Yashash guvohnomasi - xorijiy shaxsning yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashash huquqini tasdiqlovchi hujjatlar hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasi quyidagilarga beriladi
- O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashovchi xorijiy fuqarolarga yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga — ular 16 yoshga to‘lganlarida;
- Nizomda belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashash uchun ruxsatnoma olgan shaxslarga, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasiga qaytib kelgan va qonunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi tugatilgan shaxslarga;
- Fuqarolari ko‘chmas mulk sotib olish sharti bilan O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasini olish huquqiga ega bo‘lgan mamlakatlar ro‘yxatiga kiritilgan mamlakatlar fuqarolariga ular quyidagi hududlarda ko‘chmas mulk sotib olgan taqdirda:
- Toshkent viloyati va Toshkent shahrida — 400 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda;
- Samarqand, Buxoro, Namangan, Andijon, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida — 200 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda;
- Qoraqalpog‘iston Respublikasi va respublikaning boshqa viloyatlarida — 100 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdorda.
- O‘zbekiston Respublikasi hududida doimiy yashaydigan, ammo O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini qabul qilmagan yoki qonunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligi tugatilgan shaxslarga.
- Xorijiy shaxsga va fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga yashash guvohnomalari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxs guvohnomasi O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlari tomonidan xorijiy fuqaro yoki fuqaroligi bo‘lmagan shaxsning istiqomat joyida beriladi.
- Fuqaroligi bo‘lmagan shaxs guvohnomasi O‘zbekiston Respublikasida doimiy istiqomat qiluvchi, chet elga jo‘nab ketuvchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga beriladi.
- Ichki ishlar vazirligi tomonidan belgilangan shakl bo‘yicha ariza;
- tug‘ilganlik to‘g‘risida guvohnoma (birinchi marta olish chog‘ida);
- xorijiy davlatning haqiqiy pasporti;
- vakolatli organlar tomonidan berilgan va arizachining fuqaroligi tugaganligini tasdiqlaydigan hujjat;

Вид на жительство - документ, удостоверяющий личность лица без гражданства или гражданина иностранного государства, выданный в подтверждение разрешения на постоянное проживание на территории Республики Узбекистан.
Виды на жительство в Республике Узбекистан выдаются
- иностранным гражданам или лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Узбекистан, - по достижении ими 16 лет;
- лицам, получившим в порядке, установленном Положением, разрешение на постоянное проживание на территории Республики Узбекистан, включая лиц, возвратившихся в Республику Узбекистан, у которых гражданство Республики Узбекистан в соответствии с Законом прекращено;
- гражданам стран, включенным в Перечень стран, граждане которых имеют право получать вид на жительство в Республике Узбекистан при условии приобретения недвижимого имущества, при условии приобретения недвижимого имущества в:
- Ташкентской области и г. Ташкенте - на сумму в эквиваленте не менее 400 000 долларов США;
- Самаркандской, Бухарской, Наманганской, Андижанской, Ферганской и Хорезмской областях - на сумму в эквиваленте не менее 200 000 долларов США;
- Республике Каракалпакстан и других областях республики - на сумму в эквиваленте не менее 100 000 долларов США.
- лицам, постоянно проживающим на территории Республики Узбекистан, но не принявшим гражданство Республики Узбекистан или у которых гражданство Республики Узбекистан в соответствии с Законом прекращено. Подробно.
- Виды на жительство для иностранца и лица без гражданства, удостоверение лица без гражданства выдаются органами внутренних дел Республики Узбекистан по месту жительства иностранного гражданина или лица без гражданства.
- Удостоверение лица без гражданства выдается постоянно проживающему в Республике Узбекистан лицу без гражданства, выезжающему за границу.