi miqdorida.
Bunda pora summasi yoki etkazilgan zarar yoxud o‘zlashtirilayotgan (o‘zlashtirilgan) mulk qiymatini foizlarda hisoblashda qonun hujjatlarida belgilangan miqdorning eng kam miqdoridan kelib chiqiladi.
d) qidiruvda bo‘lgan shaxsning yashiringan joyi haqida xabar berganligi uchun BHMning 5 baravari, ikki yoki undan ortiq qidiruvda bo‘lgan shaxslarning yashiringan joyi haqida bir vaqtda xabar berganligi uchun esa — BHMning 7 baravari miqdorida.
Korruptsiyaga oid jinoyatlarni tergov qilish va uni fosh etishda ahamiyatga ega bo‘lgan dalillar haqida korruptsiyaga qarshi kurashuvchi organlarga xabar berganlik yoki bunday toifadagi jinoyatlarni tergov qilish yoxud tezkor-qidiruv tadbirlarini o‘tkazishda bevosita ko‘maklashganlik uchun shaxs tashakkurnoma yoki esdalik sovg‘a shaklida rag‘batlantirish tarzida taqdirlanadi, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning xodimlari bundan mustasno.
Esdalik sovg‘a qiymati BHM 2 baravaridan oshmasligi lozim.
Korruptsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korruptsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda ko‘maklashgan shaxslarni rag‘batlantirish masalasi korruptsiyaga qarshi kurashuvchi organlar huzurida tuziladigan maxsus komissiyalar tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Korruptsiyaga qarshi kurashuvchi organ maxsus komissiyaning qarori asosida 1 ish kuni ichida bir martalik pul mukofoti yoki esdalik sovg‘asi bilan taqdirlash haqida qaror chiqaradi.
Bir martalik pul mukofoti xarajatlar smetasiga o‘zgartirish kiritilgandan so‘ng 10 ish kuni ichida shaxslarning shaxsiy hisobvarag‘iga o‘tkazib beriladi, esdalik sovg‘asi esa qonun hujjatlariga muvofiq sovg‘a qilinadigan buyum xarid qilingandan so‘ng 5 ish kuni ichida topshiriladi.

Активное участие в борьбе с коррупцией - информирование о готовящихся, совершаемых или совершенных коррупционных правонарушениях или помощь в поиске лиц, разыскиваемых в соответствии с законом за совершение преступлений коррупционного характера.
Единовременные денежные выплаты для лиц, сообщивших о коррупции:
а) за сообщение об административном правонарушении, связанном с коррупцией - в размере 3-х кратного размера БРВ;
б) размер взятки или причиненного ущерба либо стоимость присвоенного имущества до 30 - кратного размера БРВ:
- за преступление не представляющее большой общественной опасности - в размере 5-кратного БРВ;
- за менее тяжкое преступление - в размере 7- кратного БРВ;
- за тяжкое преступление - в размере 10 - кратного БРВ;
- за особо тяжкое преступление - в размере 15 - кратного БРВ;
в) размер взятки или причиненного ущерба либо стоимость присвоенного имущества составляет от 30 до 100 - кратного размера БРВ:
- за преступление не представляющее большой общественной опасности - в размере 10 - кратного БРВ;
- за менее тяжкое преступление - в размере 15- кратного БРВ;
- за тяжкое преступление - в размере 20 - кратного БРВ;
- за особо тяжкое преступление - в размере 25 - кратного БРВ;
г) если размер взятки или причиненного ущерба, или стоимость присвоенного имущества превышает более 100 - кратного размера БРВ, то он рассчитывается по следующей процентной ставке:
- на значительную сумму - в размере взятки или ущерба 15 % от стоимости присвоенного имущества;
- на крупную или особо крупную сумму - в размере суммы взятки или причиненного ущерба либо 10 % стоимости присвоенного имущества.
При этом размер взятки или причиненного ущерба либо процент от стоимости присвоенного имущества определяется исходя из минимального размера, установленного законодательством.
д) за сообщение о местонахождении разыскиваемого лица - 5 - кратного размера БРВ и 7 - кратный размер БРВ за одновременное сообщение о местонахождении двух или более разыскиваемых лиц.
Лицо награждается благодарственным письмом или памятным подарком за информирование антикоррупционных органов о фактах, важных для расследования и раскрытия коррупционных преступлений, за непосредственное содействие в расследовании таких преступлений или оперативно-розыскных мероприятий.
Стоимость ценного подарка не должна быть менее 2 - кратного БРВ.
Вопрос о поощрении лиц, сообщающих о коррупционных правонарушениях или иным образом содействующих борьбе с коррупцией, рассматривается специальными комиссиями, создаваемыми при органах по противодействию коррупции.
Решение о вручении единовременного денежного приза или памятного подарка орган по противодействию коррупции принимает в течение 1 рабочего дня на основании решения специальной комиссии.
Единовременный денежный приз переводится на личный счет лица в течение 10 рабочих дней после утверждения, а сувенир передается в течение 5 рабочих дней после покупки подаренного предмета в соответствии с законодательство.