Xodim xizmat topshirig‘ini bajarish uchun xorijga xizmat safariga yuborilishi mumkin.
Xizmat safariga rahbarning buyrug‘i asosida yuboriladi va xizmat safarining quyidagi xarajatlari qonun hujjatlarida belgilangan tartibda qoplab beriladi:
Sutkalik xarajatlar xizmat safaridagi har bir kun uchun belgilangan me’yorlarning 100 foizi miqdorida xorijiy valyutada to‘lanadi (ayrim shaxslarga ustamalar to‘lanadi). Jo‘nab ketish hamda qaytib kelish kuni O‘zbekiston Respublikasining davlat chegarasini kesib o‘tish kuni hisoblanadi (chegara-nazorat punktlari qo‘ygan belgisi bo‘yicha aniqlanadi). Xorijda uzluksiz 60 sutkadan ortiq (61-kundan boshlab) xizmat safarida bo‘lganlarga nisbatan va boshqa shaxslar uchun sutkalik xarajatlarni qoplashning boshqacha tartibi belgilanadi.
Xorijga xizmat safarlariga yuborilganda yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha) xarajatlar xorijiy valyutada belgilangan me’yorlar asosida to‘lanadi Yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha) qo‘shimcha xarajatlar belgilangan me’yorlar asosida mehmonxonalar mavjud emasligini tasdiqlovchi ma’lumot asosida tashkilot rahbari qarori bilan qoplab beriladi Ovqatlanish va boshqa shaxsiy xizmatlar (mini-bar, kabelь televideniesi, kiyimlarni yuvdirish va dazmollatish va boshqalar) sutkalik xarajatlar hisobidan to‘lanadi va alohida qoplanmaydi.
Transport xarajatlarini qoplash tashkilot rahbarlari amalga oshiriladi:
- havo transportida – 1-biznes yoki iqtisodiy klass tariflari bo‘yicha;
- temir yo‘l va suv transportida – 1-klass tarifi bo‘yicha;
Tashkilotlar rahbarlarining o‘rinbosarlariga, Bosh konsullar – alohida xorijdagi konsullik muassasasi rahbarlariga:
- havo transportida – biznes yoki iqtisodiy klasslar tarifi bo‘yicha;
Boshqa barcha xizmat safariga yuboriladigan shaxslarga:
- havo transportida – iqtisodiy klass tarifi bo‘yicha;
- temir yo‘l transportida – 2-klass tarifi bo‘yicha;
- suv transportida – sayyohlik klassi tarifi bo‘yicha.
Vakillik xarajatlari vakillarning (qatnashchilarning) rasmiy qabuli (nonushta, tushlik yoki shunga o‘xshash tadbirlar)ni o‘tkazish, ularning transport ta’minoti, muzokaralar vaqtida bufet xizmatlarini ko‘rsatish, tashkilot shtatida bo‘lmagan tarjimon xizmatiga haq to‘lash bilan bog‘liq bo‘lgan xarajatlar boshlang‘ich hisob hujjatlari asosida qoplab beriladi. Ko‘zda tutilmagan xarajatlar uchun 1000 AQSh dollarigacha ajratiladi va Hukumat delegatsiyasi a’zolaridan biriga hisobot topshirish sharti bilan beriladi.
Transport, yashash uchun (turar joyni ijarasi bo‘yicha), sutkalik, vakillik va ko‘zda tutilmagan xarajatlardan tashqari hujjatlar bilan tasdiqlangan quyidagi xarajatlar ham qoplanadi:
- viza olish bo‘yicha;
- vaqtinchalik propiska (ro‘yxat olinganlik) uchun;
- borgan mamlakatida xorijiy valyutani sotib olish yoki sotish chog‘ida yig‘imlar (foizlar, komissiyalar)ni to‘lash bo‘yicha;
- 30 kilogrammgacha bo‘lgan yuk olib ketish uchun to‘lov (xodim borayotgan transport turida bepul yuk olib ketish me’yoridan ortiqchasiga);
- aeroport, sug‘urta (faqat borayotgan mamlakatiga kirish uchun majburiy bo‘lgan sug‘urta turlari), bojxona va vositachilik yig‘imlari (ko‘rgazmalar, taqdimotlar, konferentsiyalar va gastrollar o‘tkazilganda);
- konferentsiya, sport musobaqalari qatnashchilarini ro‘yxatga olish yig‘imlari, sport anjomlarini ijaraga olish;
- pullik to‘xtash joylari xizmatlarini to‘lash, avtobenzin xarid qilish, yukni transportda jo‘natish (faqat xizmat safariga yuborilgan haydovchilar uchun) to‘lovlari bo‘yicha;
- MDH mamlakatlariga boradigan 20 foiz va undan ortiq ustamasi mavjud shaxslar uchun «VIP» zallari orqali xizmat ko‘rsatish;
- xizmat safariga jo‘natilgan shaxslarga favqulodda, qoldirib bo‘lmaydigan holatlarda ko‘rsatilgan tibbiy xizmatlarni to‘lash bo‘yicha;
- hujjatlar bilan asoslangan xizmat safari bekor qilinishi, yo‘l marshruti yoki xorijiy davlatda bo‘lish muddatlari o‘zgarishi sababli yo‘l chiptalarini qaytarib berish, almashtirish yoki ulardan foydalanmaslik bilan bog‘liq jarimalar yoki qo‘shimcha xarajatlarni to‘lash bo‘yicha.

