Xalqaro moliya institutlari bilan umumiy qiymati 3 mlrd AQSh dollaridan ortiq uzoq muddatli imtiyozli kreditlar va grantlarni jalb qilish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga tuzildi.
Koronavirus global pandemiyasining salbiy oqibatlariga qarshi kurashish chora-tadbirlari uchun grantlar va uzoq muddatli imtiyozli moliyalashtirishni jalb qilish bo‘yicha «Yo‘l xaritasi» tasdiqlandi.
Investitsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirish doirasida grantlar va uzoq muddatli imtiyozli moliyalashtirishni jalb qilish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi guruh a’zolari tasdiqlandi.
Muvofiqlashtiruvchi guruhning eng muhim vazifalari:
• yo‘l xaritasidagi chora-tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish;
• xalqaro moliya institutlari ishtirokidagi loyihalarni tayyorlash, tasdiqlash va amalga oshirish bilan bog‘liq tezkor qarorlar qabul qilish;
• xalqaro moliya institutlari mablag‘lari hisobidan tovarlar va xizmatlar, birinchi navbatda, tibbiy uskunalar va tibbiy buyumlar xarid qilishning jadallashtirilgan mexanizmlarini amaliyotga joriy etish;
• jalb qilingan mablag‘larining tegishli vazirliklar, idoralar, tijorat banklari, korxonalar va tadbirkorlik subyektlariga ajratilishini tezlashtirish;
• tashqi yordam hisobidan moliyaviy ko‘mak oluvchi vazirliklar, idoralar va xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan xalqaro moliya institutlari qarzlari va grantlaridan foydalanishda shaffoflik va hisobdorlik tamoyillariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlash.
Xalqaro moliya institutlari grant va qarz mablag‘larini jalb qilishning maqsadlari:
• respublika sanitariya-epidemiologiya xizmatini tubdan modyernizatsiya qilish, tashkiliy tamoyillar, standartlar va javob qaytarish protokollarining epidemiologik vaziyat o‘zgarishlariga muvofiqligini ta’minlash, xalqaro standartlar va ilg‘or amaliyotlarga muvofiq texnik jihozlash va mutaxassislarni tayyorlash;
• respublikaning har bir hududida xalqaro standartlarga muvofiq jihozlangan sanitariya-epidemiologiya laboratoriyalarini tashkil qilish;
• sanitariya-epidemiologiya xizmatining barcha bo‘g‘inlarida ishlashga malakali kadrlar tayyorlash, shuningdek, xalqaro tajribaga ega mutaxassislarni jalb qilish;
• yuqumli kasalliklarni ilg‘or kompьyutyer texnologiyalari va telyetibbiyot usullaridan foydalangan holda, eng avvalo, bolalar va onalarni davolash uchun zamonaviy klinikalar yaratish va jihozlash.

С международными финансовыми институтами достигнуты предварительные договоренности о предоставлении льготных долгосрочных кредитов и грантов на общую сумму более 3 млрд долл. США.
Утверждена «Дорожная карта» по привлечению грантов и льготного долгосрочного финансирования для мероприятий по противодействию негативным последствиям глобальной пандемии коронавируса.
Утвержден состав Координационной группы по привлечению грантов и льготного долгосрочного финансирования в рамках подготовки и реализации инвестиционных проектов.
Ключевыми задачами Координационной группы является обеспечение:
• своевременного и качественного исполнения мероприятий дорожной карты;
• оперативного принятия решений, связанных с подготовкой, одобрением, реализацией проектов с участием МФИ;
• внедрения в практику ускоренных механизмов закупок товаров и услуг, прежде всего медицинского оборудования и изделий медицинского назначения, за счет средств МФИ;
• ускорения выделения привлеченных средств МФИ соответствующим министерствам, ведомствам, коммерческим банкам, предприятиям и субъектам предпринимательства;
• безусловного соблюдения министерствами, ведомствами и хозяйствующими субъектами, получающими финансирование за счет внешнего содействия, принципов прозрачности и подотчетности при использовании средств займов и грантов МФИ.
Приоритетные цели привлечения грантовых и заемных средств МФИ для укрепления системы здравоохранения:
• осуществление коренной модернизации санитарно-эпидемиологической службы республики, обеспечение соответствия организационных принципов, стандартов и протоколов реагирования на изменения эпидемиологической ситуации, технического оснащения и подготовки специалистов в соответствии с международными стандартами и передовым опытом;
• создание в каждом регионе республики оснащенных в соответствии с международными стандартами санитарно-эпидемиологических лабораторий;
• подготовку квалифицированных кадров для работы во всех звеньях санитарно-эпидемиологической службы, а также привлечение специалистов с международным опытом работы;
• создание и оснащение современных клиник для лечения инфекционных заболеваний, прежде всего для лечения детей и матерей, с использованием передовых компьютерных технологий и методов телемедицины.