2021-yil 1 yanvardan boshlab tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi yo‘li bilan xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlariga tenglashtiriladi va unga o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar uchun belgilangan soliqlarni to‘lash hamda pensiya miqdorini hisoblash tartibi qo‘llaniladi.
2021-yil 1 yanvardan
• Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining pasport-viza xizmati vakolatxonasini O‘zbekiston Respublikasida ochish hamda ushbu vakolatxonada vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirishga ruxsatnomani (patentni) tayyorlash, rasmiylashtirish va berish xizmatlarini ko‘rsatiladi;
• Rossiya Federatsiyasi, Qozog‘iston va Turkiya Respublikalarida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga huquqiy yordam ko‘rsatish maqsadida advokatlik tashkilotlari bilan bitimlar tuziladi;
• Tashqi mehnat migratsiyasi agentligining Ekaterinburg, Novosibirsk, Samara, Ufa, Chimkent va Istanbul shaharlaridagi vakolatxonalarini ochiladi.
• Chet davlatlarda murakkab moliyaviy ahvolga tushgan va shaxsini tasdiqlovchi hujjatlarsiz, mablag‘larsiz qolgan fuqarolarga BHMning 2 baravarigacha miqdorda bir martalik moddiy yordam beriladi.
• Mehnat migrantlariga huquqiy yordam berish bo‘yicha onlayn platforma va Rossiya Federatsiyasi hududini doimiy xizmat bilan qamrab oladigan «Call-markaz» tashkil qilinadi.
• BHMing 10 baravarigacha miqdorida subsidiya to‘lanadi;
• tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun ajratilgan kreditlar bo‘yicha kredit foizi stavkasining Markaziy bank asosiy stavkasidan oshadigan, lekin asosiy stavkaning 1,5 baravaridan ko‘p bo‘lmagan qismi kompensatsiya qilinadi.
Xorijda vaqtincha mehnat faoliyatini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar bo‘yicha murojaatlarni qabul qilish imkonini beruvchi uzluksiz ishlaydigan «1282» qisqa raqamli ishonch telefonini tashkil etiladi.

С 1 января 2021 года осуществление временной трудовой миграции за рубежом путем организованной трудовой миграции приравнивается к видам деятельности (работам, услугам), которыми могут заниматься самозанятые лица, и к ним применяется порядок уплаты налогов и исчисления размера пенсии, установленного для самозанятых лиц.
С 1 января 2021 года
• будет открыто представительство паспортно-визовой службы Министерства внутренних дел Российской Федерации в Узбекистане и данным представительством будут оказываться услуги по подготовке, оформлению и выдаче разрешения (патента) на осуществление временной трудовой деятельности;
• в целях оказания правовой помощи гражданам Узбекистана, осуществляющим трудовую деятельность в Российской Федерации, Казахстане, Турецкой Республике будут заключены соглашения с адвокатскими организациями данных государств;
• будут открыты представительства Агентства по внешней трудовой миграции в городах Екатеринбурге, Новосибирске, Самаре, Уфе, Шымкенте и Стамбуле.
• Размер единовременной материальной помощи, выплачиваемой гражданам, попавшим в зарубежных государствах в сложное финансовое положение, оставшихся без документов, подтверждающих личность и средств к существованию, составляет до 2-х размеров БРВ.
• Создается онлайн-платформа по оказанию правой помощи трудовым мигрантам и организован «Call-центр» в Российской Федерации.
• выплачивается субсидия в размере до 10-кратного размера БРВ;
• компенсируется часть процентной ставки кредита, превышающей основную ставку Центрального банка, но не более 1,5-кратного размера основной ставки, по кредитам, выделенным на осуществление предпринимательской деятельности.
Организуется непрерывный «телефон доверия» по короткому номеру «1282», позволяющий принимать обращения по вопросам, связанным с осуществлением временной трудовой деятельности за рубежом.