Работник может быть направлен в служебную командировку за пределы Республики Узбекистан для выполнения служебного поручения.
В служебную командировку работник направляется на основе приказа руководителя и ему возмещаются следующие командировочные расходы:
суточные расходы;
При командировках за рубеж суточные расходы выплачиваются в размере 100 процентов от установленной нормы в иностранной валюте за каждый день командировки в пределах установленных норм (отдельным лицам предусмотрены надбавки).
Днем выезда и приезда является день пересечения государственной границы Республики Узбекистан (определяется по отметкам контрольно-пограничных пунктов).
Для пребывающих в служебной командировке за границей непрерывно более 60 суток (начиная с 61 дня) и других лиц определен другой порядок выплаты суточных расходов.
расходы на проживание (по найму жилого помещения);
Расходы на проживание (по найму жилого помещения) в за рубежных служебных командировках выплачиваются в иностранной валюте в пределах установленных норм.
Дополнительные расходы на проживание выплачиваются решением руководителя организации на основе информации, подтверждающей отсутствия гостиниц, соответствующим требованиям утвержденных норм.
Расходы на питание и другие личные услуги (мини-бар, кабельное телевидение, прачечная, гладильная и другие) оплачиваются за счет суточных расходов и отдельно не покрываются.
транспортные расходы;
Покрытие транспортных расходов осуществляется руководителям организаций:
• на воздушном транспорте – по тарифам 1, бизнес либо экономического классов;
• на железнодорожном и водном транспорте по тарифам 1 класса;
Заместителям руководителей организаций, Генеральным консулам – руководителям отдельных консульских учреждений за рубежом:
• воздушным транспортом – по тарифам бизнес либо экономического классов;
Остальным командируемым лицам:
• воздушным транспортом – по тарифам экономического класса;
• железнодорожным транспортом – по тарифам 2 класса;
• водным транспортом – по тарифам туристического класса.
представительские расходы;
Представительские расходы, связанные с проведением официального приема (завтрака, обеда или иного аналогичного мероприятия) представителей (участников), их транспортным обеспечением, буфетным обслуживанием во время переговоров, оплатой услуг переводчиков, не состоящих в штате организации, выплачиваются на основе начальных расчетных документов.
На непредвиденные расходы выделяется до 1000 долларов США и выдаются под отчет одному из членов Правительственной делегации.
другие расходы;
Помимо расходов по проезду, проживанию (найму жилого помещения), суточных, представительских и непредвиденных расходов, возмещаются следующие документально подтвержденные расходы:
• по получению виз;
• по временной прописке (регистрация);
• по уплате сборов (процентов, комиссий) при покупке или продаже иностранной валюты в стране пребывания;
• оплате за провоз багажа до 30 кг (сверх нормы бесплатного провоза багажа на том виде транспорта, которым следует работник);
• аэропортские, страховые (только те виды страхования, которые являются обязательными для въезда в страну назначения), таможенные и комиссионные сборы (при проведении выставок, презентаций, конференций и гастролей);
• регистрационные сборы участников конференций, спортивных соревнований, аренде спортивного инвентаря;
• по оплате услуг платных стоянок, приобретению автобензина, транспортировке груза (только для командированных водителей);
• обслуживание через зал «VIP» в аэропортах стран СНГ для командированных лиц, которым установлены надбавки в размере 20 процентов и выше;
• по оплате медицинских услуг, оказанных командируемым лицам в экстренных, неотложных случаях;
• по оплате штрафов или дополнительных расходов, связанных с возвратом, обменом или неиспользованием проездных билетов, возникшие в связи с документально обоснованной отменой командировки, изменением маршрута следования или сроков пребывания в иностранном государстве.